Тази година международните изложения бяха съпътствани от първото издание на дизайнерския семинар Conceptual Talks. На 28 март събитието събра водещи български и чуждестранни архитекти, дизайнери, преподаватели и медии, за да обсъдят съвременните тенденции и концепции в интериорния дизайн.
Семинарът, организиран от списание MD и подкрепен от Интер Експо Център и Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост, протече само в един ден, но пълната зала доказа големия интерес на публиката от подобни събития и даде силна предпоставка за повторно издание през 2020-а.
Форумът стартира с дискусия за първия етап от реализирането на един проект – 3D проектирането. Стоян Начев, основател на учебен център Graphic Ground, представи нагледно част от многото възможности на адаптивната програма SketchUp и обясни защо инвестицията в обучение и използване на оригиналните версии на компютърните програми си заслужава. Арх. Валентин Денков от българското студио FUNKT ARCHITECTS поднесе тенденциите в дизайна на съвременния офис. Колко е важна акустиката в така модерните напоследък open space пространства, смарт осветлението, озеленяването и позитивната тенденция все повече фирми да осъзнават нуждата от по-хуманна работна среда, бяха акценти в презентацията му. Разговорът за актуалните работещи концепции бе допълнен от дамското трио на DESIGNitsa – платформа за интериорен дизайн и устойчиви практики за дома. Те доказаха на многолюдната публика, че „Малкото е повече“ е все още в играта с най-новите минималистични течения като LAGOM, WABI SABI и KINTSUG, завладяващи света от Севера и далечния Изток. Международното присъствие на форума се отличи с присъствието на арх. Юрон Шипър от холандската компания Orange Architects, който зашемети посетителите с мащаба на последния си проект за жилищен комплекс на пристанището в Амстердам. Богатата програма на събитието включваше и специален панел за интериорния дизайн в образователните институции, чийто модератор беше дизайнерът (по образование архитект) Иван Арнаудов от българската група за дизайн ЧЕРГА. В него блесна екипът на студио Think Forwаrd (арх. Галина Милкова и дизайнера Недко Николов) и международно признатият им проект за училищната зала ДЕМОКРАТОС в ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в Свети Влас. Дизайнерската им позиция разпали публиката за проблемите и предразсъдъците на авторитарната система на образование в България. Надежда, че има изход от нея именно чрез дизайна, беше и представената реновация на карнобатското училище „Христо Ботев“, което влезе в бъдещето с модерно оборудване, мултифункционална зала за конференции и дебати и мобилно оборудване, което дава възможност всеки урок да бъде изнесен извън стандартната учебна среда – в библиотеката, в някой кът или клуб, дори на открито.
Списание MD също се включи в панела, представяйки подбрани атрактивни примери за училищен интериор, който прекрачва общоприетите граници в името на по-здравословна и ефективна среда за подрастващите.
Позицията на всички участници бе обединена около нуждата да се проектира с поглед в бъдещето, за добър дизайн въпреки системата и с помощта на съпричастни местни или международни организации, които откриват смисъла да подпомагат развитието на децата.