Изследователи от Nanyang Technological University (NTU) в Сингапур разработиха интелигентен „течен“ прозорец, който може да блокира слънчевата светлина, за да поддържа температурата в сградата ниска.
Той също може да абсорбира топлината и да я освобождава постепенно, за да намали сметките за енергия. Прозорците са най-малко енергийно ефективната част от сградата. Докато подобренията могат да бъдат направени с двоен или троен стъклопакет, на остъклената част все още се пада половината от потреблението на енергия за отопление, вентилация и климатизация в сградите.
„Течният“ прозорец използва течност, състояща се от микрохидрогел, вода и стабилизатор, която се излива между два стъклени панела. Течността позволява на вятъра да бъде по-енергийно ефективен и да реагира на промените в температурата. Когато е слънчево, за 30 минути течността става непрозрачна, като по този начин модулира слънчевото предаване.
С по-малко слънчева светлина е необходима по-малко енергия за охлаждане на сградата. Освен това течният прозорец работи и като звукоизолатор, 15% по-ефективен от прозорците с двоен стъклопакет. При симулации е установено, че прозорците намаляват разходите за енергия за отопление и охлаждане с до 45 процента. В допълнение, новият течен прозорец е с 30% по-ефективен енергийно от предлаганото в търговската мрежа енергийно ефективно стъкло, като същевременно е по-евтин за производство.
ПРОЧЕТЕТЕ СЪЩО: P-TAP СТЪКЛО ПРЕНАСЯ ЕНЕРГИЯ И ДАННИ
Източник: СПИСАНИЕ ДМТ