За една стока опаковката има същата стойност, каквато визитната картичка за човека или фирмата. Познатата фраза „Добре опаковано – наполовина продадено!” отразява колко важна е качествената опаковка за запазването на потребителските свойства и привлекателността на продукта. В развитите страни, където всеки един квадратен сантиметър от нея се използва за реклама, тя представлява още един успешен вариант за популяризиране на търговската марка (бренда) на фирмата.
Опаковъчни материали
Днес в целия свят се използват само три основни вида опаковъчни материали: гофриран картон (велпапе), термосвиваемо и разтегателно (стреч) фолио. Като допълнителни материали се употребяват хартия, полиетилен, различни стягащи и лепящи ленти.
Дървените палети се явяват неизменна част от всяка опаковка. Различават се два основни вида: т. нар. европалета (europalette) и палета за еднократна употреба (einwegpalette). Първият вид трябва строго да съответства на европейските стандарти. Европалетите имат определени размери, прогорена характерна маркировка EUR и се използват многократно. Палетите за еднократна употреба се изработват най-често по размерите на конкретния продукт или детайл без сметка за стандартите, без маркировка и могат да бъдат унищожени или преработени.
Полимерните фолиа намират много широка употреба при опаковането не само на свежо разбичена и сушена дървесина, но и за пакетирането на готови продукти на дървообработващата и мебелната промишленост.
Термосвиваеми фолиа
Главната особеност на термосвиваемите фолиа е способността им да слягат под въздействието на температурата. В зависимост от методите на производство и необходимите потребителски характеристики термосвиваемите фолиа се произвеждат с дебелина от 20 до 250 μm.
Термосвиваемите материали са се наложили в качеството на пакетиращи обвивки за врати, мебелни плочи, прозорци, дъски, профили и други дългогабаритни продукти. С тях могат да се опаковат както единични изделия, така и група от такива, самостоятелно или в комплект с други средства за пакетиране (палети, рамки, напречници). Получената опаковка надеждно предпазва товара от нежелателното въздействие на околната среда (влага, прах, мърсотия). Употребата на термосвиваемо фолио е изключително ефективна и изгодна от икономическа гледна точка: самият процес е достатъчно технологичен и не отнема много време, не изисква допълнителни загуби на ръчен труд, а инвестициите в оборудването не са значителни. Ако се използва цветно фолио или такова с логото на компанията, готовата опаковка ще стане още един от начините за поддържане на бренда и по-успешното придвижване на продукцията на потребителския пазар.
За опаковане на мебелни плочи и детайли за дограма обикновено се използва полиетиленово термосвиваемо фолио под формата на платна с широчина до 1500 mm и дебелина до 100 μm. Разбира се, размерът и дебелината на фолиото зависят от габаритите на опакованата продукция. Дългите изделия (дъски, профили и др.) се опаковат във фолио с широчина от 550 mm.
Необходимо е да се има предвид, че изходните размери на транспортната опаковка трябва да бъдат такива, че в процеса на термично свиване на фолиото да не се реализира максимална степен на неговото слягане. В противен случай опаковката може да се скъса, което ще доведе до механични повреди на самия товар при сортирането и транспортирането му. Заварените съединения на готовата опаковка трябва да притежават якост на разтягане не по-малко от 11 Mpa (110 kg/cm2 ).
Здравината на пакетиращата обвивка зависи от дебелината на термосвиваемото фолио. Затова при опаковането на товари само с фолио неговата дебелина трябва да съответства на масата на самия пакет. За правилното подбиране на дебелината на фолиото за термосвиваеми опаковки може да се използва таблица 1.
Определяне дебелината на полиетиленова термосвиваема опаковка
Ако товарът предстои да бъде транспортиран на големи разстояния и ще бъде подложен на многократни товаро-разтоварни операции, избраната дебелина на фолиото се препоръчва да се увеличи с 0,02 – 0,03 mm.
Стречфолио
Достойна алтернатива на термосвиваемите материали е стречфолиото, което притежава способността да се разтяга обратимо до 300% и повече. Освен това в сравнение с другите полиетиленови фолиа то притежава по-висока устойчивост на пробиване и разкъсване.
