„Има много добри производители в България и за всеки може да има място на пазара.“
Николай Иванов е съсобственик и управител (със своя брат Анатолий) на мебелна фирма „Ирим“ ООД. Роден е в Русе през 1978 г. Завършва Техникум по дървообработване и вътрешна архитектура „Йосиф Вондрак“ (днес Професионална гимназия) в Русе със специалност „Мебелно производство“. Има две деца на 20 и 12 години.
Разкажете ни за началото на бизнеса си. Как започна всичко?
Фирмата е основана през 1990 г. от Иван Иванов и неговия съдружник в малко село близо до Русе. След близо две години работа по много индивидуални проекти Иван Иванов взема решение заедно със съпругата си и двамата си сина (Николай и Анатолий) за самостоятелно развитие и се полагат основите на настоящата фабрика.
Ако трябва само с няколко думи да опишете мебелите, които създавате, кои биха били те?
Модерни, удобни, функционални, позиционирани в средния ценови клас.
Какъв е профилът на клиентите ви?
„Ирим“ работи предимно и само с дистрибутори, партньори и магазини, позиционирани в цяла България и Европа.
Как се промени бизнес средата във времето? Какви са прогнозите ви за нея?
През последните години бизнес средата се промени коренно в България. След дългогодишния ръст на икономиката и бизнеса първата драстична промяна беше с ковид кризата. През двата месеца на локдаун и затваряне на хората имаше огромен спад на потреблението и поръчките, последван от неколкомесечен и дори година ръст.
Войната в Украйна и голямата инфлация през 2022 беше следващият удар, нанесен на бизнеса. Всички производители бяха принудени да вдигат цените на стоките вследствие на покачващите се цени на материали и суровини.
Прогнозите занапред според нас са оптимистични. Овладяването на инфлацията би помогнало за стабилизирането на бизнеса, както и покупателната способност на хората.
Как оценявате пазара на мебели в България?
Пазарът на мебели в България е труден. Голямата конкуренция в страната, вносът на мебели от чужбина на ниски цени и сивият сектор са част от причините за трудната ситуация.
Как оценявате конкуренцията в страната?
Моят житейски опит ме е научил, че „за всеки влак си има пътници“.
Има много добри производители в България и за всеки може да има място на пазара.
Как достигате до вашите клиенти? Участвате ли в изложения например? Или разчитате основно на вашите търговски партньори?
Разчитаме основно на нашите партньори и дистрибутори. Имаме също и собствени кампании и реклами в интернет пространството и социалните мрежи. Не участваме в изложения.
Работите ли с дизайнери? Изпълнявате ли проекти за цялостно обзавеждане?
Основното производство на „Ирим“ е серийна продукция, предимно на модули и комплекти, канапета и матраци. Фирмата работи само със собствени дизайнери, които създават визията. Цялостни проекти и обзавеждания се осъществяват съвместно с нашите партньори и дистрибутори.
Вашата фирма има дълга история. Каква е вашата формула за оцеляване?
Бих казал, че е съвкупност от точност на доставките, коректност към всеки клиент, добри цени на изделия и не на последно място – много добри служители, отдадени изцяло на фирмата.
През последните години онлайн търговията във всички сфери, включително и в мебелната индустрия, бележи ръст. Какво е вашето отношение към продажбата през интернет?
„Ирим“ не продава директно през интернет. Прави го чрез партньорите си. Напълно подкрепяме онлайн продажбите, защото ръстът там е внушителен.
Какви са основните проблеми на производителите на мебели в България в момента и различни ли са от проблемите преди десетина години например?
В момента един от сериозните проблеми за производството е намирането на кадри. Повишените цени на суровини, материали и дървесина и съответно високата цена на крайния продукт играе важна роля в търсенето на мебели от клиентите. Това не са стоки от първа необходимост и винаги се поставят след храна, дрехи и битови сметки.
Преди години търсенето на мебели не беше повлияно от голямата инфлация, война или пандемия.
Какво харесват и търсят българските ви клиенти? А вашите партньори извън България?
На първо място, всички търсят добро качество на ниска цена. Дизайнът и функционалността също са търсени, особено от партньорите извън България. Опитваме се да постигаме това с нови модели и разработки и внедряване на различни материали на добри цени.
Бихте ли споделили плановете си за близко и по-далечно бъдеще?
За момента може би единствено разширяване на пазарите както в България, така и в чужбина.
Нови инвестиции за подмяна на машинния парк ежегодно също са в нашите планове.
Визитна картичка на фирмата:
Име на фирмата: ИРИМ ООД
Адрес: гр. Русе, ул. „Капитан Райчо Николов“ 1а
Година на основаване: 1990
Регистрирани търговски марки: Ирим, Luxory Design, City Furniture
Персонал: общо 550 души, от които технолози 9, конструктори 8, дизайнери 8, администрация и ръководен персонал 38, заети в производството 460, други 27
Производствена база (площ, машинен парк, складове): 40 дка обща площ, работни цехове 15 дка, складове 10 дка
Собствени търговски площи: няма
Сертификати: ISO 9001:2015, ISO 14001:2015, ISO 45001:2018, FSC
Награди на БКДМП: „Най-бързо развиващо се голямо предприятие на 2018 г.“, „Най-бързо развиващо се голямо предприятие на 2019 г.“, „Износител на годината 2022 г.“
Членство: БКДМП, Русенска стопанска камара, Българо-румънска търговско-промишлена палата
Източник: СПИСАНИЕ ДМТ