Интервю със Свилен Гамолов за дизайна на мобилна къща Вая
„Чувствам се пълен с идеи. А ако съм на ръба да измисля нещо наистина вълнуващо и ми трябват множество варианти, посещавам моя любим „офис“ – морския бряг.“
Свилен Гамолов е дизайнер с богат опит в мебелния и интериорния дизайн, носител на платинената А Аwards с дизайна на стола EXO.
Днес ви представяме най-новото творение на г-н Гамолов – мобилна къща Вая. Основната идея се съдържа в неочаквано изтегляне на част от обема ѝ при позициониране на място, с което къщата увеличава площта си почти два пъти и достига рекордните 50 м2.
Г-н Гамолов, Вие дълги години работите в сферата на мебелния и интериорен дизайн. Как възникна идеята да създадете мобилна къща?
По образование и професия съм индустриален дизайнер. През годините съм се занимавал с различни технически изделия в различен мащаб и степен на сложност. Друго, с което се занимавам е проектиране на иновативни мебели и интериор, което също изисква добри технически знания и умения, както и познаване на материалите и техните свойства.
С основателя на Мобилни къщи Вая, Камен Станков се познаваме и работим заедно отдавна. В края на лятото на 2020 година той ми разказа за идеята си за създаване на производство на мобилни домове. Беше събрал доста информация по темата и ме запозна с водещи производители и техните модели. Целта на нашето сътрудничество през годините винаги е била създаване на уникални продукти с висок дял иновации. И в този случай искахме да създадем нещо уникално и полезно за хората. Мисля, че успяхме и се надявам времето да докаже това.
Колко време Ви отне да създадете дизайна и какъв беше процесът от идеята до реализацията на концепцията?
Чувствам се пълен с идеи. А ако съм на ръба да измисля нещо наистина вълнуващо и ми трябват множество варианти, посещавам моя любим „офис“ – морския бряг. Дали е Морска гара Варна или просто пясъка и скалите на плажа, няма значение. Това е най-естествената ми среда и настройка за мислене, която съчетана с хубава музика предизвиква в съзнанието ми взрив от безкрайна чувственост, елегантност и спираща дъха красота.
Така и в този случай ми бяха необходими някакви мигове на брега за съзерцание на морето, за да имам идеята и около два часа, за да моделирам и визуализирам основната си идея, готова за представяне на следващия ден.
Кое беше най-голямото предизвикателство, с което се сблъскахте при реализацията на дизайна?
Бих казал, че основните предизвикателства бяха предимно от инженерно и техническо естество. Идеята за телескопично разгъване на съоръжението, доведе до задълбочена техническа разработка и прилагане на иновативни решения за правилно разпределение на тежестта, съобразяване със силите на натоварване и синхронизация на целия процес, за да имаме едно гладко функциониращо и надеждно устройство за задвижване в съчетание с иновативна конструкция на единствено по функция и дизайн съоръжение в света. При това трябваше да приложим олекотени материали, използвани в авиационното и морското строителство, за да отговорим на изискването за 3,5 тона максимално тегло на съоръжението при постигане на максимални размери за по-голям комфорт и пространство за обитаване.
Какво отличава Вашият модел от традиционните мобилни къщи?
Характерен за нашия модел е грабващият с елегантността си външен вид. След това хората се изненадват от функцията за разгъване на дома и увеличаване до два пъти на обитаемата площ на съоръжението. А когато преминат входната врата, отчитат наличието на оригинален, но лаконичен и изискан съвременен интериор. Това е една цяла философия и фина манипулация към зрителя. Всъщност съм проектирал външния силует в интериора. Линиите сякаш прорязват целия обем, проектират се във вътрешността и излизат от отсрещната страна на фасадата. Това решение изразява принципа за хармония и взаимовръзка на външната и вътрешната форма. Кръстосаните линии не са случайна идея, а търсено инженерно решение, защото те маркират трасетата на укрепената под ъгли конструкция под повърността. В нашето решение използваме взаимодействието на два типа геометрии на конструкция във вътрешното ядро и телескопичната веранда. Съчетанието от двете дава изключителна здравина и максимална безопасност при опериране и транспортиране на съоръжението.
Защо решихте името на продукта да е Вая?
Предложих на екипа името Вая, защото ми се искаше нашият проект да носи в себе си духа на красивата българска природа и чрез себе си и постиженията заложени чрез дизайн и технологии да е посланик и рекламна картичка за нашата страна в света. Малката българска река Вая образува делта и очертава очарователен плаж при вливането си в Черно море. Плаж Вая граничи с Иракли и е едно от популярните и обичани места в България. Мекият пясък, хоризонта, красивите изгреви и залези, всичко това и още много е името, което избрахме.
Вашата мобилна къща беше представена наскоро на най-голямото международно изложение на кемпери и каравани в света в Дюселдорф, Германия. Какъв беше интересът към българското предложение?
Интересът бе огромен. През нашата експозиция всеки ден преминаваха хиляди посетители. Възхищението и изненадата на хората от нашето постижение бе преобладаващо. Но не по-малко полезни бяха и препоръките на нашите гости на щанда относно това как виждат за себе си бъдещата посока на развитие на проекта и какво биха искали да се допълни и промени, без това да нарушава по някакъв начин дизайна и общия замисъл зад проекта. Това много ни помогна да очертаем основни насоки за работа след изложението.
Нашето съоръжение на този етап е една изпитателна площадка и функциониращ прототип, който позволява надграждане и промени. Именно това сме решени да направим, за да превърнем Вая в един напълно завършен продукт, предназначен за пазара.
Планирате ли да проектирате и други модели или да създадете разновидности на настоящия модел?
Да, имаме такива намерения. Най-вероятно ще настъпят промени в габаритите на предлаганите варианти, както и леки промени в конфигурацията на функционалните зони в интериора. Но общият дизайн ще се запази.
Бихте ли споделили върху какво работите в момента? Какво да очакваме от Вас в близко бъдеще?
Благодаря за въпроса. Предстоят нови и интересни неща при мен, както в областта на личните ми проекти и продукти, така и в социално ориентираните ми проекти.
Стартирам създаването на Дизайн Хъб Варна и Международен дизайн фестивал във Варна, който се надявам в последствие да стане част от богатата програма на най-стария и най-големия културен фестивал в България – фестивал Варненско лято.
Дизайн Хъб Варна има подкрепа от страна на БМФ (Български морски флот) чрез предоставяне на сграда с работни площи в историческия център на града при изключителни условия и ще обединява под един покрив индустриални дизайнери, софтуерни и хардуерни инженери, специалисти по Изкуствен интелект и роботика, млади учени, архитекти. Той ще служи за среда на развитие на иновативни стартъп компании, ще изгражда общност и ще подпомага процесите на изграждане на реална дизайн индустрия в града и в страната чрез взаимодействие с мрежа от парньорски организации, развиващи дейност в областта на иновациите, технологиите и индустриалния дизайн.