Симона Славова е само на 24 години, а вече 4-5 години активно се включва в семейния бизнес. Тя е търговски и маркетинг директор на „Ергодизайн“.
В момента завършва висшето си образование със специалност „Управление на бизнеса и предприемачество“ в Нов български университет и едновременно с това работи и развива компанията заедно с баща си и чичо си.
ДМТ: Вие сте представител на второто поколение, което работи във фирмата. Днес повечето млади хора се ориентират към по-модерни професии. Сама ли направихте този избор?
С.С.: Да, абсолютно сама направих този избор!
Родителите ми никога не са ми налагали мнението си и са ми давали пълната свобода да избирам пътя си. Някак от малка израснах с идеята за този бизнес и го приех като мое призвание. Истината е, че мечтата на майка ми, а отчасти и моята, беше да се занимавам с актьорство – професионалисти от сферата казваха, че имам заложби. Но аз предпочетох да поема по по-сигурен път и да наследя този граден с години бизнес, като продължа да надграждам. Не съжалявам за избора си, защото имам възможността да опозная много сфери – управление на хора, работа с машини, финанси, маркетинг, европроекти и още много други направления. Или по-общо казано, всеки ден се изправям пред ново предизвикателство.
ДМТ: Баща Ви неведнъж е споделял, че най-щастливият момент за всеки родител е, когато децата му продължават неговото дело. Вие как се чувствате във фирмата и какви отговорности имате?
С.С.: Все още нямам деца, но предполагам, че и аз бих била много щастлива някой ден, ако моите деца продължат нашето дело.
Вече се чувствам уверена и сигурна в почти всичко, което правя. За разлика от началото, когато бях много плаха и ми беше много трудно да спечеля доверието и уважението на хората, особено на тези, които са работили над 15-20 години във фирмата ни.
Относно отговорностите, напоследък стават все повече и повече. Аз се занимавам с цялата търговска и маркетингова страна на компанията ни.
По отношение на търговската част – българският и румънският пазар са изцяло „под моето крило“, също така ръководя и пласмента и търговските представители за двете държави. Като допълнение съм управител на магазина ни в Русе.
С маркетинга се занимавам също изцяло аз. Разбира се, с помощта на професионална агенция, но всяка стратегия, кампания, реклама и идея първо са се появили в моята глава или са минали през моите очи.
Отделно се включвам в много други звена като подбиране на персонал, разработване на нови модели, избор и смяна на колекции, оптимизиране на производствените процеси и други.
ДМТ: Какви са предимствата и недостатъците да работите с баща си и чичо си?
С.С.: Да работя с тях, е много ценна привилегия за мен, защото винаги усещам тяхната обич и подкрепа. Имат търпението да ме учат и да ми показват всичко, което пожелая, без да поставят граници на това, което е нужно да знам. Не на последно място, доверието е на 100% и място за съмнение не се поражда.
Не мога да кажа, че виждам недостатъци, но може би се е случвало да се пренесе напрежението от работата и в личните ни отношения, което на практика е неизбежно.
ДМТ: Идея на баща Ви е да дигитализира и автоматизира максимално производството. Какво означава това на практика и какви проблеми успява да реши?
С.С.: Както и той много пъти е споменавал, „всичко това се налага, заради хубавата българска дума зор“. С изменението на поколението и съответно неговите предпочитания и интереси се налага да се снабдиш с „по-сигурни служители“. Вие самата в някой от предходните въпроси споменавате, че тази професия е крайно непривлекателна за младото поколение. А ние искаме да продължаваме да развиваме бизнеса си, без да сме 100% зависими от човешкия фактор, защото това би обрекло бъдещето на компанията ни на гибел, така предполагаме.
ДМТ: След като „умните“ машини са изместили голяма част от работниците, имате ли проблеми с намирането на квалифицирани кадри? Виждате ли желание сред младите хора да работят в мебелната индустрия, която все повече се модернизира?
С.С.: Разбира се, че имаме проблем с намирането на квалифицирани кадри, проблемът все пак е в световен мащаб, а не само на национално ниво. За съжаление нашият бранш не се счита за апетитен и интересен сред младите хора, особено що се отнася до позициите в самото производство. Въпреки че заплащането е много по-добро в сравнение с някои по-модерни административни позиции, повечето млади хора не предпочитат да работят във фабрики.
Всеобщото мнение (както на нас, така и на останалите ни колеги в бранша) е, че образованието няма връзка с реалната работна среда – програмите, по които изучава тази специалност, са останали много назад във времето. Вследствие на това все още го има мита, че мебелистите режат с трион и пробиват с бургия, т.е. не е познато и известно сред хората, че нашите фабрики стават все по-дигитализирани и автоматизирани с времето.
ДМТ: Вашата компания използва специализиран софтуер, който се използва от консултанти и проектанти при работата с крайния потребител. Може ли да ни разкажете как работи той и какви са неговите предимства?
С.С.: Нека вземем за пример един гардероб.
Първата стъпка е уточняването на детайлите – дизайн, размери, опции и функционалност на самия гардероб. Консултантът/проектантът има грижата да представи всичко това пред клиента със софтуера, който ние предоставяме на партньорите си. Там всичко се случва бързо и лесно с помощта на 3D визуализация и цена на момента.
След като проектът е уточнен и гардеробът е поръчан към „Ергодизайн“ посредством софтуера, на практика можем да започнем да го произвеждаме след 10 минути.
Толкова време е необходимо, за да бъдат автоматично генерирани данните за производството, без да е необходима намесата на конструктор.
Разбира се, е необходимо известно време за административна обработка от отдела за пласмент, след това останалите отдели – за логистика, планиране на производството и снабдяване. След като тези процеси минат, вече може да започне и производството на гардероба.
Основното предимство за клиента е, че с помощта на софтуера, свързан с производството, той получава индивидуално решение в много разумен срок. Предимствата за консултантите и проектантите са, че имат инструмент за продажба в лицето на 3D визуализацията и моментната ценова оферта, както и че целият процес по уточнението на самата поръчка е изключително улеснен. А предимствата за нас като производител вече обясних в предходните си изречения.
ДМТ: Как виждате бъдещето на компанията? Имате ли идеи да надградите постигнатото от баща Ви? Имате ли разногласия с него по отношение на управлението, организацията на производство, инвестициите, маркетинга?
С.С.: Напоследък, предполагам и във връзка с динамичните времена, в които живеем, имам доста различни виждания и идеи за бъдещето на „Ергодизайн“. Без значение посоката, в която мисля, плановете запазват основата, която вече сме изградили – индивидуални решения и дигитализация. По-скоро имам други идеи по отношение на дистрибуцията и пазарите ни.
Разбира се, както сега, така и занапред ще се стремя да надградя това, което имам за пример.
Относно разногласията, с баща ми почти винаги сме на едно мнение, но има една определена тема, която винаги предизвиква спор между нас и това е управлението на хората и отношението към тях. Той е много по-мек и понякога прекалено добър със служителите, което често не дава ефекта, който се търси. Аз съм по-твърда и безкомпромисна, когато видя несериозно отношение и неизпълнение на задачите. За всичко останало обикновено гледаме в една посока.
Източник: списание ДМТ, брой 4/2024