РАФАЕЛА МАНДЖАРОТИ ЗА ИТАЛИАНСКИЯ ДИЗАЙН
Рафаела Манджароти е между най-изявените съвременни италиански дизайнери. Тя е архитект, посланик на италианския дизайн по света в рамките на Italian Design Day 2024 – Ден на италианския дизайн – поредица от събития, организирани от италианския дипломатически корпус. Целта е да се постигне широк отзвук по света чрез представяне на художественото, архитектурното и културното наследство на Италия, резултат от фината и хармонична сплав от история, култура, изкуство и занаятчийски умения. Преди посещението си в София Рафаела Манджароти отговори на няколко въпроса за читателите на списание MD.
Коя е за Вас най-важната и трайна характеристика на италианския дизайн?
Една от характеристиките на италианския дизайн е да съчетава креативност и вечна елегантност. Ние сме може би страната, най-богата на примери за дизайн, които петдесет години по-късно са се превърнали в класика, без изобщо да напускат домовете ни. В традицията на италианския дизайн днес трябва да вземем пример от миналото и да имаме смелостта да изберем най-доброто и с течение на времето да го култивираме, да му дадем възможност да расте и да го направим велико.
Какво послание бихте искали да изпратите към днешната дизайнерска общност?
Ние, дизайнерите, трябва да се научим да подхождаме към работата си разумно. Не проектирайте твърде много неща. Проектирайте по-малко, но по-добре, така че да издържат по-дълго не само на физическо ниво, но също и на културно ниво. Трябва да използваме критичното си мислене, за да изберем няколко продукта, силни и убедителни, способни да придадат идентичност и да отличат марката. Вярвам, че трябва да отдаваме по-голямо значение на иновациите пред новостите, на последователността пред разнообразието, на истинските ценности пред историите, които трябва да бъдат разказани.
Какво е Вашето определение за добър дизайн?
Днес, при толкова наситен пазар, от основно значение е един обект да отговаря на нуждите на съвременното общество, да се отличава с интересна идея, с иновативен експресивен език, насочен към другите, а не самодостатъчен. Освен това никога не трябва да липсват ценности като приобщаване, грижа и уважение. Не мисля, че някой от нас иска да живее в по-чист, но агресивен свят, неспособен да приветства многообразието, да уважава слабостта или остаряването, да се грижи за собственото си благополучие и това на другите.
Известна сте и Ви се възхищават за хуманистичния подход към дизайна, за това, че предавате чувствата си чрез Вашите работи. Какво мислите за ролята на AI в работата на дизайнерите? Трябва ли да се страхуват от конкуренцията му?
Все още нямам ясна идея, защото използвам инструмента твърде малко, за да направя преценка. Засега ползвам AI само за текстовата част, но все още не съм имала възможност да го използвам за дизайнерската част. Мисля, че е важно да започнете да го използвате, за да разберете предимствата и ограниченията му. Без страх, защото това ще бъде неизбежно предизвикателство. Така че е по-добре сега да разберете как да се справите с него.
АВТОР:
Цветана Шипкова
Цветана Шипкова е между най-опитните български журналисти в областта на интериорния дизайн и архитектурата. Дългогодишен главен редактор на списание „Наш дом“, редакционен директор на Abitare Bulgaria, част от екипа на Bravacasa, от 2016 година тя е главен редактор на списание „MD мебелен дизайн и интериор“ .