Съществуват многобройни възможности и шансове за всяко предприятие. При провеждане на акции или проекти трябва да се спазват няколко точки.
Мотото – успехът идва винаги, когато някой прави нещо, докато другите чакат то да се случи.
Това в последна сметка е най-добрият шанс, който очертава бъдещето и дава възможност сами да го насочваме.
Шансовете се състоят преди всичко в това да бъдат разпознати. В зависимост от собствената стратегия, на избраното позициониране и поставените за цел конкурентни предимства, по който е структурирано предприятието, да се поставят приоритети и преди всичко да се приложат в действие. Но в същност къде има шансове в нашия бранш и в собственото предприятие? Къде в бранша се изискват всеобхватни промени, които едно средно предприятие не е в състояние само да промени? И преди всичко, къде се крият шансовете, които предприятието само може да използва, за да подобри собствената си позиция?
Ако се изясни въпросът, кое в бранша върви трудно при сложните рамкови условия, в хода на съставянето на основната мисъл изникват достатъчно проблеми. Ако обаче походим с позитивно отношение към проблема и погледнем на чашата като пулупълна, а не като полупразна, се разкриват многобройни шансове в различни насоки. В много случай от първоначалните проблеми на предприятието изникват шансовете. Определянето на целите може да бъде приложено в рамките на даден проект, продукт или процес или сред служителите и други области на действие на предприятието.
Това също така означава, рисковете, който безспорно са налични, да бъдат преценени и оценени и съответно да се променят. Но позитивното и мотивиращо поведение пред екипа предлага значително повече предпоставки за разпознаване на шансовете и позволява съвместно по-лесното им претворяване на практика.
Пазарът и клиентът
За използване на шансовете на пазара и в последна сметка да се определи кой е клиентът е да се погледне предприятието отстрани, как изглежда в чуждите очи и как се възприема от другите. Когато определим пазарното си представяне и дефинираме нашите диференцирани особености трябва да се убедим, че действително така се възприема.
Как ни определя клиентът? Като креативно, иновативно предприятие, ако то само се определя като такова? Като предприятие, за което енергийната ефективност, съвестното използване на ресурси, устойчивостта и социалната отговорност са важни теми и ценности? Това означава – дали изразяването и усилията достигат по съответните канали и платформи до клиентите по такъв начин, какъвто се желае? Ако тези точки не се разпознават еднозначно, съществува достатъчно пространство за действие, за подобряване на пазарното представяне и за преценка, в кои моменти се налага да се подобрят.
Шансове в продукта
На преден план за клиента естествено стои дали продукта му харесва или не, дали се изпълняват очакванията му за дизайн, качество, функционалност и цена. Дали предприятието е достатъчно гъвкаво, за да отговори на желанията на клиентите, дали проявява разбиране и в последна сметка дали го използва рационално? Или се опитва да прави малки отклонения от стандарта?
Дали конструкцията на продуктите се базира на логиката и правилата, който се генерират в производството или изпълнението на всяка поръчка е индивидуална за всеки клиент? Вече не е достатъчно само чрез продукта да се заемат открояващи се позиции в конкурентната надпревара. Все повече се засилва значението на услугите и сервизното обслужване като фактор при конкуренцията. Класическият пример за това е спазването на поетите обещания за сроковете, което изисква стабилни процеси в предприятието.
Шансове в процеса
Процесиите са сигурни и стабилни, когато потоците от информация и материали са дефинирани еднозначно и ясно. Това на първо място е работа на организаторските умения, а не толкова на избрания и използван софтуер. Едва след точното дефиниране на процесите, те се обезпечават със съответните софтуерни продукти и инструменти.
Смисълът на постоянното поддържане на мрежата не е в софтуерната мрежа, а в изпълнението на задачата за създаване на обща организация на процесите. Това се отнася не само до собственото предприятие, но и до тесните контактни с доставчиците. Необходимата информация преди всичко трябва да се предвижда бързо по веригата, да се скъсяват сроковете и да се гарантира сигурността им. Актуално изискваното състояние по дължината на цялата верига се отразяват повторно като предимство върху всички участници в процесите.
Въпросът тук не е в това, дали ситуацията ще настъпи, а какво позиция ще заеме тогава предприятието. Възникналите от това възможности като например по-голяма гъвкавост спрямо клиентите, по-голяма сигурност на процесите и по-добра прозрачност са многократно дискутирани теми. Собствената скорост в процесите и подобряването на процесите са в голяма степен фактори на успеха.
В момента се показва ясно, че в Европа в държавите с високи заплати се произвежда по-добре. За това се изисква само да се използват наличните възможности на добре образовани служители, оптимизирани процеси и икономически обоснована автоматизация с подходящите технологии.
Привличане на служители
За постоянна оптимизация на предприятието е необходим добре мотивиран и квалифициран персонал. Тук се крият и най-големите предизвикателства. Въз основа на постоянно повишаващата се нужда във всички браншове, надпреварата за служители в бъдеще ще става все по-голяма, тъй като те ще имат все повече възможности да избират работни места в атрактивна среда и с атрактивни условия. При това значение имат повече неща от атрактивното заплащане – интересните задачи в добър колектив, името на предприятието, региона, марката, по нататъшната квалификация и възможностите за развитие стават важни фактори.
Във времената, в които специалистите и ръководните кадри си избират работното място, което на тях им харесва най-много, представянето като добро предприятие става наложително. Привличането на добра работна сила следователно е предизвикателство, с което трябва да се справят предприятията през следващите няколко години. Добрите контакти и връзката с образователните центрове и висшите учебни заведения предлагат възможност за осъществяване на контакт със специализираната и ръководната работна ръка.
Средната възраст на служителите във всички предприятия се увеличава, но това не означава автоматично, че са по-добри и по-продуктивни. Чрез местенето на служителите на различни работни места, те стават дълготрайно гъвкави. Чрез засилването на вътрешното за предприятието обучение и обвързването с постоянно подобряващи се процеси, служителите се нагаждат към постоянно учене и непрекъснати промени и така се използват по-добре техните скрити потенциални възможности.
Жените също могат да се обвържат по-добре и с равен шанс в предприятието. Така тези добре квалифицирани и мотивирани работни сили могат да получа възможността, след полагането на съответните грижи за децата, да се върнат по-бързо към професионалния живот. Гъвкавите работни модели или подкрепата при отглеждането на децата от страна на работодателите са смислени и в нашия бранш.
Много или дори всички точки от споменатите шансове са отдаван познати и не са нищо ново. Но съществува съществена разлика межди успешните и неуспешните предприятия – успешните предприятия не само познават тези шансове, но и работят ангажирано за прилагането им в продуктите на собственото предприятие.
Успешното предприятие имат своя дългосрочна цел и са определили пътя за постигането й. Дори не винаги всичко да протича по предначертания план, те си поставят годишни задачи, структурират проекти, за да достигнат тези цели и развиват предприятието постоянно напред. Чрез стратегически различните по големина проекти изграждат култура на постоянно подобряване. Многобройните малки подобрения помагат 0на предприятието да се развива, също както и несполучливите опити, които насочват към намирането на правилния път.
Източник: СПИСАНИЕ ДМТ