Често като архитекти пренебрегваме да проследяваме какво се случва след години с проектираните от нас сгради. Отделяме много време, за да разберем какви са нуждите на хората, които ще използват сградата, след което забравяме да наблюдаваме какви следи оставя времето върху нея. Във връзка с това събрахме 5 различни вида материали, които остаряват елегантно:
Камък
Не можете да отречете достолепното излъчване на стария каменен зид, който съхранява истории. Каменните сгради, оцелели десетилетия или дори векове, се представят великолепно като доминиращи структури, смекчени и поизносени от природата и стихиите. Каменните материали могат да се използват не само като масивна зидана конструкция, но и под формата на тънки каменни плочи, които еднакво добре пресъздават великолепна фасада на сградата.
Тикова дървесина
Тиковата дървесина, както и повечето дървесни материали с високо съдържание на танинова киселина, става все по-красива с възрастта и изисква малко поддръжка. Освен за сгради, тиковата дървесина се използва главно за външно обзавеждане и като строителен материал, тъй като е силно устойчива на гниене и, за разлика от други дървесни материали, има относително нисък коефициент на съсъхване.
Кортен
Оранжевият слой на кортеновата стомана представлява оксидно покритие върху повърхността на материала, което предотвратява по-нататъшното окисляване и предпазва стоманата в дълбочина. Външният слой се стабилизира обикновено за 4 до 6 месеца и в зависимост от климата може да варира между оранжев, червен, кафяв, син или черен. Противно на схващането, че ръждата уврежда материалите, „ръждивата“ стомана е устойчива на по-нататъшна корозия и има висока якост, което я прави предпочитан материал за ектериора, а често намира приложение и в интериора.
Мрамор
Има нещо специално в състарения мрамор, което напомня на римските антики и му придава известно величие като материал. Структурата му е зърнесто-кристална, хомогенна и механично добре уплътнена, поради което има висока плътност, висока якост и висока атмосфероустойчивост. Твърдостта на мраморите не е много висока, което ги прави изключително податливи на всички видове механично обработване – от рязане и цепене до полиране.
Мед и бронз
Медта е метал, известен с зелената патина, която се развива по повърхността му. Това отнема до 30 години в чиста околна среда или само 5 години в близост до индустриални зони. Светлозеленото изветряне се причинява от образуването на меден карбонат и меден сулфат в реакция с кислород във въздуха. Бронзът по подобен начин се окислява и образува зелена патина с богати бронзови нюанси.
Четете още полезни статии за различните материали в списание ДМТ!!!
АВТОР:
Велислава Кесарска
Студент – специалност Комуникационен мениджмънт в Софийски университет „Св. Климент Охридски“. „Обичам да съм постоянно инофрмирана за новостите по света, най-вече ме интересуват изкуството, математиката и дизайна. С интерес следя развитието на технологиите, защото вярвам, че в тях се крие бъдещето на света.“