Автор: Проф. д-р инж. Васил Живков, преподавател в ЛТУ
Масите с неразтягащ се скелет определено могат да се нарекат масите на миналия век, защото по това време този тип разтягане беше най-разпространено. Това обаче по никакъв начин не означава, че днес те са извън употреба или са демоде. Те продължават да бъдат масово използвани в интериорите както за маси за хранене, така и за ниски маси.
Едно от основните предимства на тези маси е, че носещият скелет, след като е ситуиран на едно място в интериора, не променя позицията си. Например при килим на пода и центрирана на него разтегателна маса би било неприятно два от краката да излязат извън килима и два да останат на него, когато масата е в разтегнат вид. Друго предимство е възможността за лесно изваждане на допълнителните плотове, без да е необходимо да се повдига цялата маса. От конструктивна гледна точка неразтягащият се скелет обикновено има по-голяма якост и устойчивост от разтягащия се. Като недостатък на тези разтегателни маси може да се посочи сравнително по-малкият размер на разтягане в сравнение с този на масите с разтягащ се скелет. В разтегнато положение този тип маси могат да осигурят увеличаване на дължината с от 300 до 800 mm, а ако размерът, по който се увеличава, е широчината на масата – от 200 до 400 mm. Най-често това увеличение позволява седящите места да се увеличат с от две до четири.
Напоследък и при тези традиционни конструкции на разтегателни маси се появиха нови решения, механизми и функционални варианти.
ВИДОВЕ РАЗТЕГАТЕЛНИ МАСИ С НЕРАЗТЯГАЩ СЕ НОСЕЩ СКЕЛЕТ
Разтегателните маси с неразтягащ се носещ скелет могат да се класифицират според броя на основните и допълнителните плотове, вида на носещата конструкция, начина на разтягане, мястото на съхранение на допълнителните плотове, наличие или липса на механизъм за разтягане и др.
Според вида и броя на основните плотове разтегателните маси с неразтягащ се скелет са с един или с два основни плота. Изключение правят масите с кръгли основни плотове, които след разтягане остават отново с кръгла форма. Маси с един основен плот се предпочитат заради липсата на фуга между основните плотове, което прави работната повърхност по-хигиенична. Формата на основния плот определя вида на масата – квадратна, правоъгълна, кръгла, овална и т.н.
Допълнителните плотове могат да бъдат един, два, три, четири, дори шест. Най-популярните схеми на разтягане са: допълнителните плотове в разтегнато положение да се разположат между двата основни плота (фиг. 1, а, б), да са от едната страна на основния плот (фиг. 1, в, г) или и от двете страни на основния плот (фиг. 1, от д до ж). И в трите случая размерът им по дължина е равен на размера по широчина на основния плот или на една втора от широчината на основния плот в случай, че са двойка въртящи се допълнителни плотове. В някои конструкции с един основен и един допълнителен плот допълнителният плот е със същите размери като основния (фиг. 1, з, и).
КОНСТРУКТИВНИ ОСОБЕНОСТИ НА РАЗТЕГАТЕЛНИТЕ МАСИ С НЕРАЗТЯГАЩ СЕ НОСЕЩ СКЕЛЕТ
Разтегателните маси с неразтягащ се скелет имат носеща конструкция, която обикновено се състои от крака и подплотна рамка. Подплотната рамка се образува от царги, които са съединени към краката или помежду си и към краката. Най-често конструкцията на тези маси е разглобяема, но може да бъде и неразглобяема. Подплотната рамка дава възможност за прибиране на допълнителните плотове във вътрешния й обем, когато масата е в събрано положение. При конструкция с централен крак подплотната рамка може да е от две части и да се разтваря заедно с основните плотове (фиг. 2) … >>>
Целия материал може да прочетете в СПИСАНИЕ ДМТ 5/2020.
АВТОР:
Проф. д-р инж. Васил Живков
Преподавател в ЛТУ, катедра „Интериор и дизайн за мебели“ и в УАСГ, катедра „Интериор и дизайн за архитектурата” по ключовите дисциплини „Конструиране на мебели”, „Конструиране на елементи и съединения в мебелите”, „Недървесни материали в интериора”, „Осветление и осветителни системи в мебелите”, „Системи и механизми в мебелите и интериора” и др. Има над 140 публикации, повечето от които в чужбина. Има издаден учебник „Конструиране на мебели. Конструктивни елементи и съединения в мебелите”.