Рисуването на графити е ново за обществото, но и много вълнуващо, и привличащо вниманието изкуство. Почитателите на уличното творчество у нас добре познават Николай Петров-Glow, чиято мисия е да показва красивата страна на графитите. Стилът му се отличава с прецизни форми и композиция, обсипани с динамична яркост на цветовете, без интерпретация на теми и символика.
Николай започва да се занимава с графити още като съвсем млад, като за това “помага” стената край блока му, където “по-големите” се изявяват. Те го запалват, като му показват основните неща, а впоследствие той, “като повечето творци”, сам се учи и сам опитва нови неща, свързани с любимото изкуство.
Основното, което го кара да твори и да се развива, е “удоволствието от работата”. Изявява се главно в сферата на съвременната стенопис и художествени намеси в градско пространство. Участва в десетки фестивали за графити изкуство и в редица групови изложби в България и в чужбина.
„Облагородявам градската среда, оставям нещо за хората и мястото и смятам, че то трябва да е достъпно за всеки. Това е силата на уличното изкуство – да е сред хората, да не те кара да отидеш в галерията. То е направено от хората за хората”.
Според Николай при графитите основен фокус пада върху буквите и тяхното интерпретиране чрез цвят, форма, обем. Все повече в изкуството навлизат и образите. Той обаче смята, че в момента голяма част от творците търсят социалната ангажираност и предават послания, свързани с темите на деня. Това е залегнало и в идеята на реализирания вече проект, който преобрази облика на подлеза на Централната автогара.
“Преценихме, че имаме сериозни местни проблеми, свързани с интеграцията, забързаното ежедневие, това, че сме избягали от заниманията и традициите си. Идеята на нашето събиране като творци беше всеки от нас сам да развие темата, без да налагаме строги рамки. И е много яко да видим колко добре се работи, когато има свобода”.
“Нашето творчество ще бъде пример как графитите могат да говорят по актуални теми и да бъдат разбираеми за всеки. И сега реакциите на минувачите са не просто неочаквани, а направо страхотни. Спират се и разговарят с нас. От това имаме нужда, от нещо различно, от цвят в ежедневието. Изкуството винаги трябва да носи промяната, да дърпа обществото напред”, казва Glow.
ЧЕТЕТЕ СУЩО: ПОСЛАНИЯ БЕЗ ДУМИ
Графити изкуството има две посоки и тепърва предстои погледа на обществеността да се обърне върху естетическата му страна. Според художника зрителите все по-ясно различават обикновените драсканици от професионалните произведения.
„Не бих обяснил графити изкуството, защото то е като музика“, казва той.
АВТОР:
Любима Пехливанова
Инж. Любима Пехливанова се занимава с конструиране и проектиране на мебели повече от 18 години. Част от екипа е на сп. „ДМТ – дизайн, материали, технологии“ и сп. „МД – мебелен дизайн“.
Пикасо е казал: „Добрите художници копират, великите – крадат“. Не се срамувайте да крадете идеи от най-великия дизайнер – ПРИРОДАТА!
Следвайте СПИСАНИЕ ДМТ и МД за любопитни и информативни новини от света на архитектурата, дизйна, материалите и технологиите за мебели.