Стара кирпичена постройка в малко китайско село е превърната от Atelier Tao+C в бутиков капсулен хотел и общодостъпна библиотека.
Заобиколената от зелени планини живописна сграда разполага с 20 миниатюрни стаи за гости – по десет за мъже и жени. Те са разделени в два блока, всеки от които разполага със споделена баня.
Архитектите осигуряват уединение в индивидуалните помещения, като същевременно отварят обществените зони и за жителите за селото. Проектът включва удължаване на сградата с остъклена конструкция, което внася допълнителна светлина във фоайето и зоната за обществено четене.
Стените по цялата си височина представляват етажерки за книги, изработени от местен вид бамбук. След като премахват всички оригинални подове и преградни стени, Atelier Tao+C добавят три полуетажа с 20 „капсули“ – мини помещения с височината на седнал човек.
Всички общи части са с двойно по-голяма височина, за да позволят стоене, ходене и поглед към отвореното фоайе. Полуетажите са свързани с тънки метални стълби, всяка от които има само девет стъпала, образувайки зигзагообразен маршрут между нивата.
Етажерките за книги изпълняват ролята на преградни стени и допълват стълбищата, създавайки поредица от кътчета, където хората да спират и четат. Прозорците на всяка спалня се формират от лавиците с книги и гледат към вътрешността на хотела.
Промените в екстериора на сградата са проектирани в унисон с новия интериор – малки прозорци с дървени рамки са добавени към фасадата, а сивите тухли в пода на фоайето, наподобаващи древен калдъръм, се явяват и във външните стени на хотела-библиотека. >>>
Цялата статия в >>>> СПИСАНИЕ МД
ПРОЧЕТЕТЕ СЪЩО: МОДЕРНИТЕ БИБЛИОТЕКИ И ДИГИТАЛНИЯТ СВЯТ
АВТОР:
Инж. Бистра Шишкова завършва специалностите „Механична технология на дървесината“ и „Интериорен дизайн“ в Лесотехническия университет. Учила е „Екология“ в Техническия университет в Будапеща. Десет години се занимава с проектиране на мебели. От 1999 г. е издател и главен редактор на сп. „ДМТ – дизайн, материали, технологии“ и от 2005 г. е издател на сп. „МД мебелен дизайн“.