„Човешкият ресурс е основната движеща сила на развитието ни, защото всичко, което е постигнала нашата компания, е най-доброто, на което са способни служителите ни. Те са и основните посланици на нашата компания и работодателска марка.“
Г-н Пийадеджи, ние представихме „Кастамону България“ пред нашите читатели преди пет години. Бихте ли споделили какво представлява фирмата днес? Какво се промени в „Кастамону България“ за последните няколко години?
Ч.П.: През последните години беше направено много по отношение изпълнението на инвестиционната програма, свързана с реализирането на нови производствени мощности за производство на нашите продукти. Беше завършен първият етап на инвестицията на стойност 52 млн. евро, който осигури подобряване качеството на продуктите и модернизация на производството. Предстои започване и на втория етап на инвестицията на стойност 60 млн. евро, свързан с увеличение на производствения капацитет. В момента в „Кастамону България“ работят 431 служители, като тази цифра включва и персонала на подизпълнителите, опериращи на територията на фирмата.
В „Кастамону България“ се произвеждат плочи от дървесни частици (ПДЧ) и ламинирани плочи от дървесни частици (ЛПДЧ). Като част от международната група Kastamonu Entegre предлагаме всички продукти на холдинга – плочи от дървесни частици (ПДЧ), ламинирани плочи от дървесни частици (ЛПДЧ), плочи от дървесни влакна със средна плътност (МДФ), ламинирани МДФ, МДФ плочи с гланцови покрития Evogloss, Glossmax, GlossmaxPro, Mattplus и Acrylic, лакирани плочи от дървесни частици с висока плътност (ХДФ), ламиниран паркет, работни плотове, пана за врати и каси за врати. „Кастамону България“ има добре изградена дистрибуторска мрежа на територията на страната. Ние работим с едни от най-големите мебелни производители, а също така и с веригите магазини „Направи си сам“. Основните пазари, на които продаваме нашите продукти, са България и страни от Европа и Азия.
Какви предизвикателства срещате в работата си днес и измести ли се фокусът от съществуващите преди проблеми, свързани със снабдяването със суровина и липсата на кадри?
Ч.П.: И сега основните проблеми са свързани именно с намирането на суровини за непрекъснат режим на работа. Липсата на дървесина е пряко свързана със загуби от неоползотворен производствен капацитет. Постоянната липса на суровини от една страна, съчетана с непрекъснато нарастващите им цени, води до една опасна тенденция, при която е възможно да настъпи момент, когато фирмите значително ще намалят покупките на този вид материали. Много от основните суровини на нашия бранш увеличиха цените си неколкократно. Цената на транспортните услуги също нарасна, като това се отразява както на експедицията на готовата продукция, така и при доставките. Всичко това в даден момент ще се отрази на пазара, защото покупателната способност на потребителите изостава спрямо ръста на цените.
Недостигът на квалифицирани кадри продължава да бъде сериозен проблем за бизнеса в България и ние не правим изключение. Задържането на нашите кадри и тяхното развитие са едни от основните цели на „Кастамону България“.
Как се отразиха върху дейността на фирмата и вашите пазари ограниченията през последните две години, свързани със световната пандемия от корона вирус?
Ч.П.: Последните две години бяха голямо предизвикателство за всички нас. Извънредната ситуация, в която се озовахме в началото на 2020 г. заради пандемията и мерките, които бяха въведени, оказаха влияние на всички индустрии и повлияха на всички участници на пазара. В началото доминираше страхът от неизвестната болест и от извънредните мерки, които целият свят трябваше да спазва. Наложи се да реагираме изключително бързо с поредица от интензивни и спешни действия, които се извършваха в тясно сътрудничество с всички отдели на компанията. С цел намаляване на риска от разпространяване на вируса въведохме дистанционната работа от вкъщи, като осигурихме условия за работа от разстояние на административните ни служители. На територията на фирмата бяха въведени и допълнителни мерки за безопасност. Предоставяхме маски, дезинфектанти и други лични предпазни средства, а на желаещите бяха осигурени тестове за наличие на антитела и ваксини. Заради спецификата на производството, което е непрекъснат цикъл, една част от служителите останаха на работните си места при стриктно спазване на препоръките на правителството и СЗО за неразпространение на болестта. Доста бързо успяхме да обединим усилията си и да свикнем с новата реалност. С гордост мога да кажа, че служителите на „Кастамону България“ успяха да заработят синхронизирано в екипи дори и от разстояние и това по никакъв начин не наруши ритъма на работа.
