NEO е дизайнерско студио, създадено от португалския продуктов дизайнер Rodrigo Vairinhos, който живее и работи в Кьолн, Германия.
Основната ценност, която студиото му изповядва е креативността, концепцията и създаването на обекти за ежедневна употреба със силен характер и индивидуалност, задоволяващи нуждите на съвременения потребител, чиито очаквания и изисквания надхвърлят „традиционните“ параметри, копнеещи за вечна естетика, стил и качество на всички нива.
NEO е проект на Родриго Вайриньос, който е изпълнителен директор и креативният ум зад бранда. Той обединява в своите творения функционалност и естетика, елегантност и свежест, намирайки практични минималистични решения, които предлагат устойчивост и максимална естетическа стойност. Родриго е ентусиаст на движението „Slow design”, чието кредо почива върху добре обмисления дизайн, съзерцанието като част от творческия процес и устойчивост на предложените концептуални решения.
Продуктите на NEO се произвеждат от местни или регионални, нетоксични материали като дърво, керамика и корк и използвайки технологии, които поддържат местните индустрии, работилници и занаятчии, като се избягват процеси или вещества, които са със замърсяващи агенти или са доказано токсични.
Родриго, ти си свободно практикуващ дизайнер, би ли споделил с нас как се отразява кризата с Корона вирус на теб в личен план, на бизнеса ти и на партньорите ти?
В действителсност тази криза разтърси не само цялата общност, свързана с дизайна, но и нашата глобална култура – изкуствата, дизайн, архитектура, всички са засегнати от това събитие, независимо откъде идват, на колко години сa или каква професия упражняват. Всички живеем в общности, които са взаимозависими, за да работим добре. Така че, ако има някакъв проблем с която и да е част от системата, останалите части ще изпитат трудности във функционирането си. Цялата мрежа, започваща от дизайнери до производители, вериги за доставки, до крайния потребител, всички са засегнати от последиците на това бедствие.
Проектирам и произвеждам продукти, които да се използват в конкретни проекти за интериорен дизайн, като работя най-вече с професионалния сектор(интериорни дизайнери и архитекти) и за съжаление през последните няколко седмици забелязах огромен спад и застой при продажбите и проектите. Това няма да е краят за моята компания, но се опитваме да поемем дълбоко дъх, за да можем да изчакаме и да видим колко време ще отнеме тази ситуация. Изключително внимателни сме с новите инвестиции, със сигурност тази година ще бъде много нестабилна година, което не предвещава растеж, но поне ще оцелеем.
Всички сме в една обща мрежа на взаимосвързаност, не сме изолирани и това е предизвикателството сега пред всички ни, да продължим да функционираме по нормален начин.
Свободното използване на нови технологии и интернет ни позволяват да се преборим по творчески начин с чувството на социална изолация и липсата на прекия човешки контакт, но в крайна сметка това никога не би могло да замести личните ни човешки взаимодействия. Можем само да се надяваме и вярваме, че правителствата по цял свят ще осигурят на хората и бизнеса, правилните решения и икономически инструменти за преодоляване на това изпитание, и че ще видим светлината в края на тунела.
В крайна сметка хората ще намерят начин да се съберат отново, да си сътрудничат – в личен план, аз със сигурност ще продължа да създавам нови продукти и да участвам в нови вълнуващи проекти. Това не е краят, а възможност за преосмисляне и рестартиране.
Как си представяш света на дизайна и технологиите след 1 година,…след 3 години, след 5, след 10?
Този конкретен момент ще бъде исторически и изключително предизвикателен за всички нас. Това ще ни даде различна перспектива за това как бихме функционирали в бъдеще. В момента не мога да предскажа бъдещето, тъй като кризата с COVID-19 спука балона, в който живеехме. Както и да е, от моя гледна точка, дизайнът в бъдеще ще бъде по-осъзнат, по-бавен, със сигурност, и не на последно място по-екологичен.
Как си представяш да се промени самия дизайн след тази глобална криза?
Дизайнът ще бъде със сигурност по-осъзнат и по-обмислен. До преди няколко седмици живеехме в глобален свят, където продукти и услуги идваха от различни части на света. Даже не се и замисляхме за това, защото го приемахме за даденост. Сега, след като светът затвори границите си и след тоталната карантина, на която сме подложени, се появява изцяло нова перспектива и нов начин на мислене.
Предполагам, че бъдещето ще бъде по-локално. Светът е отворен и глобален, както беше, но по-концентриран върху това, което можем да направим най-добре в нашите страни, произвеждайки на местно и регионално ниво.
