Доха със сигурност е един от най-забележителните съвременни градове в света, израснал направо върху пясъците на брега на Персийския залив.
Там на площ от 132 кв. км са разположени десетки архитектурни забележителности. Преминавайки през годините като част от Арабския халифат, португалска колония, османско владичество, английска зависимост, през последните 15-20 години Доха израства от почти село до свръхбързоразвиващ се град със забележителна инфраструктура и отличителна архитектура.
Мощното развитие и строителство в Доха е резултат от откриването на огромни залежи от нефт и природен газ през първата половина на XX век.
Все пак същинският бум започва след идването на власт на дръзкия и прогресивен емир Хамад бен Халифа ал-Тани през 1995 г. и особено с управлението на неговия наследник Тамим бин Хамад ал-Тани от 2013 г.
Най-богатата страна в света по брутен вътрешен продукт на глава от населението за 2016 г. определено успява да подчини немилостивата природа. В столицата супермодерният футуристичен финансов и търговски център съседства с исторически квартали, заобиколени от зелени алеи, широки булеварди и множество водни пространства.
В Доха всеки ден се издига нещо ново по проект на архитекти от световна величина.
Размаха на строителството олицетворява изкуственият остров на стойност 2.5 млрд. долара, наречен Перлата.
На площ от 320 хектара са разположени лъскави изложбени зали, музеи, театри, хотели, ресторанти и луксозни магазини, жилища, къщи и вили.
Страстта към спорта на емира и неговите синове води до неспирното изграждане на съвременни спортни съоръжения. Само за световното по футбол през 2022 г. се строят пет нови супермодерни стадиона, проектирани да използват изобилното слънце чрез фотосоларни технологии, които ще осигуряват необходимата енергия за климатизация и осветление на съоръженията.
Друг член на семейството на емира – съпругата му шейха Моза, е инициатор за създаването на поредната перла на архитектурата и високите технологии в Доха – „Парк на науката и технологиите”, открит в края на 2008 г., както и на тъй наречения „Град на образованието“, в който филиали имат почти всички световни университети.
Норман Фостър, Жан Нувел, Рем Кулхаас, Заха Хадид, А. М. Пей са малка част от звездните архитекти, формирали облика на този изумителен арабски град, голяма част от който завладява крайбрежните води на Персийския залив.
Музеят за ислямско изкуство е създаден от носителя на „Прицкер” – американеца с китайски корени А. М. Пей, прочул се със стъклената пирамида пред Лувъра. Stitched Panorama
АВТОР:
Инж. Бистра Шишкова завършва специалностите „Механична технология на дървесината“ и „Интериорен дизайн“ в Лесотехническия университет. Учила е „Екология“ в Техническия университет в Будапеща. Десет години се занимава с проектиране на мебели. От 1999 г. е издател и главен редактор на сп. „ДМТ – дизайн, материали, технологии“ и от 2005 г. е издател на сп. „МД мебелен дизайн“.