Голямо предизвикателство беше да запазим контакта с нашите партньори. Хората от моя екип не оставиха нито за миг своите клиенти. Бяха неотлъчно до тях чрез телефонни разговори, онлайн срещи и комуникация по имейл. Ежедневно следяхме положението във всяка една държава, в която реализираме експорт и се стремяхме да отговаряме на нуждите на нашите клиенти, които бяха променливи и несъпоставими с нито един предходен период.
Покрай кризата с корона вируса и свързаните с това локдауни се нарушиха много от веригите на доставки както на основни суровини и материали, така и на доставките на готова продукция. Дефицитите, от своя страна, доведоха до повишаване себестойността на готовата продукция, а оттам и до повишаване на цените към нашите клиенти. Цените на транспорта също се повишиха значително. Ограниченията, които бяха въведени, се отразиха на работата на нашите клиенти и за определен период това доведе до спад на заявките им към нас. От друга страна, дефицитът на стоки в сектора даде възможност за развитие на някои нови пазари и намирането на нови клиенти.
Ефектите от пандемията доведоха и до трайни промени в поведението на потребителите. Принудени да стоят вкъщи и да работят дистанционно, те решиха да направят жилищните си пространства по-привлекателни заради дългото време, което прекарват там. Някои трябваше да обзаведат импровизирани работни места у дома, други решиха да подменят мебелите си. Като цяло потреблението на мебели, а оттам и на материалите, от които се произвеждат, нарасна. Всяка година „Кастамону България“ отчита ръст в продажбите си, включително и през последните две години.
Тези две години бяха изпитание за всички нас, но мога да твърдя, че предизвикателствата ни сплотиха още повече. Извънредната обстановка ни доказа колко важно е за оцеляването и развитието на една корпорация умението да се приспособяваме и да бъдем гъвкави в действията си спрямо динамичната и непрекъснато променяща се среда.
Проблемите, свързани с набавянето на необходимата за непрекъснатия цикъл на производството ви суровина, не са от вчера, но те се задълбочиха особено силно през последната година. Какво е необходимо да се направи, за да се осигури нормалната работа както на вашето, така и на всички други големи и по-малки дървопреработващи предприятия в България?
Ч.П.: Вярвам, че правилната формула за решаване на проблемите в сектора е чрез активен диалог между Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост и Министерството на земеделието, Министерството на икономиката и индустрията, Министерството на околната среда и водите и други представители на властта за намиране на успешен начин за устойчиво развитие на фирмите в отрасъла. Правилното стопанисване и управление на горите би осигурило необходимия прираст на дървесина. Гората се нуждае от санитарна сеч, за да може да се възстановява по най-добрия начин. Един кубичен метър дървесина е приблизително еквивалентен на 900 кг въглероден диоксид. Ако тази дървесина се изгори за отопление например, въглеродният диоксид ще се отдели в атмосферата. Ако обаче тази дървесина се вложи в производството на суровина, а оттам и в готов продукт, въглеродният диоксид няма да се отдели в атмосферата. Изгарянето на дървесината води до увеличаване на въглеродните емисии, а добитата и изгорена дървесина няма никаква принадена стойност. Затова смятам, че приоритет би било да се работи в посока законово ограничаване изгарянето на дървесина в България. Трябва да се забрани и износът на дървесина и дървесен чипс от страната ни. По този начин, от една страна, ще спрем износа на продукт с ниска принадена стойност от България, а от друга, ще запазим суровината за българската дървопреработваща промишленост.
Залесяването, използването на рециклируеми материали, намирането на алтернативни суровини и разработването на нови технологии трябва да са сред приоритетите, заложени в дългосрочните програми за устойчиво развитие в сектора. В дългосрочен план това би довело както до решаване на проблемите, свързани с липсата на суровини в бранша, така и до още по-добро представяне на фирмите в сектора на европейско и световно ниво. Като едно от водещите предприятия в индустрията ние също сме ангажирани и активно работим в тази насока съвместно с преподаватели и студенти от Лесотехническия университет.
