От решения за дистанциране на работното място до цялостна дигитализация на производството – стратегиите, възприети от някои от най-добрите световни производители на мебели, предлагат идеи за развитие на индустрията като цяло.
Подобно на много събития, разтърсващи земята, пандемията COVID-19 е нож с две остриета, представящ възможности за положителни промени, както и важни предизвикателства. Наред с големия брой починали и екзистенциалните заплахи за много индустрии световната икономика получава възможност да възприеме по-разумни и по-устойчиви практики. Вече има признаци, че някои бизнеси се преструктурират и продължават успешно напред.
Производителите на храни например, които преди снабдяваха процъфтяващата ресторантьорска индустрия, се насочват към директна продажба на крайни потребители, демонстрирайки животоспасяваща гъвкавост, както и нов модел за бърза доставка на пресни продукти по домовете. Междувременно известни марки за дрехи като Gucci и Saint Laurent преоценяват безмилостния темп на модерната модна индустрия. Те се ангажират с по-малко представления и по-обмислени всесезонни колекции.
А какво се случва с производството на мебели – индустрия, обвързана с традиции, чиито водещи производствени центрове – Китай, Северна Италия, САЩ – също се оказаха горещи точки на COVID-19? Както и в други области, много производители на мебели заемат постпандемични позиции, като надграждат инициативи отпреди кризата или създават нови смели начини за производство и маркетинг на своите стоки.
В някои случаи пътят напред се ръководи от „културни ремонти на едро“ и рядко се наблюдава в сектор, който е известен със своите „дълги и сложни процеси“, са думите на Джулия Молтени, ръководител на маркетинга и комуникациите в италианската Molteni & C.
„В тези трудни времена наличието на пълен контрол върху веригата за доставки осигурява по-добро обслужване на клиентите“, заявява Джузепе Педрали, изпълнителен директор на известната мебелна компания Pedrali. Така той аргументира самостоятелната производствена екосистема, която е едновременно необичайна в днешната глобализирана икономика и връзка с постпандемичната визия на фирмата. В комбинация с голяма инвестиция в дигитализирано производство това е само един от плановете за действие на Pedrali, които се приемат от амбициозни производители на мебели, чиито визии за бъдещето също са смесица от оптимизъм и иновационен дух.
Залагане на дигитализация
„След традициите иновациите са втората сила на компанията“, казва Педрали. Създадената през 1963 г. марка отдавна се гордее с италианското си наследство. Съвсем наскоро Pedrali предприе стъпки, за да концентрира цялата си дейност – от снабдяването с материали до производството, съхранението и разпространението на продуктите – в автоматизирана мрежа, разположена в триъгълника Бергамо-Бреша-Милано. Именно този регион беше много сериозно опустошен от вируса, но е готов да бъде трамплин за следващата фаза на развитие на компанията. „Pedrali е компания от Индустрия 4.0, чиито фабрики са оборудвани с взаимосвързани машини и които от няколко години инвестират в дигитализирано производство“. Всяка година значителна част от оборота на компанията се инвестира в иновации, нови технологии и инфраструктура, което включва съоръжение за производство на мебели от дървесина в провинция Удине и друго за производство на метал, пластмаса и тапицирани мебели в провинция Бергамо. >>>>
Целият материал може да намерите в >>> СПИСАНИЕ ДМТ 5/2020