Идентифицирането и доказването на проблема е решаваща стъпка за постигане на иновацията. Ето защо по-голямата част от времето и усилията трябва да бъдат посветени на този процес.
Обсъдихме начина, по който можем да определим и докажем проблема, както и важността на наблюдението в предишната ни статия. Определянето на проблема трябва да бъде непрекъснато следвано от проучвания за доказване, които никога не свършват.
Когато работите по доказването на проблема, трябва да разберете максимално болката и очакванията на клиентите, трябва да разберете в какво точно се изразява техният проблем.
Също така трябва да разберете какви решения вече са предлагани, какво е техническото и научното ниво на тези решения и дали проблемът им ще продължи да съществува и в бъдеще. Единственият начин да достигнете до тази информация е да работите упорито и умно! Време е да се задълбочите в проучването! Трябва упорито да работите, за да достигнете до тази информация с добавена стойност преди и след пътната карта за иновации.
Анализ на прозренията
За да получите прозрения, трябва да определите опорните точки в иновационния план. Какво може да ускори или забави вашия план? Определянето на правилните целеви групи е супер важно.
Например, ако планирате да разработите ново приложение за доставка и продажба на фармацевтични продукти, първото нещо, което трябва да направите в рамките на анализа на прозренията, е да определите целевите групи. Тези групи могат да бъдат: тестови потребители, крайни потребители, аптеки, болници, влиятелни лица (лекари, експерти, фармацевти и др.), законодатели, дистрибутори. Можете да разширите категориите, което е плюс, освен ако не навлезете в грешна територия.
След това трябва да се свържете с представители на всяка група (колкото е възможно повече) и да проведете интервю чрез подходящи въпроси за проучване, очаквания, проблеми, метод, принципи.
Една от най-важните опорни точки в иновационния план са крайните потребители и/или вашите тестови потребители. Необходимо е да получите тяхното мнение, защото те са тези, които в крайна сметка ще платят за вашия продукт и/или услуги.
Трябва да провеждате много срещи, да задавате много въпроси и да ги изслушвате възможно най-дълго. Трябва да ги разберете и да усвоите техните проблеми и очаквания. Трябва да разберете и да решите дали можете да отговорите на тези очаквания по начина, по който те очакват (икономичен, бърз, удобен за потребителя, висококачествен и т.н.). Ако не, можете да се върнете в офиса си и да поработите върху това дали можете да го направите по „техния“ начин. Ако това не е възможно, можете да се откажете или да започнете отначало. Ключовото твърдение е „Fail Smart“ („Проваляйте се умно“). Всички ще ви кажат, че провалът е нещо хубаво, че е първата стъпка към успеха и т.н. Това може и да е вярно, но има нещо по-ценно от обикновения провал – „Fail Smart“. Ако ще се проваляте, винаги е добре да се проваляте на по-ранните етапи, преди да инвестирате в тази идея и преди да положите огромни усилия, за да я реализирате.
Трябва да повтаряте тези стъпки за всяка една опорна точка в иновационния план. За този конкретен пример (приложение за онлайн продажби на фармацевтични продукти), без да се събере вътрешна информация от законодателите, би било самоубийство да се правят опити за създаването му. В много държави има строги правила за продажбата на фармацевтични продукти онлайн. Представете си само, че сте наели някой за програмирането на приложението, за пускането на приложението в магазините и работа по маркетинговата страна, вие самите сте работили много месеци, за да осъществите мечтата си. След като сте готови да започнете продажбите, научавате, че във вашата държава не е разрешено да продавате фармацевтични продукти онлайн. Какъв шок!
Нека да проверим какво сте загубили: пари, време, мотивация, усилия и т.н. Това е един редови провал, който ви учи на много неща. Възможно е обаче да не разполагате с достатъчно толерантност, сила, търпение и пари, за да имате редовно провали, които всеки път да ви съсипват. Тези неуспехи биха ви отвели до дълбините на океана. Ето защо целта ви за постигане на успех трябва да бъде да се проваляте умно. Неуспехите са полезни за учене, но най-добре е да се проваляте умно.
В следващите статии ще обсъдим пазарния анализ, анализа на познанието и анализа на перспективата в дълбочина. Моля, не забравяйте, че разделът с трите П-та – „Проблем –Предизвикателство-Потребност“ е най-критичната стъпка от пътната карта за иновации. Това е стъпката, която ще ви накара да постигнете чудесен успех или ще ви накара да стигнете до интелигентен провал, за да постигнете успех.
Продължавайте да въвеждате иновации!
Източник: СПИСАНИЕ ДМТ
Връзки към предходните три статии:
НОВО! НОВАТОРСКО! ИНОВАЦИЯ! ОБЪРКАН ЛИ СИ? НЕ СЕ ПРИТЕСНЯВАЙ…
КАК ДА БЪДЕШ ИНОВАТОР? СИЛАТА Е В РАЗНООБРАЗИЕТО
*Д-р Надир Йълдъръм е възпитаник на университета в Мейн, завършил е програма за Иновационно инженерство и получава докторска степен за устойчиви биопродукти. През 2014 г. става съосновател на компанията за изследване и разработка на продукти Revolution Research Inc. (RRI) в САЩ. Като главен изпълнителен директор на RRI д-р Йълдъръм получава безвъзмездни средства от Националната научна фондация, Министерството на земеделието на САЩ, Агенцията за опазване на околната среда и Технологичния институт в Мейн за разработване на иновативни, екологични и футуристични продукти. В края на 2017 г. се връща обратно в Турция и започва работа в Техническия университет в Бурса като главен мениджър в офис за трансфер на технологии (Bursatto). Оттогава работи по изработването на стратегическа визия, марширане на ресурси, цялостна организация и максимизиране на финансовите резултати, надзор и изпълнение на ежедневните задачи. Той и неговият мотивиран екип ръководят цели предприемачески, изследователски и развойни дейности, както и дейности по интелектуална собственост за университета.
Д-р Йълдъръм обича да наставлява предприемачите при проектирането и създаването на иновативни бизнес модели, разработването на бизнес планове, изграждане и надзор на здрав екип, създаване на изпълним план за управление на бюджета, стъпки за разработване на продукти и комерсиализация. Той също така преподава уроци по иновационно инженерство, управление на иновации и глобални иновации на бакалавърски и магистърски нива. Изнася ключови речи за иновациите и организира програми с възможност за сертифициране за присъстващите на национални и международни конференции и събития.