Изследователи от Mасачузетския технологичен институт (MIT) разработват самоохлаждащи се тъкани, изработени от полиетилен – материал, който обикновено се използва за найлонови торбички. Найлонова торбичка вместо риза едва ли звучи привлекателно (както в буквален, така и в преносен смисъл).
Полиетиленът (PE) е тънък и лек и позволява на топлината да преминава, вместо да се задържа. Поради това може да държи по-хладно от повечето тъкани. От друга страна, материалът задържа вода и пот, тъй като не е в състояние да изтегля и изпарява влагата – голяма част от начина, по който се охлаждаме.
За да направят полиетилена жизнеспособна опция, инженерите от MIT го превръщат във влакна и прежди, предназначени да отвеждат влагата.
Те започват с полиетилен на прах и използват стандартно оборудване за производство на текстил за топене и екструдиране на тънки влакна. Екструдирането леко окислява материала, променяйки повърхностната енергия на влакната, така че полиетиленът става слабо хидрофобен и може да привлече водни молекули на повърхността си. След това влакната се съединяват в прежда. В нишката пространствата между влакната образуват капиляри, през които молекулите на водата могат да бъдат абсорбирани пасивно. След това изследователите тъкат преждата в леки тъкани, които абсорбират и изпаряват водата по-бързо от обикновения текстил като памук, найлон и полиестер.
В допълнение към изработването на плата изследователите изчисляват и екологичния отпечатък, който полиетиленът би имал, ако се използва като текстил.
В противовес на интуицията те изчисляват, че материалът всъщност може да има по-малко въздействие върху околната среда през неговия жизнен цикъл, отколкото памучният и найлоновия текстил.
Към полиетиленовата тъкан нищо не залепва, което означава, че може да се пере по-рядко и на по-ниска температура от другите тъкани. Изследователите се надяват, че тъканите, изработени от полиетилен, могат да стимулират рециклирането на найлонови торбички и други полиетиленови продукти в текстил, който може да се носи, добавяйки устойчивост на материала.