Сградата на 105-годишното специализирано училище в Трявна понесе големи материални щети


Започва изграждането на временен покрив в Националната гимназия за приложни изкуства „Тревненска школа“, която пострада от огромен пожар в ранните часове на 4 април тази година. Огънят изпепели до основи близо един декар покривна конструкция и унищожи шест кабинета на третия етаж в специализираното училище.






Проектът за временен покрив, който ще защити сградата на гимназията от дъждовете и по-нататъшното рушене, е създаден безвъзмездно от екип архитекти и инженер-конструктори под ръководството на д-р арх. Милен Маринов – възпитаник на НГПИ. Той работи с училището повече от 10 години, като през 2015 г. е извършено пълно архитектурно заснемане на обекта. Тогава сградата на НГПИ е обследвана за земетръс, а архитектурното заснемане помага за последващото изследване на енергийната ефективност, проектиране и изграждане на пожароизвестителна инсталация.



Арх. Маринов обясни, че работата по проекта за временно съоръжение е започнала веднага след овладяването на пожара. Измислено е защитното покритие от леки материали за защита на сградата и след изграждане на временното съоръжение ще се премине към създаване на нов проект за нов покрив на сградата.
„Ще се използват нови материали и пожарозащитена конструкция за новият покрив. Изграждането му ще бъде разделено на три сектора, като към всеки ще се подходи индивидуално с пожарозащитни стени, за да може при възникване на пожар той да не преминава към други зони на сградата“, каза арх. Маринов.



Община Трявна вече е издала разрешение за строеж на временния покрив, който ще предпази сградата от по-нататъшно овлажняване. По първоначални данни средствата за изграждането на временния покрив ще възлязат на няколкостотин хиляди лева, а времето за издигането на конструкцията около 20 дни. Пожарът е нанесъл и други щети на специализираното училище – има паднала мазилка, дограмата е в тежко състояние, изгоряла е скъпа техника.
Още на 4 април веднага след пожара първи обявиха благотворителна кампания за набиране на средства за пострадалото училище от Народно читалище „Иван Вазов – 2014“ в София. Благотворителни концерти и кампании се организираха и от училища в Габрово, Пловдив, Варна и др. Много фирми – местни и други като „Кроношпан“ също помагат за възстановяване на тревненското училище. В навечерието на Великден футболен клуб „Лудогорец“ също дари 10 000 лв. за възстановяването на изгорелия покрив на гимназията.
Учебният процес на НГПИ „Тревненска школа“ протича нормално, като практическите занятия се водят в ателиетата и общежитията на гимназията, а теоретичните уроци – в 5 от стаите на Основно училище „Проф. Пенчо Райков“ в Трявна. Училището със 105-годишна история в момента продължи да се готви и проведе традиционните Дни на дърворезбата от 2 до 6 май като символ на обединяващия и несломим дух, присъщ за тревненци.
„Искам да изкажа публична благодарност на собственика на един от най-големите заводи в Трявна, който гарантира, че това училище ще бъде възстановено докато вървят процедурите от страна на държавата, в лицето на собственика на сградата – Министерство на културата, всички финанси ще бъдат гарантирани от собственика, като имаме и други големи дарители – фирма „Кроношпан“, както и други малки дарители, чиито средства ще бъдат вложени за възстановяване на покрива и за възстановяване на причинените щети“, каза кметът на Община Трявна Денчо Минев.
„Може да говорим ориентировъчно, като стойностите може и да минат над милион. Това е едно голямо бедствие за нас, нито е по силите на училището, нито е по силите на Общината, но имаме уверение на най-високо ниво, че се работи координирано да се осигурят средствата и тази емблема на Трявна да бъде възстановена“, допълни още кметът на Община Трявна.
По думите на директора на НГПИ Орфей Миндов най-вероятно пламъците са тръгнали от компютърен кабинет с 3D принтери, като децата от общежитието своевременно са уведомили учителя на смяна. В общежитието към училището е имало 17 деца, които веднага са били евакуирани от сградата и са били настанени в сградата на Община Трявна.



Орфей Миндов е роден в Трявна. През 1985 г. завършва Средно Художествено училище за приложни изкуства – Трявна, а през 1992 г. – ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий”, специалност Скулптура. От 1995 г. е учител по Скулптура в НГПИ като води и часовете по Дърворезба, и по История на изкуството. От 2010 г. става директор на НГПИ „Тревненска школа”.
Орфей Миндов заяви, че пожарът не е засегнал ценните и важни дървени експонати в гимназията, изрази своите благодарности към всички за оказаната помощ, както и надежда, че даренията за училището ще продължат, за да може да се възстанови напълно.
Национална гимназия за приложни изкуства „Тревненска школа“ е наследник на Тревненската възрожденска художествена школа. Държавно столарско училище се създава с указ на Цар Борис III в Трявна през 1920 г. с цел да запази културните традиции в града. Едни от първите преподаватели в началото на XX век е завършилия в Мюнхен художник Иван Христов. По негова идея е създаден музей, който да съхрани дърворезба, картини и други художествени произведения. В периода 1945 – 1952 г. училището носи името Държавно средно училище по дърворезба и сградостроителство. Техникум по дърворезба и вътрешна архитектура е името на училището в периода 1952 – 1975 г., а след това е Средно художествено училище за приложни изкуства. Със сегашното си име е от 2009 г. и е със статут на Държавен културен институт към Министерството на културата. През тази година ще отбележи 105 г. от своето създаване.
През него като възпитаници и преподаватели са минали повечето големи имена в дърворезбата и изкуството въобще – изкуствоведът Димитър Друмев, резбарите Цаньо Антонов, Асен Василев, проф. Кънчо Цанев, проф. Антон Дончев и др.
През 2015 г. НГПИ „Тревненска школа” става член и се присъединява към Международната мрежа на асоциираните към ЮНЕСКО училища. Това им осигурява възможности за работа по различни програми, колаборации с други артисти и т.н.