Вашата фирма предлага множество социални придобивки на работниците си като дългогодишен успешен начин за привличане и задържане на персонал. Бихте ли споделили опита си в тези инициативи с вашите колеги от бранша?
Ч.П.: Грижата за служителите и тяхното развитие са силно застъпени във философията на „Кастамону България“. Човешкият ресурс е основната движеща сила на развитието ни, защото всичко, което е постигнала нашата компания, е най-доброто, на което са способни служителите ни. Те са и основните посланици на нашата компания и работодателска марка.
„Кастамону България“ винаги е предлагала разнообразни социални придобивки, като всяка година се стремим да разширим обхвата им. Всеки служител на компанията получава безплатни освежаващи напитки и вода, храна, ваучери, както и транспорт до работното място. Ежегодно предоставяме подаръчни комплекти от хранителни продукти и перилни и почистващи препарати, произведени от Hayat Kimya. Тази година заради пандемията взехме решение подаръчните комплекти да бъдат раздадени три пъти. Нашата компания осигурява специално работно облекло с високо качество на работниците, както и пари за облекло на административните служители. Допълнителни социални придобивки са еднократната помощ при сключване на граждански брак, раждане на дете, смърт, финансова помощ при лечение, безлихвени заеми, допълнителни безплатни профилактични прегледи и преференциални цени на телефонни услуги. Всяка дама от екипа на „Кастамону България“ получава подарък за 8 март. Ежегодно организираме голямо коледно парти с подаръци и почерпки за децата на служителите ни. През 2018 г. на територията на фабриката е създаден фитнес център, където служители и техните семейства имат възможност да спортуват. Ние насърчаваме персонала за обучения във ВУЗ и преквалификации и организираме обучения, които развиват уменията им.
Какви са в момента тенденциите в производството на дървесните материали и дизайна на декорите?
Ч.П.: Тази година тенденциите в дизайна на декорите са под мотото „Обратно към природата“, „Вдъхновени от природата“, „Назад към корените“ и „Назад към същността ни“. И тази година са актуални дървесните декори от вида дъб и орех, представени в най-различни визии – натурални, естествени, с ясно изразени пукнатини и чворове, с красиви шарки или изчистени линии. Изключително актуални са и декорите, наподобяващи естествени материали като мрамори, минерали, камъни. Модерни са и декорите с визия на материали от регенеративен характер или такива, изработени от естествени материали. Декорите наподобяват материали, които сякаш са ръчно изработени – естествени влакна, текстил, тъкани кошници и др. Не липсват и по-екстравагантни предложения като дървесни декори от вида тиково дърво и кестен, както и сюрреалистични дизайни, вдъхновени от новите виртуални реалности. При монохромните декори се наблюдава тенденция към меки, пастелни цветове с матови повърхности.
Декорите, включени в колекциите на „Кастамону България“, са внимателно подбрани. Ние следим международните тенденции и ежегодно посещаваме най-големите специализирани изложения в бранша. Моят екип наскоро се завърна от столицата на мебелния дизайн Милано в Италия, където се проведе 60-ото юбилейно издание на международното изложение Salone del Mobile. Водещите международни мебелни производители показаха многообразие от мрамори, съчетани с дълбоки дървесни декори, преобладаващи в тъмната гама. Едноцветни пастелни цветове с матови покрития бяха представени в реализацията на кухни и детски стаи. Основен акцент на изложението беше връзката между природата и начина, по който живеем.
Предстои ни избор на нови декори и повърхности, които скоро ще представим на нашите клиенти.
Как оценявате българската мебелна промишленост, която е ваш основен клиент?
Ч.П.: „Кастамону България“ работи дългосрочно с едни от най-големите мебелни производители в България. Развитието на мебелната промишленост през последните години заслужава уважение. Въпреки трудностите и предизвикателствата, причинени от пандемията, нашите партньори продължиха да се развиват и да инвестират. Проблемите с нарушените вериги на доставки и нестабилността на цените на много от суровините ги поставиха пред изпитания. Ние като дългогодишен техен партньор правим всичко възможно да отговорим на техните потребности и преди всичко да осигурим материалите, от които се нуждаят. Едно от основните конкурентни предимства на „Кастамону България“ е клиентското обслужване и гъвкавостта на компанията.
