Съвременните реалности са такива, че кухнята и нейното организиране стават едва ли не отправна точка за формирането на цялото жилищно пространство, което не е учудващо. Нали точно това помещение много често може да бъде единственото място за приемане на гости у дома, площадка за кулинарни експерименти и идеално място за пазене на необходимите в бита дреболии. При проектиране на кухненските мебели е важен изборът на работен плот.
Особености на националния дизайн
Предпочитанията на българските потребители при избора на кухненска мебел донякъде се различават от средноевропейските или американските. Голяма роля за това играе жилищното пространство, по-скоро неговите ограничени размери.
По мерките на средния американски дом кухня от 15-20 кв. м, която при нас се смята за доста просторна, там е свръхмалка и служи само за приготвяне на храна.
В нашите условия на такава квадратура може да се вместят зоната за кулинарни експерименти, барплотът, масата и малко пространство за почивка, а също така всевъзможни места за съхранение на продукти, битова техника и посуда.
Много от европейците имат силно ограничени жилищни пространства, а кухнята при тях в повечето случаи изпълнява чисто утилитарната роля на място за приготвяне на храна, а за хранене и гостувания на приятели служи пълноценната трапезария.
Още една тенденция, която българските потребители няма да приемат скоро – нуждата да се сменят кухненските мебели примерно на всеки пет години. Такива промени едва ли са възможни предвид немалката цена на кухненското обзавеждане и уредите. Ние инвестираме в кухнята, с идеята да я ползваме по-дълго време, затова отношението към избора на този стилен обект от съвременния живот е по-сериозен, отколкото в други страни.
За нашите купувачи освен практичността е важна и високата износоустойчивост на всички кухненски повърхности, също така дълготрайността и надеждността на механизмите. Немалко внимание отделяме и на визията. За нас кухнята е лицето на дома, визитната картичка и едновременно пространството, което е подложено на интензивна експлоатация. Това особено много засяга плотовете. Изискванията са високи, но пък има и немалко решения.
Без граници
Плотът в съвременните кухненски мебели е възловото звено, което съединява всички елементи на кухненското оборудване в едно. И не само. Тенденцията от последните години е разширяване на границите, обединяване на жилищни и нежилищни помещения, например кухнята с трапезарията или дневната.
В съвременните домове често се използват плъзгащи се врати, които лесно и дискретно разделят или обединяват пространството, конкретните предназначения на помещенията отпадат, на мода са универсалността и практичността. Има повече въздух, по-опростен е дизайнът. Това напълно се отнася и към кухненските мебели. Плотът в този случай става онзи обединяващ елемент, който позволява да се оформи дневната и кухненското пространство в единен стил, да се направи преходът от едната в другата зона по-формален и едновременно визуално забележим.
Работният кухненски плот може плавно да прелива към перваза на прозореца или барплота, към острова за хранене, да се съчетава с плота на масата за хранене или холната масичка. Възможен е и друг подход за направата на плота, например използването на един и същ материал, но в различни цветове (черно и бяло, млечно бежово и синьо, сиво и пурпурно – комбинациите са безкрайно много). Видът на материала представлява обединяващ елемент на дизайна, а цветовото решение позволява интериорът да се направи по-динамичен.
Съвременните кухни са не само по-лаконични по форма, променя се и дизайнът на мебелите. Така например окачените шкафове в модерните кухни в стил минимализъм или хай-тек или напълно липсват, или имат много малка дълбочина. На преден план като основен елемент на оформлението излиза плотът. В този случай повърхността трябва да има висока декоративна стойност, например да бъде направена от масивна дървесина или камък (или техни имитации), да има огледален, идеално гланцов блясък или сдържано полуматово сияние. Правилният избор на материала има решаваща роля.
Фини материи
Изискванията към съвременните материали за производство на плотове стават все по-строги. Собствениците на жилища имат нужда не просто от удобно кухненско пространство, но и от съвременни и рационални дизайнерски решения и дълготрайни и устойчиви покрития. Кухнята е това място, където всичко това не е прекалено и където еклектиката най-добре и най-хармонично се вписва в общата концепция за оформяне на жилищното пространство. Производителите днес предлагат няколко основни материала за производство на плотове. Преди всичко това са основа от ПДЧ или МДФ с различни покрития, най-практично от които е ламинатът, естествена дървесина или камък, различни конгломерати на основата на минерали (изкуствен камък). Тези материали станаха вече малко или много обичайни за потребителя. Същият този изкуствен камък придоби устойчива популярност и се предлага на пазара в различни ценови категории.
Появяват се и нови, нестандартни решения, в т. ч. в сегмента на традиционните материали. Особено внимание заслужава уникалният бразилски гранит със слоеста структура и рязко контрастиращи цветни ивици с червен, оранжев, сив, розов, бежов оттенък. В него се съчетават здравината на гранита и красивото декориране. Доскоро този минерал се отнасяше към групата на полускъпоценните бижутерски камъни. Днес го използват за производство на плотове премиум клас. По здравина не отстъпва на гранитогреса, невероятно дълготраен и надежден е, но не е толкова богат на оттенъци, както и гранитът, макар че се слави с качествен гланцов и огледален блясък. Трябва да се помни, че всички гланцови повърхности се полират поне веднъж в годината.
Все по-често производителите предлагат на потребителите полускъпоценния оникс. Сдържаната красота на този камък е особено актуална в производството на плотове за кухни в класически стил. Той е по-лек от гранита, което позволяват на потребителя да спести при доставката и монтажа му.
