АЙНЩАЙН ИМАЛ ОСОБЕН НАЧИН НА МИСЛЕНЕ. ТОЙ БИЛ СПОСОБЕН ДА ВИДИ ПРОБЛЕМА ОТ НЕОЧАКВАН РАКУРС И ДА НАМЕРИ НЕСТАНДАРТЕН ИЗХОД. КОГАТО УЧЕНИЯТ СЕ ОКАЗВАЛ В ЗАДЪНЕНА УЛИЦА, ЗАПОЧВАЛ ДА СВИРИ НА ЦИГУЛКА И РЕШЕНИЕТО ВНЕЗАПНО ИЗНИКВАЛО В ГЛАВАТА МУ.
Съвременният бизнес изисква нетривиален подход. Да започнеш дейност, която прилича като две капки вода на такава от конкурентна компания, е предварително загубена кауза. Само нещо оригинално: идея, подход, реклама, всякаква „закачка“, може да помогне за привличане вниманието на клиентите към новата фирма. Затова професор Адам Грант от Уортънското бизнес училище призовава бизнесмените да търсят сътрудници „чудаци“.
Самият акт на създаване на компания е проявление на конформизъм. Предприемачът трябва да убеди другите хора да се присъединят към него, да приемат неговите виждания и да ги реализират в живота. „Всеки лидер има нужда от последователи. Не е възможно винаги и всички да бъдат неконформисти – казва авторът на бестселъра Адам Грант. – Но конформизмът е опасен, особено за начинаещи компании. Ако не наемате оригинални хора, се появява риск хората да не бъдат съгласни с вас и при това ще си мълчат. От друга страна е важно хората да работят с вас, защото вярват във вашите идеи, а не защото се страхуват да ви възразят. Още на старта толкова често се налага да се сменя концепцията, че ако в отбора ви има само „овце”, вие губите”.
Защо са необходими оригиналните хора
Професор Грант, самият той много нестандартен човек, посочва няколко причини за това за какво са й особено необходими на начинаещата компания оригиналните сътрудници.
- За да създават устойчива култура. Компаниите обикновено се изграждат по образ и подобие на своите създатели, затова е необходимо специално да се внедрява разнообразие в мислите и позициите на предприятието – всеки проект има нужда от елемент на съпротива. Когато стартът става по-успешен, в компанията се привличат все повече сходни хора. Важно е собственикът на бизнеса да не допусне това и специално да търси хора, които мислят различно спрямо основното ядро на фирмата.
- За да предвиждат развитието на пазара. Колкото по-добре собственикът успява да следи за разнообразните мнения на пазара, толкова по-добре той ще се справи с променящата се пазарна ситуация. Ако се наемат само хора, които се вписват в ценностите и бизнес модела на собственика, това ще представлява поощряване на стандартното мислене. В крайна сметка новата фирма ще изостане, когато светът се промени, на пазара ще излязат конкуренти или нови технологии. За да изработват постоянно свежи идеи, които провокират текущия бизнес модел на компанията, базовите постановки и принципи, на предприемача са необходими оригинални хора. Това засилва способността на бизнеса да се адаптира и самостоятелно да инициира промените.
- За да насочи несъгласните в необходимото русло. Първите години от старта са пълни с големи решения. Разнообразието на мнения и подходи означава, че някои идеи неизбежно ще бъдат отхвърлени. И е важно техните автори да не останат зад борда. Даже недоволните сътрудници могат да допринесат полза за компанията, тъй като мислят различно от останалите и предлагат неочаквани идеи.
НЕДАЛНОВИДНИТЕ РЪКОВОДИТЕЛИ РАБОТЯТ ТРУДНО С ОРИГИНАЛНИТЕ ХОРА, КОИТО ИМАТ СВОЕ МНЕНИЕ ПО ВСЕКИ ВЪПРОС. КОНФЛИКТЪТ Е НА ЕДНА КРАЧКА.
Къде да се търсят и как да се открият оригиналните
Адам Грант е посветил на това търсене цяла книга. В труда си той е определил няколко най-разпространени вида такива хора:
- Невъзпятите герои. Всяка иновация и движение има свои катализатори, за които после се забравя. „Например аз реших да напиша за движението на суфражистките и за това как всъщност започнах тези промени – разказва Грант. – Тогава научих за Люси Стоун. Никога не бях чувал за нея, но тя е изиграла решаваща роля в това движение. Други негови лидери после прекъснали връзка с нея, но точно тя започнала да издава вестници, да организира конференции на суфражистките и да работи на международно ниво. Тя е първата жена в Масачузетс, която получила висше образование и запазила моминската си фамилия по време на брак.“
- Непослушните. От една страна е важно да ограничаваш служителите, които създават неприятности, от друга – не трябва да се изпускат оригиналните хора. Необходимо е да се търсят тези, които са участвали в явни конформистки актове, като при това са правели нещо ново. Тези хора, които дразнят непосредствените началници, тъй като не ги интересува чуждото мнение, но висшето ръководство ги цени. Това означава, че трябва по-различно да се подхожда към уволненията.
- Вътрешните иноватори. Хората обикновено забелязват публичните оригинални постъпки, но неконформистите могат да насочват своите оригинални идеи и към своите отбори. Това оказва по-малко забележим, но много дълбок ефект. Такива хора подбуждат сътрудниците си към оригинални действия.
Как да се наемат оригиналните
Как да се разбере има ли реална дълбочина под външните проявления на неконформизма? Адам Грант публикува няколко необичайни въпроса и упражнения, които произтичат от трите ключови качества на оригиналните хора.
- Първо качество – те оспорват очевидното.
