Тази година в българския фестивал за дизайн МЕЛБА имаше разнообразни участници. Част от тях бяха Люба Халева, Роузи Ейзор, Студио Франк, Маргарит Ралев, Biomyc и творческо трио Пункт. Представяме ви информация за тях и техните проекти.
Люба Халева
Люба Халева взе участие със свои графични проекти за корици на книги. За МЕЛБА, тя сподели, че това й носи голямо удоволствие, тъй като нейните проекти продължават живота си в ръцете на читателите. Така се разкриват нови светове посредством историите в книгите, за които прави корици, без значение дали човек се интересува от опаковката. Обича да прави проучване относно моменти и действия в книгите, но както казва тя:
“…без прекалено втренчване, за да не се изгубя спонтанността и свежестта на идеята.” Често се случва да поиска графики на автора, за да стане проектът за корица още по-автентичен.
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ:
МЕЛБА ПРЕДСТАВЯ: ГОРИЧКА В КОЛИЧКА
MELBA ПРЕДСТАВЯ: HERRMANN & COUFAL
Роузи Ейзор
Роузи Ейзор участваше в тазгодишното издание на МЕЛБА със своя проект на килим “All you need is less”. Тя смесва традицията с иновацията. При производството на килими, използва нови методи за изработка, които спестяват време. Освен това този метод й позволява да разчупи традиционните шарки на килими и да ги направи подходящи не само за използване на пода. Роузи сподели, че когато килимът е окачен на стена, той добавя текстура и създава уютно усещане и разпознаваема идентичност на всяко пространство. В тази практика не липсват и функционални свойства като топло и звукоизолация.
Килимите, които тя създава са с авторски дизайни и нито един не прилича на другия. За това тя дава и сертификат за автентичност. Времето на изработка на това произведение на изкуството варира от 8ч. до седмица. В пространството може да издържи толкова, колкото и картина върху хартия или платно. Килимите може би бяха, но вече не са отживелица, а изкуство!
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ:
Студио FRANK
Студио FRANKсъщо бяха участници в МЕЛБА със “Скритите букви”. Вероятно на много от вас ви е познат проектът. Инициативата е започнала от фондация “Прочети София” Тодора Радева, Боряна Зафирова, типографът Кирил Златков и други участници от екипа. От студио FRANK споделят, че са се съгласили за съвместна работа, тъй като целта на проектът е да “срещне характерни знаци от Кирилицата с по-широка публика в България и извън страната чрез серия градски мебели, които да са места за почивка и културен обмен.” Работата по проекта продължава и до ден днешен като участниците в него на отделни етапи правят различни дизайн проявления на “Скритите букви”. Проектът постигна голям успех и освен в България обиколи множество европейски градове като Париж, Берлин, Будапеща, Брюксел. Шрифтът, който отразяват и самите пейки е Kometa Unicase на Кирил Златков.
АВТОР:
Милена Галанова
„Вярвам, че себеизразяването, независимо от инструмента, който използваш – текст, цветове, музика, стил на обличане, е изкуство. Ние имаме свободата да творим всеки ден, за да покажем на света какво се крие в нас.“