Със сигурност ще има ера или тренд, който ще бъде много тясно профилиран, хората ще бъдат изключително внимателни как харчат парите си. Това ще бъде доста предизвикателно за световната творческа общност. Дизайнът ще бъде много елегантен и прост, но в същото време от много висок клас.
Работата ни като дизайнери ще се промени, защото и потребителите ще променят изискванията си.
Каква е твоята рецепта за устойчив дизайн, бизнес и развитие?
Slow Design е изцяло нов начин на живот. Той е обусловен от изборите, които правите, от поведението ви в личен и социален аспект. Моят съвет е да мислите за творческия процес като за нещо устойчиво, за което наистина ви е грижа. Отделете повече време за разработване на проектите си, отделете повече време да помислите по темата на вашата работа. Не се стремете към някаква основна тенденция, бъдете истински – автентични.
Крайното качество на всички нива на вашата работа е от изключително значение, ако се стремите към устойчив бизнес.
Устойчивото развитие на бизнеса в сферата на продуктовия дизайн има за цел да реализара предмети, които да устоят на времето и тенденциите; да предложи продукти, които са качествени и непреходни, материалите да са устойчиви и такива изделия да могат да се предават на следващите поколения.
Какви „нови материали“ използваш в работата си?
Проучвам много внимателно всички нови възможности и материали, които се появяват на пазара.
Напредъкът и технологиите никога не спират, така че винаги има много нови вълнуващи материали, които бихме могли да използваме в предстоящите си продукти.
Най-често избирам екологични материали, чиито харектеристики, позволяват рециклиране, което е толкова важно за нашето бъдеще, както и материали, които са лесни за работа и прилижение. В момента съм по-фокусиран в използването на текстил от висок клас с 3D ефект, който да прилагам върху моите дизайнерски творения. Те служат като добавка, която да се прилага върху формите, които проектирам и придават графичен завършек.
Кои са най-предизвикателните пазари за теб? Какви „инструменти“ използваш, за да промотиращ работата си?
Добрият стар европейски пазар, изпълнен с креативност и нови идеи, е предпочитано място за мен. Той е предизвикателен пазар, защото е част от ежедневието ми, което намирам за провокиращо и забавно. Има и нови развиващи се пазари като тези в Далечния и Близкия Изток, като Китай, ОАЕ или разбира се най-вълнуващият от тях – Саудитска Арабия.
Най-добрият начин да популяризирам работата си все още е „традиционният“ начин, т.е. да участвам в панаири и изложения, да разговарям лично с клиентите и да имам пряк контакт с обществеността.
Разбира се, възползвам се от социалните мрежи за бързо и лесно споделяне на идеи и възможност да получавам обратна връзка от потребители и клиенти.
Кое е „ДА“ и кое „НЕ“ в процеса по създаване на дизайн?
Този въпрос е много субективен, но „ДА“ на това да бъдем истински, разработвайки своя собствена стратегия и продукт, „ДА“ на това да мислим извън „кутията“ , а понякога и отново да се връщаме към общо установените рамки, да бъдем сетивни за света около нас, да бъдем честни и отворени за „новото“, „ДА“ експериментираме, дори и да не успяваме – да се забавляваме!
Моето „НЕ“ е за нетърпението. Нека оставим идеите да узреят, да не бързаме, да мислим устойчиво!
В презентацията, която направи на първия DESIGN TALKS, организиран от IDF show в Оман през февруари, спомена, че пътуваш много по света, от което черпиш вдъхновение за новите си продукти. А сега, когато това е напълно невъзможно, каква е творческата сила, чрез която откриваш вдъхновение?
Е, предполагам, че няма да успея да пътувам в рамките на следващите няколко месеца, но вдъхновението е нещо, което ме съпътства през цялото време, така че тази негативна ситуация не би могла да е причина да не се развиваме в работата си! Ще нпревърна този период в„почивка“ и ще я използвам ползотворно, позволявайки на креативността да протича по естествен начин.
И не на последно място, може ли да споделиш личната си формула за успешен дизайн?
Всъщност няма магическа формула за успешен дизайн. За щастие работя независимо! Нещата, които проектирам са далеч от мейнстрийма, стремя се да създавам продукти, които чувствам, че хората желаят.
Продуктите, които създавам карат хората да се чувстват добре и това е моят основен двигател. Продукти, които да се открояват в интериора – стимулират въображението, създадени от топли естествени материали и цветове. Стремежът ми е да създавам минималистични и игриви предмети, които могат да се използват в широк спектър от интериори.
––
Интервю на Симона Грошевска