За да изпъкне това качество, на кандидатите могат да се зададат няколко въпроса. „Как бихте изменили нашия процес за избор на кадри?“ – това е доста мощен въпрос, който позволява да видите дали кандидатът е готов да се изкаже по нелеки въпроси и да разберете как мисли. Това е възможност да разберете дали хората са склонни да изказват мнения, които могат да бъдат непопулярни, но конструктивни.
„Разкажете ми кога за последен път сте се сблъскали с някакво безсмислено правило. Какво беше то? Какво направихте и какъв беше резултатът?“. Кандидати, които просто се примиряват с такива правила, не събуждат голям ентусиазъм. Но не трябва да търсите и тяхната противоположност – хора, които казват, че като са се сблъскали с глупаво правило, веднага са отишли в кабинета на началника, направили са скандал, а после са напуснали. На компанията й трябват хора, които са видели странното правило, разнищили са откъде е възникнало, защо е такова, потърсили са съвет от авторитетни служители за това как да го подобрят и са предложили своите съображения.
„Защо не трябва да ви наемам?“ Адам Грант дава пример с предприемач, който „продавал“ на инвеститорите стартъп, като изброявал три причини да не инвестират в него.
„Вие току-що се уредихте на работата. Кого и за какво ще попитате.“ В повечето случаи първите седмици, дори месеци на новата работа – това не толкова е работа, колкото обучение. В този период оригиналните хора задават въпроси, каквито на никого не му хрумват даже. Затова има смисъл да ги попитате какви въпроси те биха задали през първите месеци и към кого биха се обърнали. Особено внимание се обръща на откритите въпроси – те показват готовност да се търсят и обмислят различни източници на информация.
- Още едно качество на оригиналните хора – те са разнообразни.
За да намерите оригиналните, трябва да погледнете резюмето от последните редове, където са описани хобито и интересите на човека.
„Търсете хора с необикновено минало, с мултикултурен опит, с широки интереси. Повечето работодатели обръщат внимание на дълбокия професионален опит, но относно оригиналността изключително важна е широтата“ – съветва Адам Грант. Изследване, проведено за нобеловите лауреати, наградени през последните десетилетия, показа, че те много по-често от другите учени са се занимавали с художествена дейност: свирили са на музикални инструменти, рисували са картини, писали са стихове или романи, танцували са и са играли на сцена. Такава подготовка помага на учените да виждат нещата иначе. Друго изследване показва, че най-иновационните дизайнери от света на модата известно време са работили в чужбина.
Трябва да се търсят хора с разнообразни поведенчески модели. Може просто да се поинтересувате какво би направил кандидатът в една или друга ситуация. За разлика от другите хора оригиналните често намират няколко образа – герои за подражание – хора, които мислят различно.
Още едно упражнение, което ще позволи да определите доколко многостранна личност е човекът – изяснете от какво би се отказал. Оригиналните хора са много продуктивни. Лондонският филхармоничен оркестър избрал 50 най-велики класически композиции. Сред тях имало шест на Моцарт, пет на Бетовен, три на Бах. Когато Моцарт създавал своите шедьоври, Моцарт съчинил 600 композиции, Бетовен – 650, а Бах – над хиляда. Изследването показало, че колкото повече произведения пише един композитор за 5 години, толкова повече шансове има да създаде хит. Това, което показва кандидатът в резюмето или на събеседванията, това са вече филтрирани идеи и интереси. Затова е важен въпросът „Какво сте се опитвали да направите, но после сте го изоставили? Защо?“ Това говори както за постоянно любопитство, така и за готовност да върви нататък, ако нещо не работи.
Още на етап подготовка за среща с потенциален оригинален човек, работодателят може да го превърне в детектив. Две седмици преди събеседването (в някои случаи и ден) може да му назовете няколко имена на сътрудници от компанията и да съобщите, че на самото събеседване кандидатът трябва да разкаже кое е доброто в корпоративната фирма и какво е необходимо да се промени.
- Последното решаващо качество – индикатор за оригиналния човек – този човек е настойчив и упорит.
За да откриете това качество, трябва да поставите пред кандидата задача, но да не разкривате цялата информация – нека в нея липсва някой важен фрагмент. Трябва да бъде пропуснат такъв детайл, без който е възможно да се реши проблемът по принцип, но неговата липса забавя решението. Оригиналните постоянно задават въпроси и като решават проблема, ще покажат колко настоятелно и изобретателно търсят липсващата информация.
Въпросите, които ще помогнат на този етап: „На коя работа сте се чувствали най-зле? Защо? Какво направихте?“. Отговорът на кандидата ще покаже не само неговото отношение към работата, но и ще прояви „опорните точки“ на недоволството. Обикновено оригиналните ги дразнят някакви ограничения. Ако човек се оплаква от скука в предишната си работа, едва ли той ще може да измисли нещо оригинално и за новата компания. Оригиналът ще каже: „Не ми харесваше работата и реших да поправя това“.
НЕКОНФОРМИЗМЪТ Е СТРЕМЕЖЪТ НА ИНДИВИДА ДА СЕ ПРИДЪРЖА И ОТСТОЯВА ПОЗИЦИИ, МНЕНИЯ, РЕЗУЛТАТИ ОТ ВЪЗГЛЕДИ, ПОВЕДЕНИЕ И Т.Н., КОИТО АБСОЛЮТНО ПРОТИВОРЕЧАТ НА ГОСПОДСТВАЩИТЕ В ОКОЛНОТО ОБЩЕСТВО ИЛИ ГРУПА. ДУМАТА ПРОИЗЛИЗА ОТ ЛАТИНСКОТО ‘NON’ – НЕ И ‘CONFORMIS’ – ПОДОБЕН, СЪОТВЕТСТВИЕ.
По информация от сайта ideanomics.ru