Употребата на стречфолио например за опаковането на мебели и други скъпоструващи продукти не изисква специално оборудване с модули за нагряване. Стягащото усилие, възникващо при обвиването, позволява надеждното опаковане на неголеми товари и дребни изделия. Високата прозрачност на фолиото дава възможност във всеки момент да се контролират наличността, целостта и качеството на стоката. В дървообработващите предприятия стречфолиото се използва главно за опаковането на готови изделия или за пакетирането на дребногабаритна продукция, предвидена за транспортиране на неголеми разстояния. Със стречфолио е удобно да се работи и в случаите, когато предприятието изпълнява производствени поръчки на дребно или на различни готови изделия за продажба в търговската мрежа.
Оптималният избор на стречфолио зависи от начина на опаковане – ръчно или машинно. В първия случай обикновено се използва фолио с дебелина 15-17 μm, а във втория – с дебелина 17-23 μm. Предварителното разтягане на фолиото с цел неговата икономия се осъществява с помощта на автоматични опаковащи машини. За по-качественото пакетиране на дългогабаритни продукти е целесъобразно закупуването на автоматично или полуавтоматично оборудване.
Защитна опаковка за бичени материали
Преди за пакетирането на бичени материали се е използвала опаковъчна хартия, но през последните 3-5 години тя успешно е заменена от перфорирано фолио със специален защитен слой, върху което може да бъде нанесено логото на производителя. Предимствата са неоспорими: полипропиленовите или полиетиленовите фолиа са по-евтини от хартията, процесът на опаковане е по-технологичен, а пакетираната продукция има естетичен вид.
Препоръчва се бичените материали с влажност не повече от 25% да се опаковат с полимерни фолиа, доставяни във вид на рула или готови пакети. Използва се специално перфорирано фолио на основата на полиетилен, защитаващо товара от неблагоприятни атмосферни въздействия и слънчево облъчване по време на складирането и транспортирането.
През лятото за опаковане може да се използва перфорирано фолио с диаметър на отворите 0,1-1,0 mm и разстояние от 30 mm между тях. Водонепроницаемата перфорация на фолиото осигурява вентилацията на пакета и го предпазва от парников ефект.
Съществуват фолиа както с гладка, така и с релефна повърхност, възпрепятстващи плъзгането на товара. Има материали с хартиена подложка, а също и многослойни фолиа с перпендикулярно направление на влакната във всеки слой. По този начин ъглите на пакета са защитени от смачкване, а опаковката съхранява пазарния си вид.
Транспортирането на бичени материали в опаковани с фолио пакети отдавна е общоприет международен стандарт. Това е най-съвременният, прост, бърз и ефективен начин за защита на свежо разбичена и сушена дървесина. Пакетите се изработват чрез съшиване или термосвиване и за разлика от работата с обикновен полиетилен употребата им има редица сериозни предимства. Първо, клиентът получава опаковка, изработена в строго съответствие с неговите изисквания, без необходимост от подгъване и залепване на краищата на фолиото – операции, които се изпълняват ръчно. Товарът се укрепва с помощта на пластмасови опаковъчни ленти веднага след формирането на пакета. Второ, могат да се изработят пакети с по-голяма от стандартната дължина, която е до 6,08 m. И трето, такава опаковка не изисква допълнителни разходи за други крепежни елементи.
Пакетите могат да имат на една от страничните повърхности вложка от прозрачен полиетилен, през който се вижда добре челната маркировка на бичените материали.
Особености при опаковането на мебели
Мебелите и особено сглобяемите трябва да бъдат удобни и лесни за опаковане. Това се предвижда още по време на проектния им етап, т. е. при разработването на тяхната конструкция. Малцина знаят, че конструкторът е длъжен да проектира и опаковката на продукта. Той определя взаимното разположение на детайлите в кутията, необходимите пълнежни елементи, разработва инструкция за сглобяването, монтажна схема и т. н. Ако се окаже, че дадена мебел не може да се опакова, както трябва, то в нейната проектна конструкция веднага се внасят необходимите изменения.
