Косвените разходи в мебелното производство. Как да ги намалим?
Основната цел на всяка работеща компания производител е увеличаване обема на продажбите. Това може да се постигне с формиране на конкурентни цени чрез разумно управление на косвените разходи с помощта на метода за отчитане на разходите АВС (Activity Based Costing).
Делът на косвените разходи в себестойността на продукцията в съвременните условия расте за сметка на автоматизацията на производството и ръста на стойността на ресурсите, които не са свързани директно с производствената дейност. За подсигуряване на по-качествен и точен отчет на косвените разходи се предлага прилагане на АВС метода. Основната му идея е в това, че не продукцията генерира разходи, а действията по нейното производство и достигането на тази продукция до потребителите.
По време на цикъла за създаване на продукцията – в нашия случай на различни мебели – се провеждат мероприятия, свързани с разработката и внедряването на нови технологии, обучение на персонала, снабдяване със суровини и материали, логистика и т.н., което предполага разходи. По такъв начин по-правилно би било да се проследява и анализира не стойността на продукцията, а факторите, които влияят на стойността на производството и стопанската дейност като цяло.
Във всяка организация има развита мрежа на видовете дейност, които генерират разходи. За да се проследи връзката „внедряване на АВС – управление на косвените разходи – установяване на конкурентоспособни цени – увеличаване обема на продажбите“, ще разгледаме мебелното производство съгласно следния алгоритъм…>>>
Целият материал може да намерите в >>> списание ДМТ 1/2019.