Csil (Центърът за индустриални изследвания) обобщи икономическите данни в сектора за 2020 г. и предсказа перспективите за 2021 г.
През 2020 г. световната икономика преживя шок поради избухването на пандемията Covid-19. Спешната медицинска помощ и свързаните с нея мерки за ограничаване генерират глобална рецесия, която няма исторически прецедент по отношение обхвата на разпространение, a сценариите за възстановяване са много несигурни. Наблюдава се намаление в реално изражение на световния БВП с 4,4% в резултат на разнородните тенденции между страните: развиващите се пазари имат по-малък отрицателен дял от този на развитите страни. Сред държавите с мощни икономики като цяло ефектът от пандемията в САЩ въпреки значителния брой заболели е по-малък, отколкото в Европа.
Фискалният и паричният стимули (по-високи от тези, активирани по време на кризата от 2008 г.) силно подкрепят търсенето, при което се наблюдава и реорганизация на разходите на домакинствата (преминавайки от развлечения, туризъм и транспорт към други сектори като технологични продукти и такива за дома). В Европа пандемията има различни икономически въздействия в различните страни и перспективите за възстановяване също варират значително в зависимост от степента на разпространение на вируса, строгостта на предприетите мерки, секторния състав на националните икономики и политики. Китай, благодарение на растежа на индустрията, ще бъде единствената голяма икономика, която ще завърши годината с положителен знак, макар и с много по-ниски темпове от очакванията отпреди ковид кризата… >>>
>>> Цялата статия в СПИСАНИЕ ДМТ 2/2021