Ще има и български щанд на изложението Salone del mobile’2025, стана ясно по време на дискусия за перспективите пред мебелната индустрия
Повече от 100 души – дизайнери, архитекти, мебелни производители, любители на добрия дизайн, журналисти и гости дойдоха на откриването на изложбата „Български продуктов дизайн: мебели“ в галерия Сан Стефано, комплекс Сан Стефано Плаза, ниво II, ул. „Сан Стефано“ 22. Експозицията, организирана от списанието за дизайн, интериор и архитектура MD представя 30 продукта – някои от победителите в конкурса „Българска мебел на годината“ от периода 2011 – 2024 г., както и обекти, включени в книгата „Български продуктов дизайн 2000/2022“. Изложбата е част от седмото издание на фестивала за дизайн „Мелба“ и може да се види всеки ден от 15:00 до 19:00 часадо 10 ноември, включително.
Изложбата откриха основателят и управителят на издателство „Бисмар“ Бистра Шишкова и Адриана Андреева от студио „Комплект“, организатор на фестивала „Мелба“. По време на събитието се проведе и дискусия на тема „Българските мебели и пътят им към световните пазари“ с участието на проф. д-р Васил Живков, преподавател и ръководител на катедра „Интериор и дизайн за мебели” в Лесотехническия университет, председател на Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост (БКДМП) и член на борда на Българска Стопанска Камара, Николай Костов, основател и собственик на фирмата „Пролайн“, специализирана в разработването и производството на нестандартни дизайнерски мебели и член на УС на БКДМП, както и дизайнерите Илиан Милинов и Светослав Тодоров от студио Есел.
„Работил съм с повече от 20 български фирми и понякога съвместната ни работа е повече от успешна, а понякога не, но винаги е голямо предизвикателство да стигнеш от рисунката до готовия продукт“, разказа един от най-успешните български дизайнери Илиан Милинов. Той има 4 награди Red Dot, автор е на един от най-разпознаваемите продукти – столът-маса, създаден в сътрудничество с фирма ОРТ, от който от 2002 г. до днес са продадени стотици хиляди бройки в цял свят. Илиан е носител и на три награди от конкурса „Българска мебел на годината“ – една през 2013 г. и две през 2024 г. Наградените мебели по негов проект от последното издание на конкурса са част от изложбата „Български продуктов дизайн: мебели“. Това са иновативната многофункционална маса Table X 8 с производител „Мебели Драги“ и шкафът Hestia на „Колорадо“. Според Милинов е добре дизайнерът да участва пряко в целия процес по инженеринга и изработката на всеки детайл до финалната фаза по сглобяването на готовия продукт и при нужда да се правят някои промени, но това не винаги е възможно.
Представителят на бизнеса Николай Костов обясни, че работи с наши и чужди дизайнери, защото се е убедил, че това е начинът да произвеждаш собствени продукти и така да се налагаш на пазара. Другият вариант е да произвеждаш на ишлеме отделни части и детайли от мебели за големи чужди компании и повечето български фирми правят това.
Проф. Живков запозна гостите с предстоящите нови изисквания за екодизайн при мебелите, които ще влязат в сила от 2028 г. според европейския регламент, одобрен преди няколко месеца. Те изцяло ще променят начина, по който се проектират и изработват мебелите, за да отговарят на изискванията за продажба в Евросъюза. Той подчерта също, че тенденцията българските мебелни производители все по-често да работят съвместно с дизайнери значително се е подобрила през последните 12-13 г. и изложбата „Български продуктов дизайн: мебели“ е живото доказателство за това. Проф. Живков информира производителите и за възможността да покажат продуктите си на най-престижното изложение Salone del mobile ’2025 в Милано, където за първи път ще има и български щанд. Според него това ще спомогне още повече за развитието на българската мебелна промишленост и нейното налагане на глобалните пазари.
Експозицията „Български продуктов дизайн: мебели“ показва разнообразие от мебели и аксесоари за дома, някои от които са включени в първата книга за съвременен български продуктов дизайн през 21 век на издателство „Бисмар“, която излезе през юни 2023 г. Посетителите на изложбата могат да купят книгата „Български продуктов дизайн 2000/2022“ на място с 20 процента отстъпка. Те ще научат повече за книгата и дизайнерите, ще могат да се докоснат до някои от техните продукти и да получат повече информация за тях.
Проектът „Национално представяне на книгата „Български продуктов дизайн 2000/2022“ и изложба“ се осъществява с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“.