Осветлението е изключително важно за дома. Много хора смятат, че това е въпрос на вкус – настолна лампа до леглото, лампион в хола и няколко лунички в кухнята вършат работа. Процесът за избор на подходящо осветление обаче може да бъде сложен. На пазара има много широк избор от осветителни тела, както по вид, така и по параметри. Помещенията в дома ви трябва да бъдат осветени нито прекалено много, нито прекалено малко. Най-лесният начин, по който може да прецените приблизително колко лумена (мерна единица за измерване на силата на светлината) са ви необходими, е да умножите квадратурата по 30. Друга важна мярка е цветната температура, която се измерва в К (Келвин). Температурата най-близка до дневната светлина е 6000К, съответно, колкото по-висока е стойността, толкова по-студена е светлината (т.нар. синя светлина) и обратното – ниски стойности на температура – жълта светлина. Изборът на температура е индивидуален за всеки човек и най-вече помещение. Топлата и жълта светлина (2700-3000К), създава уют в домашни условия, където обстановката е релаксираща, например в спалнята. Студената светлина (4000-5000К) в дома би създала усещане за стерилност. В работни (кухня) и обществени помещения обаче именно тя е по-подходяща. Цветната температура, близка до дневната светлина (6000К) се препоръчва за търговски обекти.
Когато говорим за осветление трябва да имаме предвид и пряката слънчева светлина, която влиза в помещението, както и предназначението му. Скоро ще ви разкажем и по какъв начин влияе осветлението на вашата продуктивност и преживяване в дома.
Обърнете внимание на начина на осветление, който избирате и имайте предвид, че освен на настроението, светлината има и отношение по разходите ви за енергия. Типичните крушки, които може да откриете и техните характеристики са следните:
- Нажежаема жичка – Повечето като слънцето, осигуряват топла светлина, наистина са типични за интериора и са най-малко енергийно ефективни (60 вата ще издържат само около 750 часа) – индустрията започва постепенно да премахва много лампи с нажежаема жичка. Най-подходящи са за лампиони или настолни лампи.
- Халоген – Издържа повече часове от обикновената нажежаема жичка, но повърхността му се нагрява. Осигурява топла светлина, но консумира доста енергия.
- Флуоресцентни – Енергийно ефективни, но не с толкова добро качество по отношение на цветопредаването. Те осигуряват повече хладна светлина, могат да бъдат затъмнени, но не много добре, освен това закъсняват при включване. Флуоресцентните лампи обикновено са по-подходящи за зони, за които осветлението не е толкова важно – гаражи, мазета, коридори – те са преходни и човек не се задържа дълго в тях.
- LED – Най-добрият избор енергоспестяващо осветление. Обикновено правят цветовете да изглеждат страхотно, индустрията продължава да развива технологията и излизат невероятни опции като тези, които предлагаме в нашия онлайн магазин!
Повече информация вижте на сайта: prodes.bg