През годините кориците и изображенията в книгите за Хари Потър многократно са променяни и пречупвани през призмите на различни художници. Архитектът Микеле Де Луки преработва италианските корици на книгите за Хари Потър, измествайки фокуса от героите към фантастичните сгради в света на магьосниците. Всяка от седемте корици изобразява различно местоположение от поредицата и го преосмисля, използвайки съвременен архитектурен език.
Училището за магьосници Хогуортс заема корицата на първия том. Кулите на училището са готически изобразени и заострени подобно на абатства в Тоскана и Централна Италия.
За втората книга Де Луки се съсредоточава върху дома на семейството на Рон Уизли, най-добрият приятел на Хари Потър. В книгата, дървената им къщата е описана като структура от модулни вертикални разширения, които се добавят при появата на нов член в семейството. Дизайнерът преосмисля сградата като висока, модулна дървена конструкция, с широк покрив. Много от структурите са моделирани първо като миниатюрни дървени проекти.
На корицата на третата книга „Затворникът от Азкабан“ е изобразена измислената затворническа крепост, която дава името на книгата. Разположен на остров в Северно море, „внушителният монолит“ се отличава с зигзагообразен профил, който Де Луки базира на своя хотел Medea в Батуми, Джорджия.
Корицата на Микеле Де Луки Дървен макет на затвора „Азкабан“ във филма Прототипът – хотел Medea
Корицата на четвъртия том – „Огненият бокал“, показва стадиона на „Световната купа по куидич“, с високи, тънки трибуни, необходими за гледане на въздушния спорт, който се играе на летящи метли.
Хижата на пазач на ключовете и дивеча в Хогуортс, Хагрид е изобразена на корицата на „Ордена на Феникса“ – книга номер пет.
Шестият том показва най-високата кула на замъка Хогуортс, където учениците-магьосници учат астрономия. Дизайнът му е моделиран по деветметровия павилион на вятърната кула, който Де Луки създава за проекта Arch и Art на Триенале в Милано през 2016 година.
Корицата на Микеле Де Луки Макет на кулата Реалният проект на Де Луки за павилион на вятърната кула
Седмата и последна книга показва покрит дървен мост, който в крайна сметка е разрушен в битката при Хогуортс. Но вместо готическите арки, които са показани във филмовата адаптация, дизайнът на Де Луки е покрит с извит, вълнообразен покрив, който се позовава на неговия „Мост на мира“ в Тбилиси.
Корицата на Микеле Де Луки Макет на моста „Моста на мира“ в Тбилиси
АВТОР:
Велислава Кесарска
Студент – специалност Комуникационен мениджмънт в Софийски университет „Св. Климент Охридски“. „Обичам да съм постоянно инофрмирана за новостите по света, най-вече ме интересуват изкуството, математиката и дизайна. С интерес следя развитието на технологиите, защото вярвам, че в тях се крие бъдещето на света.“