Историята на Cesca е история на радикалното дизайнерско мислене. Столът притежава дизайн с изключителна простота – линеарност, балансирана от фини извивки, плетена седалка и облегалка от ратан, опъната върху дървена рамка, конзолна форма, която сякаш се носи във въздуха.
Въпреки че Марсел Бройер създава стола Cesca малко след като напуска Баухаус през 1928, той по своята същност е свързан с новаторските материали и принципите на дизайна, формирани в прочутата германска дизайнерска школа. Придържайки се към рационалистичните идеали на институцията, Бройер търси материал, подходящ за масово производство, който същевременно може да създаде изящна мебелна форма. И го намира на малко неочаквано място – в тръбната стоманена конструкция на велосипеда, който кара. Материалът е лек, здрав и достатъчно ковък, за да създаде модернистичните мебели, които дизайнерът си представя. След множество опити на огъване и заваряване на тръбната стомана Бройер създава стола Wassily и масата Laccio през 1925, последвани от стола Cesca през 1928.
„Вече бях оформил концепцията за покриване на седалката с опънат плат вместо дебела тапицерия. Също така исках с еластична рамка да постигна както визуална, така и физическа лекота – коментира по-късно Бройер развитието на своя дизайн. – Масовото производство и стандартизацията ме накараха да се заинтересувам от полирания метал, от лъскавите и безупречни линии в пространството като нови компоненти за нашия интериор. Смятах такива полирани и извити силуети не само за символ на нашата модерна технология, но и за самата технология.“
Първоначално известен като B32, столът се превръща в международна сензация благодарение на откровеното използване на материала и простата си форма – нищо подобно не съществува по онова време.
В началото на 60-те години италианският производител на мебели Gavina Group придобива правата върху дизайна. Основателят и собственик на компанията Дино Гавина решава да нарече стола Cesca на името на дъщерята на Бройер – Франческа. През 1968 Knoll придобива Gavina Group и успешно налага на пазара както проектите на Марсел Бройер, така и на много други италиански модернисти.
Деветдесет и четири години по-късно столът Cesca остава икона на модерното движение в единството на конструкция и декорация. Неговият дизайн, дефиниран от простата конзолна форма и графичното съпоставяне на промишлени и естествени материали, го правят непреходен във времето. Днес Knoll предлага стола Cesca в няколко варианта на тапицерия и височини.
Източник: СПИСАНИЕ МД
АВТОР:
Бистра Шишкова
Инж. Бистра Шишкова завършва специалностите „Механична технология на дървесината“ и „Интериорен дизайн“ в Лесотехническия университет. Учила е „Екология“ в Техническия университет в Будапеща. Десет години се занимава с проектиране на мебели. От 1999 г. е издател и главен редактор на сп. „ДМТ – дизайн, материали, технологии“ и от 2005 г. е издател на сп. „МД мебелен дизайн“.