Финансовата криза и изтощението на природните ресурси, нестабилността на политическите системи и икономиките на много страни, включително САЩ и Евросъюза, отворените граници, интеграцията и най-накрая смяната на поколенията създават основа за възникване и развитие на нови тенденции, „вълни“ на потребителските пазари. Задача на всеки бизнес е да хване своята „вълна“ и да се окаже на гребена й.
Нека разгледаме девет глобални потребителски тренда, които са определени в процеса на изследвания, проведени от английската компания Trendwatching:
- Непредизвикана проява на любезност
- Икономика, ориентирана към града
- Ценова истерия в интернет
- Произведено специално за Китай
- Символи на онлайн статуса
- Лекота при социализацията
- Планирана спонтанност
- Приоритет за опазването на природата
- Намаляване на личната собственост
Трендът Random Acts of Kindness (R.A.K.) или непредизвикана проява на любезност има отношение към друг глобален тренд – появяването на поколение Y или още наричано G (от английската дума Generosity – „великодушие“). Поколението G не само се интересува от благотворителност, но използва времето си за взаимодействие и помощ за другите. По статистика към това поколение се отнасят хората между 20 и 38 години, които са 65,29% (данни за Европа и Северна Америка). Именно хората от тази възраст са активните потребители.
Какво означава това за маркетинга на вашата компания? R.A.K. – стратегията в отношенията с клиентите трябва да стане един от най-важните инструменти в бизнеса, който е ориентиран към клиенти. Тази стратегия се заключава в разбиране на това, което наистина вълнува потребителите, участие в техните радостни или тъжни житейски моменти.
Например компанията за доставка на цветя Interflora пусна акция в социалните мрежи на Великобритания. Interflora следи съобщенията, които се появяват в Тwitter и търси потребители, които имат нужда от подкрепа. Когато намери такива, ги изненадва приятно с малък букет цветя.
Такива дребни жестове обикновено не струват нищо на компанията в сравнение с огромните бюджети, които се харчат за традиционна реклама. Подобни аналогии могат да се направят и за мебелния бизнес.
В мебелната индустрия сред най-популярните е екотрендът. Естествени материали и «зелени» тенденции се проследяват в създаването на детски, спални и кухни.
- Икономика, ориентирана към града
Урбанизацията остава един от глобалните трендове на новото десетилетие. Днес около 3 млрд. човека живеят в градовете, около 180 000 пристигат в тях всеки ден, като добавят 60 млн. човека годишно към градското население (по данни на Intuit).
Как това променя потребителския пазар? На първо място, градските потребители са склонни да пробват нови продукти и услуги: новите граждани се стараят да се дистанцират от традициите и социалните структури и постоянно се намират в търсене на алтернативи. Второ, 100 града формират 30% от световната икономика: например, икономиката на Ню Йорк е по-голяма от тази на 46 африкански държави, взети заедно. А Хонконг приема за една година повече туристи, отколкото цяла Индия (източник: Foreign Policy).
Удовлетворяването на нуждите на гражданите изисква локален специфичен подход към услугите, продуктите и маркетинговите кампании. Подходът към сегментация на клиентите по ниво на доходи, образование или други стандартни характеристики повече не работи. Представително изследване на официална агенция за мотивите на потребителите в Европа при избора на хранителни продукти показва, че има три големи сегмента: потребители, чувствителни към цените – 21,5%, потребители на натурални продукти – 45,8% и потребители на продукти «за душата» – 32,7%. Но при по-детайлно изследване на тези сегменти ще се отделят микросегменти като например млади хора на възраст 20-25 години (поколението на интернет и активното предлагане на брандове) или неомъжени жени, които правят кариера.
Икономическата криза кара играчите да измислят нови пътища за развитие на бизнеса. Например на пазара за недвижими имоти възникна интересен тренд: мебелните компании в партньорство със строителите създават готови решения за новите апартаменти. Такъв формат на работа е изгоден за производителите на мебели: мебелирането на апартаментите в новите сгради позволява на играчите да запазят обема на производство.
- Ценова истерия в интернет
Потребителите винаги са търсели и търсят специални предложения и намаления, но новите технологии най-вероятно ще превърнат бизнеса в ценови ад през близките години. Много потребители имат постоянен достъп до интернет и когато чуят или видят нови предложения, то мигновено разпространяват информацията в социалните мрежи и създават положително или отрицателно отношение към бранда, драматично стимулират или обратното – задържат продажбите.
Все повече и повече потребители стават част от ексклузивни групи за получаване на специални предложения, често те могат дори да изискват такива. Мобилните устройства позволяват да намираш или получаваш предложение директно от мястото на продажба или да сравняваш цените онлайн.
Като отчита всичко това, бизнесът е принуден да измисля нови бизнес модели на продажбите и ценообразуването, които ще се базират на такива инструменти като например:
Целият материал може да намерите в >>> СПИСАНИЕ ДМТ 5/2018