Проект Студио Lusio architects, текст Цветана Шипкова, снимки Светослав Анастасов
Мария Стайнова и Виолетка Славова от студио Lusio архитекти си поставят за цел да създават пространства, които „извличат най-доброто от своите ползватели“ и затова имат специален интерес към училища, детски градини и всичко, свързано с обучение и лично усъвършенстване.
Пример за това е проектът им за Център по природни науки и предприемачество на училище “Никола Вапцаров” в Берковица, който цели децата да се почувстват добре и да идват с желание в едно по-различно място за обучение.
Средата тук няма нищо общо със скучните училищни коридори и класни стаи, макар да не блести в ярките цветове и шарки, които обикновено се асоциират с „модерните“ пространства за деца. Според архитектките спокойните светли цветове и дървените повърхности внушават чувство за сигурност у децата, а техните рисунки, заради предвидената възможност за рисуване по стените, дават цвят и настроение на пространството.
Авторите на проекта вярват, че интериорът възпитава, особено когато става дума за деца. Затова им осигуряват възможност за игра и движение чрез трансформиращи се мебели, съобразени с различните фази на обучението.
Пространството на центъра е мултифункционално, разделено със стъклена плъзгаща се врата и с възможност за обединяване на залите за организиране на изложби и събития. Тежките мебели са разположени по периферията на пространството, а в центъра има леки стифиращи се маси и столове, подходящи за местене от малки деца, които се групират в различни конфигурации според случая.
Важно е самите деца да могат да участват в подреждането, за да се развиват у тях грижа и отговорност към средата и другите. Коридорът е превърнат в зона за релакс с люлки, пуфове за сядане и дъски за рисуване по стените. Основен акцент в центъра по природни науки е стената от шестоъгълници, която разделя зоните за релакс и за обучение и съдържа прозорци, шкафове, два терариума и клетка за папагали.
Важен елемент на интериорния дизайн е „хралупата“ – дървена конструкция, създадена в отговор на присъщото на децата желание да се крият и катерят. Тя е на две нива, с вграден аквариум и „скривалище“ за неформално общуване на учениците. Проектът дава на децата възможност да се чувстват свободни, а дизайнът на пространството стимулира креативността им, като им предоставя различни възможности за взаимодействие. В центъра на това училище този път не са учителите, а децата.
ПРОЧЕТЕТЕ СЪЩО: ДЕТСКА ГРАДИНА KITA: ДЕТСКА РАДОСТ!
Източник: СПИСАНИЕ МД