Маргриет Воленберг е ключова фигура в съвременния свят на дизайна, организатор на алтернативни платформи за изкуство, основаните от нея платформи Organisation in Design и Ventura Projects с изложбите Ventura Future и Ventura Centrale, на които Воленберг е и арт директор, бяха важна част от Седмицата на дизайна в Милано. Маргриет Воленберг е член на журито на Dezeen Design Awards и движещата сила на безброй събития за изкуство и дизайн по света.
Разделихме се с влиятелната дизайнерска платформа Ventura Projects
В средата на юни светът на дизайна със съжаление научи, че платформата Ventura Projects, създадена и ръководена от Маргриет Воленберг, прекратява дейността си. Нейната мисия беше да помага на артистите да се изразяват и да намират най-подходящите си клиенти.
„С голяма мъка гледах как корона кризата засегна целия свят, индустрията за събития и дизайн, а следователно и моята компания. Прекарах много безсънни нощи, мислейки дали и как мога да спася или трансформирам платформата си, за да се приспособя към „новата нормалност“, да мога да служа на света на дизайна и да давам възможности на талантите, както досега. С голяма болка в сърцето стигнах до извода, че вече не е възможно да осъществя мечтата си и съответно мечтите на много дизайнери и студия. Сегашните обстоятелства не ми оставят друг избор, освен да закрия Ventura Projects “ – каза Воленберг в емоционално прессъобщение от Утрехт, Холандия.
Последното събитие на Ventura Projects беше участието във Virtual Design Festival (VDF), организиран от Dezeen?
Мисията на Organisation in Design и Ventura Projects е да увеличат максимално видимостта за добрия съвременен дизайн. Доскоро го правехме, като организирахме дизайнерски събития и предлагахме международни PR и комуникации на дизайнерите. Смятаме, че тази мисия ще продължава да бъде необходима. Дизайнът трябва да остане достъпен за широката общественост и индустрията. Чрез платформата VDF прозряхме възможност да предоставим заслужено внимание към нашите изложители в Милано като вид компенсация за несъстоялото се събитие. В рамките на фестивала Ventura Projects показа три виртуални изложби и 67 самостоятелно представени творци. Имаше и дискусия, в която дизайнерите от нашата мрежа коментират как се адаптират към новата ситуация.
Това ли е бъдещето на изложенията за изкуство и дизайн?
Да се надяваме, че не! Мисля, че на всички ни липсва социалният контакт и междуличностното взаимодействие, но в този междинен период онлайн платформите ни дават чудесна възможност.
Как си представяте света на дизайна и технологиите след една година, след три, пет, десет?
Мисля, че светът на дизайна ще има важна роля в „новата реалност“, в която живеем. Много неща ще бъдат преработени и преосмислени. Компаниите ще си зададат въпроси като: На правилния път ли сме?; Как трябва да променим материалите и продуктите, които създаваме, производствените процеси? Според мен дизайнерите ще изиграят много важна роля в тези нови процеси и разработки. Предизвикателство ще бъде да се свържат правилните страни една с друга, ще е необходимо „да се намерят и да се срещнат“. Тук именно виждам ролята на Organisation in Design.
Кои са новите тенденции и каква ще бъде новата посока в дизайна?
В световен план индустриите са принудени повече от всякога да преосмислят бизнеса си и да предложат нови продукти, които да отговарят на променящия се свят. Много производствени методи и технологии ще бъдат променени. Именно в тези промени ключова роля ще имат дизайнерите с иновативните си идеи. Промените вече са факт и не са просто опция, а се превръщат в жизнена необходимост.
Каква е Вашата design mantra?
Добрият дизайн заслужава платформа! Вярвам, че дизайнът прави този свят по-добро място и че дизайнерите са важна част от положителната промяна!
Интервю на Симона Грошевска специално за списание MD.