Павилионът Qaammat на Константин Икономидис се намира на културен пейзаж в Сарфангит, Западна Гренландия. Селището с едва 100 постоянни жители е обект на световното наследство на ЮНЕСКО от 2018 г. Павилионът е проектиран, за да отпразнува и популяризира културното наследство на инуитите и традиционните познания за околната среда.
Вписан между два фиорда, разположени на източния край на хълмовете на Сарфангит, мястото на павилиона е внимателно избрано от местната общност, управителя на обекта и архитекта заради впечатляващата гледка към община Сарфангит.
Разположена на пътека между Сарфангит и Ниписат, тази необичайна за мястото инсталация служи за ориентир и пункт за събиране и разпространение на информация. Там местните жители и посетителите на селото могат да се запознаят с красивите околности на обекта на световното наследство. Павилионът Qaammat е замислен като естетически обект, който почита природата и богатата история, отличителната гренландската култура и духовност.
Основите на павилиона са изградени със скални анкери по същия конструктивен модел, по който са издигнати традиционните къщи в селището. Към горната част на металните стълбове е прикрепена изработена по поръчка конзола от неръждаема стомана с кръгла геометрия. Металната греда е напълно хоризонтална, а дължината на стълбовете варира в зависимост от терена. Извитите стени, изградени от стъклени блокове, образуват линейна пътека, отворена в двата края, която служи за вход към павилиона.
Една от най-характерните черти на конструкцията е нейната стъклена „обвивка“. Играта на прозрачност, мащаб и тегло придава усещане за сюрреализъм.
Павилионът Qaammat може едновременно да променя гледната точка на зрителя, да се слива и дори да изчезва в околната топография.
Дизайнът черпи вдъхновение от лунната и арктическата светлина в комбинация с отраженията на снега. Важна част от фазата на проектиране е проучването на конкретния обект, извършено от архитекта – Константин Икономидис. Следвайки по-ранната си работа и изследвания по темата за дома, Константин се фокусира върху интереса си към обединяването на ландшафта, културата и човешките истории в дизайна. Белязано от срещи, разговори и интервюта с местните жители, намерението на архитекта е да отрази тези преживявания, истории и митове по поетичен начин в дизайна на павилиона.
Още статии в сферата на архитектурата и дизайна, можете да откриете ТУК.
АВТОР:
Калина Сивчева
Студент, специалност „Архитектура”, Нов Български университет. Интереси в сферата на мебелния, интериорния и модния дизайн. „Вярвам, че архитектурата е равни части функционалност и естетика, точна наука и чувство.“