Част от нашите клиенти произвеждат мебели, които са предназначени за международния пазар. Това до голяма степен определя и декорите, които закупуват от нас. Един нов тренд се интегрира в чужбина много по-бързо, отколкото в България. Понякога са необходими няколко години, за да се популяризира декор, който е вече актуален в Западна Европа например. Въпреки всичко нашите партньори отчитат, че българският потребител все по-често търси по-качествени и луксозни материали и се интересува от актуалните тенденции в индустрията.
Смятате ли, че е полезно членството ви в БКДМП?
Ч.П.: „Кастамону България“ е дългогодишен член на Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост. Разбира се, че определям членството ни в Камарата като изключително полезно. БКДМП e една от най-активните браншови организации в България. Тя има ключова роля за развитието на отрасъла и нейна основна мисия е да защитава интересите на своите членове. От съществено значение за всички фирми в бранша е да имаме трибуна, от която открито да говорим за проблемите и всички заедно да търсим решения. Камарата прави точно това – тя е обединител на фирмите в дървообработващата и мебелната промишленост, която е една от основните индустрии в страната, осигуряваща заетост на повече от 50 000 човека. Не по-малко важни са и преференциите, които получаваме като член на Камарата – отстъпки за участия в изложения, организирани от БКДМП, абонамент за вашето списание, както и достъп до специализирана информация на уеб сайта на Камарата.
Вашата фирма е редовен участник в изложението „Техномебел“. Как оценявате изложението след паузата от три години?
Ч.П.: „Кастамону България“ участваше всяка година в специализираното изложение „Техномебел“, което се провеждаше съвместно със „Светът на мебелите“. С моя екип с ентусиазъм уточнявахме и най-малките детайли по визията на изложбения щанд и внимателно подбирахме продуктовото портфолио, което да покажем на нашите клиенти.
Пандемията от Covid 19 прекъсна тази традиция и много международни изложения бяха отменени или отложени. Участието ни тази година след тригодишната пауза показа, че клиентите ни се нуждаят от подобен формат и че търговското изложение остава предпочитана форма за контакт бизнес-към-бизнес. Щандът на „Кастамону България“ предизвика голям интерес сред посетителите на „Техномебел“. Нашите клиенти, както и много крайни потребители ни посетиха, за да се запознаят с актуалните модни тенденции в бранша и да видят новостите при продуктите, които бяхме селектирали специално за изложението.
Най-голямо внимание предизвика колекцията от ламинирани плочи от дървесни частици на структура PS37 VNR, състояща се от 37 декора, внимателно подбрани и вдъхновени от водещите международни тенденции в бранша. Интерес предизвикаха и антибактериалните работни плотове Technotop от серията Lotus Line, които притежават и специално обработена повърхност против пръстови отпечатъци.
Вие непрекъснато инвестирате както в разширяване и модернизиране на производството, така и в проекти, свързани с опазване на околната среда, човешкото здраве и енергийната ефективност. Бихте ли ни разказали повече за последните си проекти? Какви са инвестиционните ви планове занапред?
Ч.П.: Все по-често се говори за кръгова икономика и за влагане на рециклируеми материали в производствените процеси. Осъзнавайки отговорността пред обществото и бъдещите поколения, именно в тази насока са насочени и най-големите ни усилия през последните години. „Кастамону България“ започна да влага рециклирана дървесина в своето производство, която e отпадък от мебелната индустрия. През 2019 г. насочихме усилията си в областта на залесяването, като засадихме 110 000 фиданки от топола. Дръвчетата са засадени на площ от близо 900 дка в региона на Пловдив.
Част от инвестиционните ни проекти са свързани с реализацията на втория етап на инвестицията, който значително ще увеличи производствения капацитет на „Кастамону България“. В нашите цели са заложени и разработване на продукти с ниска или нулева стойност на свободен формалдехид, както и продукти с антибактериална повърхност.
Източник: СПИСАНИЕ ДМТ