Автор: Д-р инж. Красимир Савчев
Портфолиото е основен критерий при подбора на специалисти за професии, свързани с творческото мислене в мебелния и много други браншове. То е визитка на дизайнера и архитекта, и трябва да е подготвено, така че да дава ясна представа за опита му до момента и за начина му на работа. В следващите редове ще се запознаем с някои от често срещаните проблеми при изграждане на портфолио.
Неясна структура
Често срещан проблем е сложната или неясна структура при организацията на проектите в портфолиото. Понякога, дори и при ясно определени цели, се случва съдържанието да не е разбираемо, поради свърхраздробяването й. Прекалено многото нива при представянето са трудни за възприемане. Затова препоръчителна е линейната структура, като по възможност да се избягва употребата на подкатегории.
Прекалено голям обем
В старанието си дизайнерът да представи всичките си проекти до момента се случва портфолиото да стане прекалено обемисто. За да се добие представа за начина му за работа е препоръчително да селектира разнообразни свои проекти, представляващи решения на различни проблеми и включващи разнообразни пространствени решения.
Неправилна композиционна организация
Отново в желанието си да се представят по най-добрия начин, често дизайнерите включват в портфолиото си еднотипни проекти. В този случай наситеността на информация може да се окаже минус, вместо плюс. Възможно е разглеждащите портфолиото да се загубят в нея и де се фокусират именно в повтарящите се елементи, което да ги разсее и да ги накара да пренебрегнат широкоспектърността на работата на дизайнера.
Прекалено много излишна разпокъсана информация
В старанието си да впечатлят конкретни хора, понякога дизайнерите преработват портфолиото си преди всяко негово представяне, съобразявайки го с аудиторията. Впоследствие това често им изиграва лоша шега при цялостното му оформление, тъй като стои като снадено, няма цялостна визия, а логичните връзки между частите му липсват. Това също води до объркване и усложняване възприемането на портфолио.
Как да избегнем проблемите?
За избягване на проблемите се препоръчва единна композиционна и структурна организация на цялото портфолио. Тя трябва да се спазва с възможно най-малко отклонения за всички представени проекти. При определянето на правилна композиция е препоръчително да се вземе под внимание и обемът информация, представяна на страницата, като препоръката е тя да не бъде прекалено много, да бъде ясно и точно изложена, правилно организирана, систематизирана и подредена.
Недостатъчно информация
Не само прекалената информация е минус, понякога именно недостигът на информация е проблем, който се появява в следствие на желанието на дизайнера да изчисти ненужната или повтарящата се информация. Залитането в тази посока води до неяснота и незавършеност, ине позволява да бъде разбрана докрай същността на профила на работа на дизайнера.
Какво е решението?
Двата най-сигурни начина да се избегне този недостатък, са да се добави подходящо описание на проекта в началото или да се посочи мястото в портфолиото, откъдето при интерес може да се открие допълнителна информация за проектите. Определянето на правилно решение на този недостатък ни позволява да представим значително повече информация за заинтересованите, без да бъде усложнена цялостната структурата на портфолиото.
В заключение е добре да си припомним, че портфолиото се създава за целите, които желаем да изпълни. То е уникален начин за комуникация, който цели да ни създаде определени възможности, да представи уменията ни по най-добрия начин и да ни открои от останалите. Затова във всяка част от него трябва да личи индивидуалността ни, начинът ни на мислене и подходът ни към решаване на различни задачи.
Източник: СПИСАНИЕ ДМТ