Иновативността е талант, който може да бъде придобит или ускорен чрез учене и интернализиране на ключовите параметри като страст, трудолюбие и упоритост. Човек, който възнамерява да създава нововъведения, трябва да е готов да застане пред своите страхове: страх от неуспех, загуба на пари, загуба на време и всякакъв вид провали, свързани с живота. Това са параметрите на стартиране, ускоряване и спиране. Разнообразието обаче е най-важният параметър, за да бъдете иновативни. Разнообразието въздейства експоненциално върху иновативността.
Страстта влияе положително на иновативността. Това е свързано със силата на вашата воля да разрешите проблем или предизвикателство, което е от значение за потребителите. Това е искрата, която запалва огъня.
Колко усилено можете да работите за това?
Иноваторът трябва да е готов да работи в продължение на седмици, месеци и дори години върху процесите на изследване, дефиниране и доказване на проблемите.
Готови ли сте да работите усилено?
Ако сте предприемач с липса на средства, трябва да работите само за вашата страст. След като докажете проблема, е време за създаване или тестване на иновативно решение, доказвайки концепцията и комерсиализацията чрез правилните стратегии. Това не е 8-часов работен процес, а изисква 12-16 дори 20 часа на ден. Кандидат-иноваторът трябва да работи много усърдно. Това е тайната!
Имате страст, вълнение, работили сте и работите усилено, но готови ли сте да се срещате с предизвикателства всеки ден? Иноваторът трябва да намери друга опора и допълнителни решения за ежедневните предизвикателства.
Страхът влияе отрицателно на иновативността. Да предположим, че една седмица, един месец, а дори и шест месеца не постигнете нищо друго освен загубено време, загубени пари и безброй усилия. Иноваторът трябва да е готов да се противопостави на своите страхове. Преди да спечелите, трябва да се научите да губите. Преди един иноватор да стане успешен, той трябва да е готов за безброй неуспехи.
Разнообразието е най-мощният инструмент за иновативност. Чудили ли сте се защо повечето от историите за успех в света са свързани с иноваторите от миграционните истории? Tesla, Pfizer-Biontech и много други… Причината е в готовността да се изправим срещу различни видове предизвикателства благодарение на разнообразните знания от детството до днес.
Човек може да получи разнообразно обучение по естествен път, което би увеличило шансовете му за успех. Човек може да получи това разнообразие и през следващите години от живота си. Това е причината за глупавата дискусия: можеш само да се родиш като иноватор, не можеш да се превърнеш в такъв! Грешно! Всеки може да бъде иноватор, ако проследи параметрите, дадени тук.
Ако планирате да бъдете иноватор, най-важното е да увеличите разнообразието, което предлагате. Какво може да направи кандидат-иноваторът? За лично усъвършенстване, освен свързаните с професията събития, курсове и др., кандидатът трябва да участва и в срещи, конференции, пикници, обучения, партита, които не са свързани с неговата професия. Например студентът по инженерство трябва да посещава курсове за готвене, курсове за дронове, курсове за производство на мебели, уелнес събития и др. Наблюдаването и научаването на нови неща трябва да бъде ежедневна стратегия на потенциалния иноватор.
Ако изграждате екип или сте ръководител на екип, трябва да поставите разнообразие в горната част на вашите параметри. Повишеното разнообразие ще доведе до различни перспективи. Същото е и за по-големите организации като университети и компании. Всяко разнообразие, интегрирано в системата, ще увеличи експоненциално силата на иновативността.
В резултат на това трябва да се възприеме, че разнообразието е най-важният и ключов параметър за иновацията. Разнообразието е най-мощният инструмент за ускоряване на иновациите.
АВТОР:
Д-р Надир Йълдъръм е възпитаник на университета в Мейн, завършил е програма за Иновационно инженерство и получава докторска степен за устойчиви биопродукти. През 2014 г. става съосновател на компанията за изследване и разработка на продукти Revolution Research Inc. (RRI) в САЩ. Като главен изпълнителен директор на RRI д-р Йълдъръм получава безвъзмездни средства от Националната научна фондация, Министерството на земеделието на САЩ, Агенцията за опазване на околната среда и Технологичния институт в Мейн за разработване на иновативни, екологични и футуристични продукти. В края на 2017 г. се връща обратно в Турция и започва работа в Техническия университет в Бурса като главен мениджър в офис за трансфер на технологии (Bursatto). Оттогава работи по изработването на стратегическа визия, марширане на ресурси, цялостна организация и максимизиране на финансовите резултати, надзор и изпълнение на ежедневните задачи. Той и неговият мотивиран екип ръководят цели предприемачески, изследователски и развойни дейности, както и дейности по интелектуална собственост за университета.
Източник: СПИСАНИЕ ДМТ 2/2021