„Във формулата за развитие на всяка фирма непременно да участват показателите за иновативност, професионализъм, доволни клиенти и финансова дисциплина.“
Митко Гатев е инженер по образование. Първоначално завършва Техникума по архитектура и строителство в родния си град Шумен, след което продължава образованието си във ВТУ „Ангел Кънчев“ – Русе, където се дипломира като машинен инженер през 1985 г. Кара двугодишна следдипломна квалификация по Промишлен дизайн към ВМЕИ (днес ТУ) – София. Има и Сертификат по мениджмънт от тригодишен курс в НБУ, София.
Работи пет години като конструктор в в КТА Мадара – гр. Шумен, преди да основе през 1990 г. фирма Тотал-М, на която и днес е собственик и управител. Два мандата е бил член на Управителния съвет на БКДМП и три мандата – на Контролния съвет. Женен е и има две деца и двама внуци, а в свободното си време се изявява като блус и рок енд рол музикант. Сред хобитата му са тенисът, ските, туризмът, философията и психологията.
Разкажете ни за началото на бизнеса си. Какви бяха нагласите и очакванията ви за развитието му? Днес смятате ли, че постигнахте целите си? Успял човек ли сте в личен и професионален план?
М.Г.: След демократичните промени през 1989 г. бях първият, който си подаде молбата за напускане от Комбината за товарни автомобили в Шумен, където работеха около 2000 човека, без да зная какво ще правя. Водеше ме желанието да пробвам потенциала си, изправяйки се сам, без опит, срещу предизвикателствата на новото време. Тъй като бях конструктор и тогава учех промишлен дизайн във ВМЕИ София реших, че искам да създавам продукти, които след това да произвеждам. Оттогава, когато ме попитат какво правя, отговарям: „Каквото си искам“.
Търсех трудния път, а това никак не е сложно да го намериш. И така вече 32 години. Беше наистина трудно, защото започнахме с моя съдружник от нулата. Нямах никакви очаквания, трябваше да оцелеем. Сега оценявам, че клишето „Човек е голям колкото са големи мечтите му“ е сто процента вярно. Защото аз съм там, където съм се визуализирал през годините. Дали се чувствам успял – няма особено значение. Все пак като цяло ще кажа – да. Щеше ми се фирма „Тотал-М“ да е на много по-високо европейско и световно ниво, не като мащаби и количество, а като иновативност и качество във всяко едно направление. Какво да се прави: един живот за репетиция. По-важното за мен е да знам дали съм бил полезен, а това могат да го кажат хората, с които съм работил, общувал и живял.
Ако трябва само с няколко думи да опишете мебелите, които създавате, кои биха били те?
М.Г.: Бих желал да са резултат основно на чувството ми за красиво, различно, надеждно, функционално и съвременно. Дали се получава ще кажат клиентите ни. Стремим се мебелите, които проектираме и произвеждаме да създават чувство за простор, лекота и елегантност. Да са здрави, лесни за монтаж и демонтаж. Да са удобни при експлоатация и поддръжка.
Какъв е профилът на клиентите ви?
М.Г.: Ако имате в предвид крайните ни клиенти, надявам се, това да са хора с по-изтънчен вкус, предпочитащи съвременни, олекотени мебели.
Как се промени бизнес средата във времето? Какви са прогнозите ви за нея?
М.Г.: През всичките 32 години акцентът на предизвикателствата за бизнеса са се променяли. Ако трябва да ги опиша, водещи, според мен, са били следните:
В началото основен проблем беше снабдяването с материали, след това проблемът се прехвърли върху забавената приватизация, т.е. липсата на собствени бази, с възможност за развитие. После дойде времето, в което всяка фирма трябваше да намери своята идентичност, да се оборудва, да структурира и организира бизнеса си. В момента, мисля, че основните предизвикателства пред фирмите са изграждането на екипи от квалифицирани специалисти със силна мотивация за постигане на целите на организациите, базирани на техните мисии и каузи. Както е казал Хенри Форд: „Вземете ми парите и фабриките, но ми оставете хората и аз пак ще създам Форд“. Друг важен момент е иновациите и новите технологии. Който се справи с тях, ще продължи напред.
Как оценявате пазара на мебели в България?
Голямо предлагане, но еднообразно и скучно, ако изключим няколкото големи търговски мебелни магазини, отличаващи се с разнообразни и добре аранжирани мебели. За съжаление, не са много българските фирми производители на стандартни мебели, които произвеждат изделия с по-висока стойност като дизайн, качество на изработка и опаковка, ясни монтажни схеми и т.н. Причината за това се крие в занижения критерий както на голяма част от клиентите, търсещи ниска цена, така и на производителите в опитите си да оцелеят. Хората, които имат финансови възможности и са с по-висок критерии обикновено се обръщат към дизайнери и архитекти, за да получат цялостен индивидуален проект. Тези проекти се изпълняват от по-малки и гъвкави фирми. Така или иначе клиентите стават все по-взискателни, което неминуемо води до развитие на сектора. Все повече (особено в нестандартните изделия) се използват качествени и луксозни материали.
