Спартански условия и картонени легла
Точно преди век се появява първото олимпийско село, което събира всички атлети под един покрив. Това се случва в Париж – домакин и на Олимпиада’2024, която се очертава като най-екологичната, най-зелената и най-устойчивата досега.
Олимпийското село се състои от 82 постройки, които след игрите ще се използват за офиси и домове за 12 000 души и отчасти ще решат жилищната криза във френската столица. Всичко в селото е максимално екологично, реконструирани са съществуващи сгради, а новите са изградени изцяло от дървесина и рециклирани материали. Това е намалило въглеродния отпечатък с 30% на всеки квадратен метър.
Една трета от всички покриви са покрити със соларни панели, за да се осигури 100% възобновяема енергия за нуждите на олимпийското село. Част от покривите са покрити с градини като се очаква растенията да понижават температурата в сградите, тъй като в тях климатици няма. Липсата на климатици е едно от най-критикуваните решения от атлетите по цял свят, тъй като според прогнозата за времето Олимпийските игри в Париж се очаква да се проведат в необичайно горещи условия.
Организаторите на селото са поставили т.нар. геотермална система за охлаждане във всички сгради. Чрез нея студена вода от близка геотермална централа ще се изпомпва в тръби, вградени в пода на всеки апартамент и това би трябвало да охлади сградата с 6 до 10 градуса по Целзий в сравнение с температурата навън. Освен това на атлетите е осигурен и вентилатор, а ако това охлаждане не им е достатъчно, те ще могат да взимат под наем преносими климатици.
Леглата на спортистите в Токио 2020 бяха изградени от рециклиран картон и станаха популярни, когато американският бегач Пол Челимо заяви в социалните медии, че те са „насочени към избягване на интимността между спортистите“, защото ще се сринат под тежестта на повече от един човек. Такива са леглата и в Париж. Ирландският гимнастик Рис МакКленаган даже публикува видео как скача върху леглото, а на 20 юли пусна ново видео в Instagram, в което прави салта върху леглото, за да пробва здравината му. Британският състезател по скокове във вода Том Дейли също тества леглото във видео в Instagram на 22 юли, показа и завивките „Paris Olympic“, които спортистите получават на всяко легло.
Матраците за леглата от картон също са произведени от вече използвани материали. В зоната на спортистите има масички за кафе, изработени от рециклирани волани, пуфове от парашутно платно и столове от рециклирани капачки от бутилки, посочват още организаторите.
В олимпийското село са приложени много нови зелени технологии и материали. Сред най-впечатляващите са пет експериментални филтъра за въздух. Те представляват огромни кули, които ще засмукват мръсния въздух и според производителите ще могат да изчистват до 95% от замърсяванията в него. Целта на Организационния комитет на Олимпийските игри в Париж е въглеродният отпечатък да е наполовина от този в Лондон през 2012 г. – 3,3 млн. тона и Рио през 2016 г. – 3,6 млн. тона.
В интервю за Би Би Си президентът на Международния олимпийски комитет (МОК) Томас Бах каза, че устойчивостта е въпрос, който е „много близък“ до сърцето му. Той смята, че изменението на климата представлява „изключително сериозна заплаха не само за спорта, но и за целия ни живот. Ето защо с нашите реформи в олимпийския дневен ред се ангажирахме да се справим с тези проблеми, като се съсредоточихме върху намаляването на въглеродния отпечатък“.
Затова на олимпиадата в Париж ще се използват предимно съществуващи стадиони, а не нови сгради. Заради игрите в Лондон през 2012 г. бяха построени шест нови стадиона, а в Рио – 10 постоянни и седем временни нови обекта. В Париж 2024 игрите ще се провеждат на 35 стадиона, от които само два ще бъдат нови и специално построени – център за водни спортове и арена за бадминтон и художествена гимнастика. Според организаторите те са построени с помощта на „нисковъглеродни строителни методи“. Водният център е със седалки, направени от „рециклирани местни пластмасови отпадъци“ и с дървесина, използвана в цялата конструкция.
В името на устойчивостта и екологията ще бъде удвоено количеството на растителната храна в Париж не само за спортистите, а и за зрителите и работниците, в сравнение с Лондон 2012 и Рио 2016. Освен това организационният комитет обещава да осигури 80% от продуктите от „местно земеделско производство“, за да се намали транспортът. На площад „Конкорд“, където ще се провеждат градските спортове, ще се сервира вегетарианска храна.
На предишните игри някои стадиони трябваше да разчитат на дизелови генератори за захранване. Вместо това организаторите от Париж обещаха да се съсредоточат върху свързването на стадионите с обществената електрическа мрежа. Тези връзки ще продължат и след края на Игрите.
Транспортът между стадионите също е обмислен така, че 60-километрова велосипедна мрежа да свързва всички олимпийски обекти.
Предизвикателствата – горещина, пътуване в чужбина и замърсяване на водата
Доклад на учени от университета в Портсмут предупреди за ефектите от екстремните горещини върху спортистите. Установено е, че средните температури през юли и август са се повишили съответно с 2,4° и 2,7° през 100-те години, откакто Олимпиадата за последно се е провела във Франция през 1924 г.
Най-голямото предизвикателство пред Париж да постигне целите си вероятно ще дойде от пътуването на зрителите, което може да представлява около 80% от емисиите на спортно събитие. През 2023 г. Франция забрани полетите на къси разстояния, където съществуват алтернативи с влак.
С използването на електромобили, хибриди и автомобили, задвижвани с водород, Париж 2024 г. изпраща „много силен сигнал по отношение на намаляването на въглеродния отпечатък“, смята президентът на МОК Томас Бах. По думите му един от най-големите спонсори на олимпиадата – Coca Cola ще използва „фонтан за напитки“ на кетъринга, което щяло да намали използваната пластмаса с 50%.
Планира се да се сервират напитки в пластмасови опаковки за многократна употреба. Над 100 спортисти са подписали отворено писмо, призовавайки Coca Cola и Pepsi да спрат да продават пластмасови бутилки за еднократна употреба и да популяризират продукти за многократна употреба.
На другия полюс
Все пак ще има няколко десетки щастливи спортисти, които ще избегнат непривлекателните картонени легла по време на Олимпийските игри в Париж. Това са сърфистите, които ще се състезават на около 15 730 километра от Париж, до югозападния бряг на френско-полинезийския остров Таити. Те ще обитават и прекарат свободното си време на борда на луксозния круизен кораб Aranui 5. Корабът е наречен „първото плаващо олимпийско селище“ и разполага със Sky бар, стая за танци, библиотека, фитнес зала и спа център.