Гимназията разполага с много добра материална и техническа база за обучение с най-съвременните за момента технологии в областта на моделирането, и създаването на прототипи и макети на изделия от масивна дървесина.
От учебната 2017-2018 г. НГПИ е иновативно училище и това оказва влияние върху целия учебен процес, тъй като учителите използват иновативни методи на преподаване и личностно развитие. Фокусът на обучение в училището е насочен не просто към преподаването на знания, а към овладяването на ключови компетентности и развитието на способности да се решават проблеми.
В НГПИ „Тревненска школа” се изучават три специалности – „Дърворезба”, „Интериорен дизайн” и „Иконопис”. В училището се обучават около 130 деца, като за тези, които не са от Трявна и околността има модерно общежитие за 50 ученици, открито през учебната 2008/2009 г. Успешно дипломиралите се ученици получават диплом за завършено средно образование и свидетелство за професионална квалификация „Художник“ или „Дизайнер“ по съответната специалност. 90-95% от възпитаниците на школата продължават обучението си във висше училище по изкуства.
В специализираното училище има ателиетата по дърворезба, по иконопис, по живопис, по скулптура. От 2020 г. то разполага и с оборудвана Артлаборатория с 3D принтери, с които учениците изработват 3D макети, прототипи и скулптурни творби, проектирани на компютърните програми 3D-Max и ZBrush в часовете по скулптура и компютърна графика по съответната специалност. Цялата атмосфера тук е съвсем различна, творческа – по стените на коридорите са изложени макети на учениците от заниманията им по дизайн, рисунки, икони и други. Това се дължи на преподавателите, които работят за изграждането и развиването на творческа среда, най-близо до изкуството, далеч от материализма и бездуховността. Във фойето на гимназията може да се види проскинитарий с икона на Свети Георги – покровител и на дърворезбарите, изработен от ученици като дипломна работа.


Мебелите и вратите в училището също са дело на ученици и допринасят за интериора на сградата. Някои от ученическите творби са подредени в изложбената зала на училището, а други стоят в специалния арт магазин, откъдето могат да бъдат закупени. В изложбената зала е показан и оригиналният проект на проф. Кънчо Цанев за едно от фоайетата на НДК. Последният стенопис на художника Кольо Карамфилов също се намира тук.
Възпитаниците на гимназията имат възможността да участват в различни симпозиуми и работилници в страната и чужбина, като една от практиките за ученици е ежегодният симпозиум-конкурс в Белград. Задачата там е изработването на арт мебел, която после се тиражира и продава. Материалите се осигуряват от Рехау – фирмата след това показва ученическите работи на своите щандове на панаирите в Минало и Кьолн.
Съвместно с центъра за неформално образование и културна дейност АЛОС и „Тревненска школа“ се организират работилници от 2011 г. Чрез тях те компенсират липсите на съвременните форми на изкуство, които не са застъпени в учебната програма. Специализираното училище посреща и много гост-лектори и резултатът е, че сега посетителите на Трявна като се разхождат из града могат да видят арт инсталациите на учениците край коритото на реката, на площада пред читалището и на други места.
Как можем да помогнем?
Ако искате да се включите в някоя от дарителските кампании, създадени за събиране на средства в полза на Националната гимназия за приложни изкуства „Тревненска школа“, можете да си изберете някой от следните варианти:
➡️Разкрита е специална DMS кампания и можете да изпратите SMS с текст: DMS TRYAVNA на номер 17 777
➡️Дарения по банковата сметка на Народно читалище „Иван Вазов – 2014“ – София:
IBAN: BG15FINV91501216532631
Основание: Дарение за НГПИ – Трявна
➡️За дарения от чужбина за международни дарения чрез PayPal:
https://www.paypal.me/IvanVasov2014
➡️Средства за възстановяване на унищожените ателиета, за закупуване на специализирано оборудване и други неотложни разходи могат да се изпращат и по револют към Фондация „Габрово – преди и сега“:
+359896755929
@hristozhenilov
➡️Или банкова сметка:
BG03STSA93000022896498
Титуляр: Христо Митков Женилов
☎️Номер за връзка със служител на НГПИ „Тревненска школа“: +359 886 591 230