По-голямата част от населението в развитите страни е добре информирана за същността и ползите от рециклирането. Хората допринасят за това с дейностите си вкъщи и в офиса и правят всичко, което зависи от тях, да изхвърлят отпадъците, които могат да се рециклират, отговорно – и сякаш това е мястото, където целият процес приключва. И все пак промяната идва и мебелната индустрия ще трябва да се примири с нови методи на работа.
Рециклирането е огромен бизнес. Прогнозите са, че пазарът на рециклирани стоки в световен мащаб ще достигне 35.2 милиарда евро до 2020 – почти два пъти стойността от 21 милиарда през 2015. Въпреки нашите най-добри намерения много малка част от съществуващите възможности за рециклиране се осъществяват. Повечето продукти все още не са направени така, че да бъдат лесно разглобени или рециклирани – голяма е вероятността обемисти мебели и матраци, например, да се озоват директно на сметището. Ето защо разходите за премахване и изхвърляне на продукти по природно несъобразен начин се поема от потребителите и данъкоплатците.
Правителствата обсъждат законодателство, което би трябвало да ни помогне да станем по-малко прахосническо общество.
Как би могла мебелната индустрия заедно с останалите производства да се приспособи и да подпомогне този нарастващ екологичен натиск?
Постигане на 100% затворен контур за отпадъци
Днес, дори когато използвани материали биват рециклирани, те по-скоро се влагат в изработването на по-малки продукти. Пластмасова бутилка, например, може да бъде преработена в опаковъчни материали, които след това се изхвърлят на сметището. Така че дори и когато има рециклиране, то само забавя неизбежното.
Истински зелена инициатива би била действие към изграждане на система за 100% затворен контур за рециклиране на отпадъци, където един продукт се трансформира в първоначалната си форма. Пластмасовата бутилка ще бъде превърната в пластмасова бутилка или рамката на легло в друга рамка на легло. Затвореният контур на процеса на рециклиране ще гарантира, че ще извлечем максимална полза от който и да е материал, намалявайки количеството отпадъци, които стигат до депото.
И макар че през следващите 20 години ще успеем да постигнем 100% затворен контур за рециклиране на отпадъци, първо трябва да променим начина, по който разглеждаме използваните материали – да ги приемаме не като отпадъци, а като полезни суровини, които могат да бъдат използвани отново и рециклирани.
Постигането на 100% затворен контур на рециклиране се основава на това производителите да купуват рециклирани материали, които да използват за изработването на нови продукти, както и да създават продукти, които лесно да се разглобяват на съставните им части…
Целият материал може да намерите в списание ДМТ брой 1/2020.
Още много иновативни технологии и материали от света на мебелите четете в секция ЕКОЛОГИЯ