ИМЕЙЛ И ПОЩЕНСКИТЕ АДРЕСИ СА НАЙ-ДОБРИЯТ ФИРМЕН КАПИТАЛ
Честито! Току що сте сключили договор с клиент за обзавеждане на офиса му. Вашите възможности са удовлетворили изискванията на клиента. И тогава какво се случва? Въвеждате го в базата данни на фирмата с цялата нужна информация? Ако е така, тогава това е капитал с най-високо качество. Все пак трябва да направите нещо, за да може да се разгърне положителното въздействие на мейлинга.
Данните с адресите трябва да се поддържат, това означава редовно да се обновяват. Твърде глупаво би било, ако не сте разбрали, че предприятието си е сменило името или че лицето за контакти вече е друго. За това в определен интервал от време трябва да работите върху базата данни с адресите. Може да използвате възможността, за да представите на клиентите си най-новите си предложения или да обърнете внимание на настоящи промоции, което означава, че трябва да осъществите диалог с тях. Как да стане това чрез имейли и какво трябва да се има предвид при съставянето им?
Ако наблюдавате протичането на една мейлинг кампания, тя се състои най-общо казано от три фази – планиране, провеждане и контрол на успеваемостта. Започнете с възможно най-прецизно определяне на целта, като се съобразявате с посланието към адресата. Колкото сте по-точни, толкова по-добре. „Правилният адрес” играе важна роля при мейлингите. Под „правилен адрес” тук в никакъв случай не се има предвид пощенски правилен, независимо че и вярното изписване на името и улицата са също от голямо значение. Под правилен адрес се има предвид в много по-голяма степен правилната целева група. Практиката показва, че обратният отзвук от мейлингите зависи до 50% от правилния адрес, респективно правилно определената целева група.
Изберете за вашето предложение правилната целева група
Като начин на формулирането на правилната целева група за изпращане на имейлите могат да се дадат два примера. „Малки металопреработващи предприятия в регион Х, на които предлагаме индивидуални шкафове за съхранение на инструменти” или „Млади майки с доходи значително над средните от град Y да се поканят на специалното представяне на детски мебели и детска мода”.
Установете дали разполагате с цялата информация или допълнително какви решения може да вземете. Едно обаждане при консултант от адресен справочник ще ви даде информация за бройката на адресите и директната реклама. От значение са не само външните „доставчици на адреси”. Главното е вашата адресна картотека да е поддържана и обновявана.
Колкото адресите са по-стари, толкова по-трудно могат да се актуализират. Често няма данни за новия адрес. Освен това съществува тенденцията хората да не желаят телефоните и адресите им да се показват свободно в справочниците на телефонните компании или пощата, защото не желаят да получават персонална реклама. Това означава, че не може да достигнете до всички ваши по-стари адресати, без да се сблъскате с евентуални проблеми.
РЪКОВОДИТЕЛИТЕ НЕ СЕ РАЖДАТ – 9 ПРОСТИ ПРАВИЛА ЗА МОТИВАЦИЯ НА СЪТРУДНИЦИТЕ
Няма такава професия „ръководител“. Но е пълно с ръководители, при това на всички нива : бригадир, началник смяна, началник на цеха… К огато човек постига успехи в професията, често попада на ръководен пост. И при това най-често никой не го учи как да управлява хората. ОЩЕ…
Какво трябва да спазвате при поддръжката на адресите
Съществуват няколко правила за правилното структуриране на файловете с адресите. Само така може лесно да ползвате и обновявате информацията.
Разделете информацията в таблица, като в отделните колони попълвате – име, фамилия, улица, номер, град, пощенски код, телефон, имейл. Добавете също така и социална информация като например коректността при плащане, покупателната способност, рождения ден, брой и възраст на децата и др. Вписана по този начин, информацията лесно може дабъде коригирана.
Редовно трябва да нанасяте промените, ако има такива – смяна а адрес или смърт. На практика се показва, че такива промени са между 2% и 4%. След това трябва да последва проверка на невъзможните за възстановяване координати. Също така трябва да се провери дали определено лице не съществува няколко пъти въведено като лице за контакти. На практика се оказва, че подобни повторения са около 2% от съществуващата ви картотека.
Как да получите новите адреси
Допълнително трябва да си отговорите на въпроса, кои всъщност са моите клиенти – частни лица или фирми или пък и двете. Следователно трябва да изясните целевата си група. Но как могат да се набавят качествени нови контакти? Към кой кръг трябва да насочите усилията си?
От анализът на потреблението ще можете да си направите и анализ на клиентите. Например, оценяват се демографските структури (пол, възраст), финансово състояние (акции), намерения за покупка (от кола до домашно кино). Освен това в проучванията на пазарите съществуват различни типологии, с които можете да се подпомогнете в търсенето на вашата правилна целева група.
Правилният избор на целевата група следователно означава да се подберат подходящите адреси от множеството данни. Изяснете си дали искате да се обърнете към настоящата клиентска структура или желаете да се ориентирате към нова целева група. При директния маркетинг става въпрос за четири основни целеви групи:
- Вашите собствени, актуални клиенти – това е най-обещаващата целева група. „Привържете” вашите клиенти още по силно към вас.
- Вашите бивши клиенти – спечелете тези хора обратно с нови аргументи, предложения и др. Там вече ви познават. По тази причина това е втората по важност целева група.
- Заинтересованите – това са хората, които вече веднъж са реагирали на ваше послание, например на брошура или обява, но които още не са купили от вас.
- Потенциалните клиенти – това са всички, които сте определели по някакви критерии. Към тях спадат и клиентите на вашите конкуренти.
Важното е да си съставите ясна картина на целевата група, защото колкото повече информация и факти имате за особеностите на тези хора, толкова по-конкретна и ефективна ще бъде вашата директна реклама, респективно мейлинга.
Съществуват най-различни източници да намерите адреси, да ги закупите или да ги наемете. Ако планирате да използвате ефекта от акции се препоръчва да наемете адреси. Те по принцип се дават за еднократна употреба. Адресите ви се предоставят във файлове или дори като етикети.
Когато клиентите са фирми
Малко по-различно стоят нещата, когато в кръга на клиентите ви се намират фирми. За фирмени адреси също има голямо число предложения, които ще ви дадат връзка и лице за контакт. Най-често срещаният критерий е браншът и пазарът, на който работи предприятието. Тук отново трябва конкретно да определите целевата група, която търсите.
Най-важния фактор за успеха при мейлинг акциите е точното определяне на целевата група. Това осигурява почти 50 процентов успех.
ИЗТОЧНИК: СПИСАНИЕ ДМТ