Важно изискване към опаковките за сглобяеми мебели е ограничението в теглото на отделния пакет – не повече от 50 kg. Ако изделието е по-тежко, то се разпределя в няколко кутии, които трябва лесно да се идентифицират. Съдържащите се в отделните кутии от партидата сглобяеми детайли е необходимо да притежават пълна взаимозаменяемост. Това налага повишени изисквания към самото производство, което трябва да осигурява постоянно качество и висока точност в размерите на детайлите и особено на сглобяемите.
Монолитните мебели обикновено се транспортират на малки разстояния с камиони или микробуси. В този случай те не се опаковат специално, а само се обвиват със стречфолио, което ги предпазва от замърсяване. Независимо от вида транспорт мебелите трябва да се товарят само върху палети, за да се изключат ръчният труд и евентуалните повреди.
Опаковането на столове е отделен въпрос. С изключение на стифиращите се, другите видове столове трудно могат да се подредят и опаковат компактно. Обикновено всеки стол (или двойка столове) се пакетира в индивидуална картонена кутия. За уплътнител между допиращите се повърхности се използва трислоен мехурчест полиетилен.
Какво има отвън на опаковката?
Отвън опаковката с мебелните детайли изглежда като гладка и стегната кутия от велпапе, на чиито тесни надлъжни страни, а често и върху капака (обикновено в един цвят) е напечатано логото на производителя или на търговеца на стоката. На една от страните се поставя таблица, съдържаща наименованието на продукта, неговата опростена схема на монтаж, общия брой на пакетите, в които е опакован, номера на дадената кутия, теглото, а понякога и баркода.
Капаците на кашона се залепват по дължина с хартиена или друга лепяща лента. Напречното стягане на кутията с пластмасови ленти и особено с такива с метална катарама е недопустимо, тъй като те повреждат останалите кутии в пакета. Съдържанието се подрежда много плътно. При разтръскването на кашона вътре не трябва да има никакви осезаеми движения и размествания. Всички еднакви кутии се поставят върху дървен палет и се стягат с метална или пластмасова лента. За допълнително укрепване се използва стречфолио, което се обвива многократно около пакета, предпазвайки отделните кутии от разместване.
А какво има вътре?
Правилното подреждане на детайлите в опаковката определя и тяхната степен на съхраняемост. При транспортирането всяка издатина като ненатегнат докрая винт може да повреди съседните детайли. Понякога върху лакираната повърхност на мебелите се забелязват характерни паралелни ивици, получени от притискането и триенето на средния гофриран слой картон. Затова всички детайли трябва да бъдат поставени с лицевата страна навътре и добре да се уплътнят. За тази цел най-икономична е употребата на хартия, която трябва да бъде максимално тънка и минимално грапава, което се определя лесно на пипане.
Обикновено проблем представляват празнините в кутията, образуващи се поради нееднаквите размери на поставените детайли. Те трябва внимателно да се запълнят с обвити в хартия дървесни обрезки, стиропор, сгънати отпадъчни парчета велпапе и др. Стъклата се уплътняват с трислоен мехурчест полиетилен, а между отделните повърхности се залепват по няколко специални правоъгълни подложки с примерни размери 1,0х1,5 cm и дебелина около милиметър. Обковът се поставя в отделен пакет или кутия.
Във всяка опаковка задължително трябва да има инструкция за монтаж. Желателно е тя да не съдържа никакъв текст освен наименованието на изделието, а последователността на сглобяването да бъде илюстрирана само със схеми, разбираеми и достъпни за всеки.
Екология
Транспортирането на отпадъците в Европа струва твърде скъпо. Затова голяма част от картонените и полиетиленовите отпадъци се изгарят или рециклират. Върху огромно количество от хартиените опаковки и фолиата може да се намери маркировка от три стрелки, разположени под формата на триъгълник, която показва възможността за преработка на материала в аналогичен продукт. В Европа постепенно се отказват от употребата на опаковъчно фолио на основата на поливинилхлорид, защото при неговата преработка се отделя отровен газ, подобен на зарина.
Предприятията, работещи за износ, трябва добре да познават всички изисквания към преработката на опаковките и задължително да поставят върху кутиите знак с две разположени в кръг зелени стрелки, показващи, че те са безопасни за околната среда.
Източник: СПИСАНИЕ ДМТ