Във връзка с безпрецедентната ситуация, в която се намира страната, бизнесът и семействата ни, бяха предприети различни механизми за преодоляване на кризата.
След поредица от корекции в Закона за мерките и действията по време на извънредното положение бе открита процедура за кандидатстване на работодатели за изплащане на компенсации по реда на чл. 1 ПМС № 55/30.03.2020 г. Мярката, по-известна като 60/40, беше приета от представителите на бизнеса със смесени чувства.
На 11.04 Агенцията информира, че отпада предварително обявеният краен срок (21 април 2020 г.) за подаване на заявление за изплащане на компенсации по ПМС № 55. Промяната е направена, за да се даде възможност на повече представители на бизнеса да се възползват от схемата 60/40 при новите условия.
Без определяне на краен срок Агенцията по заетостта продължава да приема заявления и документи за изплащане на компенсации по реда на ПМС № 55/30.03.2020 г., като припомня, че те се подават към Дирекция „Бюро по труда”, обслужваща територията по мястото на работа на работниците и служителите, независимо от начина на подаването.
До момента по официални данни над 10 723 предприятия са кандидатствали по програмата, а 3356 са получили финансиране в размер на близо 12,5 млн. лв.
Друга възможност за подкрепа на микро- и малки предприятия за преодоляване на икономическите последствия от COVID-19 предлага Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ 2014-2020 ОПИК.
Управляващият орган на ОПИК обяви процедура за подбор на проекти „Подкрепа на микро- и малки предприятия за преодоляване на икономическите последствия от пандемията COVID-19“ по Приоритетна ос 2 „Предприемачество и капацитет за растеж на МСП“ на оперативната програма.
Целта на процедурата е осигуряването на оперативен капитал за българските микро- и малки предприятия за справяне с последиците от пандемията COVID-19. Очакваните резултати от подкрепата по процедурата се изразяват в постигане на положителен ефект по отношение микро- и малките предприятия за преодоляване на икономическите последствия от пандемията COVID-19 и стабилност на работни места.
Общият размер на безвъзмездната финансова помощ по процедурата е 88 453 495,45 евро (173 000 000 лева). Минималният размер на заявената безвъзмездна финансова помощ на проект е 3 000 лева, а максималният – 10 000 лева.
Поради високия обществен интерес, преди утвърждаване на пакета с документи за кандидатстване и официалното обявяване на процедурата, заинтересованите страни могат да се запознаят предварително с изискванията по процедурата на сайта на ОПИК.
По процедурата са предвидени изцяло електронно подаване и оценка на проектните предложения, които ще се извършват чрез Информационната система за управление и наблюдение на средствата от ЕС в България (ИСУН 2020).
Въпроси, свързани с основните параметри и допустимостта по процедурата, могат да бъдат задавани по електронна поща: priemna@mi.government.bg.
Още интересни и любопитни публикации можете да откриете на страниците на списание ДМТ.