На този полупрозрачен минерал се придава динамичност чрез осветяване – още една тенденция при използване на естествения камък в интериора.
Осветяването прави камъка визуално по-крехък, преливащ и невероятно интересен, сякаш лъчите бликат по светлите му жилки. Независимо от известната капризност на оникса (поддава се на влага и въздействие на киселини) той активно се прилага за производство на плотове и первази на прозорци.
Естественият камък може да бъде използван не само за кухни в класически стил.
Така нареченият сапунен камък (стеатит) удачно се комбинира с кухненски мебели в модерен стил. Неговата матова повърхност в тъмен цвят прекрасно се съчетава с метал и пластмаса.
Стеатитът е средно устойчив и може да се подлага на шлифоване при нужда, затова смело може да се говори за неговата трайност и износоустойчивост.
По друг начин стоят нещата с дървесината.
Подложен на постоянна влага, плотът от дървесина е лош вариант. При правилна обработка и нормална дебелина обаче – не повече от 60 мм, дървените плотове могат да бъдат добра конкуренция на другите материали.
За да се превърне дървесината в пълноценна работна кухненска маса, тя се подлага на старателна обработка и по-точно многостепенно напояване с масло, термообработка (термодървесина), разкисване в горещ разтвор.
За направата се използват видове дървесина, богати на масла: бук, вишна, дъб. Такива изделия удачно се съчетават с всякакви фасади, но най-печелившо изглеждат в комбинация с акрил, пластмаса и метал. Съчетаването на несъчетаеми материали, което позволява да се акцентира едновременно на няколко кухненски повърхности, днес се смята за ултрамодерно.
Необичайно изглежда и решението за сливане на дървесина с епоксидна смола. Тя се използва за закрепване на два пласта дървесина, като заливка на дървена основа, за подчертаване на природни дефекти: процепи, дупчици от бръмбари, пукнатини. Картината се допълва от осветяване, което минава през смолата и красиво подчертава космическия декор.
В плота, комбиниращ дърве-
сина и епоксидна смола се цели
подчертаване на естествени
дефекти на дървесината – цеп-
татини, дупчици и др.
Кухненски плот от мрамор.
В ритъма на цветовете
Модерни нюанси на сезона са тревистозеленият, успокояващият лавандулов, ментовият, синьозеленият, благородно перленият, сивият и всички дълбоки пастелни тонове. Динамичният тревистозелен цвят на свежа липа, на току-що раззеленили се дървета, на млада трева е способен да стане доминиращ в интериора. Плот от бледолилав изкуствен камък със свеж зелен оттенък изглежда парадно в съчетание с бели, сребристосиви и бежови фронтове. Пепеляво лилавият оттенък хармонично се вписва в кухня със студено сребристи или благородно черни фасади. Всякакви сложносъставни оттенъци – боровинков, ментов, лавандулов, сребрист – създават ярка комбинация с бяло, черно, бежово, сиво. Всички естествени дървесни декори – най-често използваните бук, дъб, липа, бреза, елша – са универсални и се комбинират както с обикновени, така и със сложни тонове.
Керамичните плотове предлагат редица предимства – могат да се произвеждат с дължина над 3м, притежават голяма устойчивост на надрасквания и химически вещества, хигиеничност и термоустойчивост, могат да имитират различни материали и да бъдат в разнообразни цветове. Съвременно решение на кухненски
остров с плот от гранитогрес
Относително нов за пазара материал са керамичните плотове. Те се произвеждат от широкоформатна керамика и се отличават с голяма устойчивост към надрасквания, химически вещества, хигиеничност и термоустойчивост. Основно достойнство на керамиката е нейната способност да имитира естествен мрамор или дизайн на любима порцеланова чашка, метал или бетон, но без отделните недостатъци на всеки от тях.
Керамиката предоставя редица дизайнерски възможности като например вечен керамичен печат, който не се изтрива с времето. Обработката на широкоформатната керамика създава определени сложности, затова производителите днес предлагат материал само с прави ръбове. Като дължина е възможно производство на плот с размер повече от 3 м, което позволява да се съкрати бройката на съединенията и изделието да се направи визуално цялостно.
Керамичните плотове изглеждат благородно и солидно, само че няма особено разнообразие на формите. На купувачите, които искат сложни за изпълнение решения, оптимално ще подхождат композитите на минерална основа.
Материалите за изработка на кухненски плотове са огромно поле за изява както за дизайнерите, така и за обикновените потребители.
Днес на преден план излизат красивите каменни плочи и максимално точните имитации на естествените минерали.
Изкуствените аналози позволяват да се създават всякакви декоративни комбинации с разнообразни по стил и изпълнение кухненски мебели.
Те стават главен акцент в дизайна и оформянето на пространството.
Източник: СПИСАНИЕ ДМТ
АВТОР:
Проф. д-р инж. Васил Живков
Преподавател в ЛТУ, катедра „Интериор и дизайн за мебели“ и в УАСГ, катедра „Интериор и дизайн за архитектурата” по ключовите дисциплини „Конструиране на мебели”, „Конструиране на елементи и съединения в мебелите”, „Недървесни материали в интериора”, „Осветление и осветителни системи в мебелите”, „Системи и механизми в мебелите и интериора” и др. Има над 140 публикации, повечето от които в чужбина. Има издаден учебник „Конструиране на мебели. Конструктивни елементи и съединения в мебелите”.