„Ръстът в строителството някак успя да компенсира кризата, която очаквахме да породи коронавирусът с всички локдауни. Приятно изненадани сме.“
Със Слави Славов сме ви срещали преди три години. Той е собственик и управител на „Ергодизайн“ в Русе – средноголяма българска фирма за производство на мебели, основана през 1996 г. През 2018 г. фирмата е номинирана от БКДМП за „Инвеститор на годината“. През тази година г-н Славов беше избран за втори път в Управителния съвет на Камарата.
Бихте ли дали оценка за развитието на сектор „Мебелно производство“ в България през 2020 – 2021 г. в условията на криза?
С.С.: След обявяването на извънредното положение през март 2020 г. определено се почувства спад в потреблението за месец-два. Всички бяхме объркани какво предстои. След този период се почувства значителен ръст на поръчките, но в по-голяма степен бяха облагодетелствани производителите на мебели, които са насочени към обзавеждане на дома. Според мен тези компании приключиха доста положително 2020 г. За съжаление не бе така за производители, насочени към обзавеждане на хотели, офиси, заведения…
Ако доскоро водещият проблем в мебелния и дървообработващия бранш беше липсата на квалифицирана работна ръка, в последно време и донякъде поради продължаващата пандемия появиха ли се и други сериозни проблеми?
С.С.: Лично според мен проблемът с квалифицираната работна ръка продължава да е водещ не само в нашия бранш. Това е проблем, който започва да придобива мащаби в световен план. Моето мнение е, че единственото му решение (поне тук, в България) е да се промени механизмът на образователната система, като бизнесът бъде пряко свързан с образованието. Разбира се, че се появиха други трудности – най-вече за родителите. Непосилна е задачата за един човек да бъде едновременно учител, родител и отдаден служител. Виждам как хората, които са в тази ситуация, полагат огромни усилия, за да се справят с нея, но понякога наистина е невъзможно да се пресъздаде работната среда чрез home office. Обмисляме обособяването на „учебен детски кът“ в нашата фирма, за да се чувстват по-спокойни родителите.
Напоследък фирмите са ограничавани в дейността си поради липса на плочи и други материали и обков и се налага да спират работа или да намаляват производствения си капацитет. Как се справя вашата фирма в тази ситуация?
С.С.: Много актуален въпрос. За всички в бранша тази ситуация е трудна и тук идва мястото на контактите и доверието, които сме натрупали през всички тези години. Някак успяваме да попълним „дупките“, когато даден доставчик не успее да отговори на заявката ни. Не сме спирали производството си поради тази причина.
Как приемате новите цени на промишления ток и по какъв начин техният трикратен скок ще се отрази върху цената на продуктите ви? Смятате ли, че ще бъдете конкурентни на външния и вътрешния пазар?
С.С.: Както всички колеги, разбира се, този скок се отразява и на нас в негативен аспект. Индексацията в цената на консумираната енергия (и не само) се случва по-бързо, отколкото ние можем да индексираме цената на нашите продукти. Наложи се увеличение в крайната им клиентска цена, за да бъде продажбата все пак рентабилна. Мисля, че процентът, който сме заложили за увеличение, е допустим към момента и на фона на нениските цени на нашите продукти това не би било фактор, който да откаже клиента, ако той вече е избрал нас.
Направихме инвестиция за инсталация на 300 KW фотоволтaици – това е решението ни да се справим с този „проблем“.
Въпреки опасенията бумът на строителството в България бележи нови рекорди. Това отразява ли се благоприятно върху търсенето на обзавеждане и в частност – на вашата дейност?
С.С.: Неведнъж съм казвал, че дори и без бума, който се случи в последните години, за мен е непонятно колко много „риба има в морето“ на нашия бранш и съответно колко много клиенти, имайки предвид малките мащаби на нашата държава. Ръстът в строителството някак успя да компенсира кризата, която очаквахме да породи коронавирусът с всички локдауни. Приятно изненадани сме.
Бяхте споделили преди време, че най-щастливият момент за всеки родител е, когато децата му продължават неговото дело. Пое ли дъщеря ви щафетата в бизнеса?
С.С.: Да, определено поема щафетата. Най-важното е, че го прави с желание. Учи се и генерира много добри идеи.
С какъв поглед гледате в бъдещето? Повече оптимист или повече песимист сте?
С.С.: Ако питате дъщеря ми, според нея съм много черноглед. Според мен съм някъде по средата – перфекционизмът ми понякога поражда песимизъм, но през останалото време съм оптимист!
Какво бихте пожелали на вас и на колегите ви?
С.С.: Тези нови времена ни научиха, че здравето наистина е най-важно от всичко! Пожелавам на тях и семействата им да са здрави, а на бизнеса ни – да успеем бързо да се адаптираме към скоростта на всички промени, за да оцелеем!
Източник: СПИСАНИЕ ДМТ
Следете секция ИНТЕРВЮ за любопитни и инересни новини от света на мебелната и дървообработващата промишленост в България.