А какво бихте казали за конкуренцията в страната?
М.Г.: Много голяма в ниския и среден клас и значително по-малка във високия клас. Това, което е много вредно за сектора и клиентите на мебели, е че в голяма степен конкуренцията не е в посока на качеството, а на цените. Например, като водещ критерий в обществените поръчки се посочва цената, което е предпоставка за спекулации.
Как достигате до вашите клиенти? Участвате ли в изложения, например?
М.Г.: Разчитаме на многото ни стари крайни клиенти, работим с дистрибутори за офис обзавеждане в страната, имаме и партньори във Франция и Ирландия за обзавеждане на хотели. Откакто съществува изложението „Светът на мебелите“ в ИЕЦ – София , участваме редовно. Това е начин да представим новите си колекции.
Работите ли с дизайнери? Изпълнявате ли проекти за цялостно обзавеждане?
М.Г.: Повечето дизайнери на мебели са интериорни, а не продуктови, което не ни устройва, тъй като ние желаем да произвеждаме стандартни изделия, а подходът при разработката на такива продукти е коренно различен от този при индивидуален дизайн. За нас ефективни са по-мащабните проекти, предназначени за корпоративни клиенти, където има повторяемост на изделията.
Вашата фирма има дълга история. Каква е вашата формула за оцеляване?
М.Г.: Бих предпочел да кажа каква е формулата за развитие, а не за оцеляване. Всеки трябва да открие неговата формула за успех, но каквато и да е тя, убеден съм, че в нея трябва непременно да участват показателите за иновативност, професионализъм, доволни клиенти и финансова дисциплина.
Какви са основните проблеми на производителите на мебели в България в момента и различни ли са от проблемите преди десетина години, например?
М.Г.: Основните проблеми, според мен, са, на първо място, липсата на квалифицирани специалисти (предимно ръководен и инженерен кадър), ниските цени на продукти и услуги, които са предпоставка за ниско качество и лошо обслужване. Тези проблеми ни вкарват в една непрекъсната причинно-следствена връзка. Това е и предпоставка чуждестранните клиенти да търсят продукти с ниски цени. Решението е да се работи в посока предлагане на продукти и услуги, които са специфични и нямат подобен аналог, което отново изисква висококвалифицирани дизайнери, конструктори и технолози.
Преди десетина години проблемите бяха сходни, но сега са болезнено назрели.
Какво харесват и търсят българските ви клиенти? А вашите партньори извън България?
М.Г.: Редовно следим степента на удовлетвореност на нашите клиенти в България и чужбина чрез анкети за обратна връзка. Това което установяваме като анализ е, че са доволни от дизайна, изработката и обслужването. Основната ни цел е винаги да надминем поне малко техните очаквания, за качество на изделията и услугите, съотнесени към цената, която те плащат за тях.
Бихте ли споделили с нашите читатели плановете си за близкото и по-далечно бъдеще?
М.Г.: В близък план – да обновим каталога си за стандартни изделия, като се фокусираме върху тези продукти, които ни дават конкурентно предимство. Трябва да работим в много посоки, за да сме атрактивни на пазара и ефективни като резултат. В по-далечно бъдеще – много бих желал да насочим вниманието си към процеси, свързани със запазване на планетата от глобалните екологични проблеми. Например, да включим в продуктовата си гама изделия, намаляващи въглеродните емисии, защото това е най-голямото предизвикателство пред човечеството.
Визитка на фирмата:
Име: „Тотал-М“ ООД
Адрес: гр. Шумен
Година на основаване: 1990
Слоган: Нашата мисия е вашата визия!
Регистрирани търговски марки: мебели ДРАГИ
Персонал: общо 30 души, от които технолози – 1, конструктори – 3, дизайнери – 1, администрация и ръководен персонал – 5, заети в производството – 20
Производствена база: 4200 кв. м
Собствени търговски площи: няма
Сертификати: ISO 9001-2015
Награди: „Светът на мебелите“ 2005 – за най добра експозиция; „Българска мебел на годината“ 2011, номинация за „Българска ммебел на годината“ 2013
Членство: БКДМП от 2002 г.
Източник: СПИСАНИЕ ДМТ
Следете секция ИНТЕРВЮ за актуални и инересни новини от света на мебелната и дървообработващата промишленост в България.