
Проект OMA- Рем Колхаас, интериор PaulinPaulinPaulin, снимки Hans Werlemann, Marco Cappelletti
22 години от живота на Maison a Bordeaux – един от редките жилищни проекти на големия архитект Рем Колхаас
В началото на 90-те години Жан-Франсоа Льомоан – издател и видна фигура в културния живот на Бордо, живее със семейството си в стара и много красива къща в стария център на града. Когато едва оживява в тежка автомобилна катастрофа и остава прикован към инвалидна количка, тесните улички на средновековния град и старинният му дом се превръщат в затвор за него. През 1994 семейството купува един хълм в околностите на Бордо и се обръща към вече известния холандски архитект Рем Колхаас с молба да проектира дом, където собственикът ще може се движи свободно. А той казва на архитекта: „Обратно на това, което може би очаквате, аз не искам опростена къща. Искам да е сложна, защото тя ще определя моя свят.“
Рем Колхаас разбира заданието повече от добре. Проектът, който създава за необичайния си клиент, и днес остава една от най-емблематичните къщи на всички времена. Вместо да предложи едноетажна постройка, за да улесни движението на инвалидната количка, той проектира екстремна триетажна структура, нещо като три къщи една над друга. Най-долното ниво, частично вкопано в хълма, води към оградена „японска“ градина. Тук протича по-интимният живот на фамилията – готвене, хранене, гледане на телевизия.
Второто ниво е на равнището на терена и е изцяло остъклено. То представлява огромна тераса – дневна, която от едната си страна прелива в ливадата на двора и открива великолепна гледка към долината на Гарона и Бордо.
Третото ниво, изместено спрямо второто, сякаш виси във въздуха, поддържано само от дебела колона от полиран метал, която на всичко отгоре не се намира в центъра на къщата. В колоната е скрита спираловидна стълба, която свързва трите нива. Най-горе са спалните зони на родителите и трите деца. Този обем, облицован в Кортенова стомана, е затворен, с кръгли прозорци като корабни люкове, разположени на различна височина.
Но сърцето на къщата е кабинетът на собственика. Разположен върху метална платформа с размери 3х3,5 метра, той се движи плавно нагоре-надолу между трите нива с хидравличен механизъм. Така, натискайки едно копче, Жан-Франсоа Льомоан може да се спусне в кухнята или в избата за вино, да се установи в центъра на дневната, или да се оттегли в спалнята, без да напуска кабинета си, обзаведен с направено по поръчка бюро на белгийския дизайнер Мартен ван Северен. По едната стена на къщата през трите нива се простира огромна библиотека, до която само собственикът има достъп от своята асансьорна платформа, така че може да намери всяка книга без чужда помощ. Накратко, както я определят, това е първата къща, построена около една инвалидна количка. Архитектът е дал възможност на клиента си да овладее отново ежедневните ритуали, като му е осигурил достъп до всичко, от което има нужда – книги, вино и картини.
Новаторството на Рем Колхаас и конструктора Сесил Балмонд от Arup не остава незабелязано. Къщата се прочува веднага след завършването си през 1998. Още тогава наоколо започват да се навъртат любопитни ценители на архитектурата, често цели автобуси с желаещи да видят необикновената постройка. Налага се дори да сложат бариера, която спира достъпа на коли до къщата. Колхаас получава най-голямата френска архитектурна награда – l’Équerre d’argent, а през 2002 къщата е обявена за сграда с историческо значение във Франция. За съжаление Жан-Франсоа Льомоан живее само три години в дома, построен специално за него. Умира през 2001. Къщата остава да носи славата си.

Филмът През 2008 на архитектурното биенале във Венеция един документален филм прави истинска сензация и превръща авторите си в култови фигури в света на архитектурата…>>>
>>> Цялата вълнуваща статия >>> в СПИСАНИЕ МД 3/2020.