„Истинската красота не се прави, тя се намира“, казва Сори Янаги, един от най-значимите японски дизайнери на всички времена.
Наричат го основоположник на японския дизайн след Втората световна война заради неповторимото му умение да съчетае западния индустриален дизайн с японските занаятчийски традиции. А тайната на толкова успешната симбиоза ни разкрива историята на живота му.
Роденият през 1915 година в Токио Сори Янаги е син на известния философ и художествен критик Соецу Янаги, основател на арт движението „Мингей“. То възниква през 20-те години на ХХ век и се развива през следващите десетилетия като реакция на бързата индустриализация на Япония. „Мингей“ възхвалява красотата на предметите за бита, направени от безименни майстори занаятчии, като вечна стойност, която трябва да бъде съхранена за поколенията.
Сори Янаги израства сред изкусни майстори, главно на традиционна керамика, и запазва преклонението си пред изкуството им завинаги. След като завършва през 1940 Токийската школа за изящни изкуства, където учи живопис, се насочва към архитектурата и постъпва в ателието на Джундзо Сакакура. Именно чрез него Сори Янаги се запознава с Шарлот Периан, легендарната френска архитектка и дизайнер, основна сътрудничка на Льо Корбюзие. По идея на Сакакура, който е работил в Париж в ателието на Льо Корбюзие, Шарлот Периан е поканена в Япония като съветник на Министерството на индустрията с цел увеличаване на продажбите на японски мебели в Европа. Тя отплава за Япония на борда на презокеански лайнер на 15 юни 1940, само ден, след като германските войски завладяват Париж. Пристига в Токио през август и отсяда в хотел Imperial, проектиран от Франк Лойд Райт. След това пътува из Япония в продължение на седем месеца, съпровождана от младия Сори Янаги и посещава местни занаятчии. Това, което открива, обикаляйки страната, е съзвучно със собствените ѝ идеи – минимализмът, модулните мебели, връзката с природата. Очарована е от местните материали и даже проектира версия на прочутия си шезлонг от бамбук.
През 1941 г. Шарлот Периан и Джундзо Сакакура курират голяма изложба „Традиция, селекция, създаване“, показана в Токио и Киото, където са аранжирани нейните открития, препоръки и създадени в Япония проекти.
Общуването с Шарлот Периан променя творческите интереси на Сори Янаги – той се насочва окончателно към дизайна и започва да изгражда своя личен стил. Черпи елементи от традиционните японски занаяти и създава произведения с изтънчена простота, утилитарни и силно повлияни от красотата на природата. Освен мебели Янаги проектира и осветителни тела, прибори за хранене, кухненска посуда, детски играчки, автомобили и мотоциклети. През 1954 г. основава Yanagi Industrial Design Institute, където произвежда множество домакински предмети и обзавеждане.
Най-известната мебел на Сори Янаги е табуретката Butterfly, проектирана през 1954. Идеята му хрумва, докато сгъва лист хартия, но до окончателния вариант на привидно толкова простия дизайн стига чак след три години. Табуретката се състои от две еднакви парчета шперплат, свързани с помощта на метален прът и винтове.
Днес, почти 70 години по-късно, Butterfly остава световна дизайн икона и може да се види в колекциите на най-големите музеи като MoMA, Лувъра и Rubell Museum в Маями.
Другият емблематичен дизайн на Янаги е от същата година и също е табуретка – това е прочутият Elephant, произвеждан и до днес, издържал изпитанието на времето. Butterfly получава награда на миланското Триенале през 1957 г. заедно с чайника на Янаги от неръждаема стомана, който е отличен и с наградата G-Mark през 1958.
подпомага въздушния поток и служи също като отвор
за пълнене. 1956
на японския бранд Hida
Почти половин век по-късно – през 1998, редизайнът от Янаги на същия чайник получава Good Design Award. През 2008 г. Сори Янаги е удостоен с най-високото британско отличие за дизайн, титлата „Почетен кралски дизайнер за индустрията“ от Кралското общество на изкуствата.
Изиграва огромна роля за утвърждаването на нововъзникналата професия „дизайнер“ като член-основател на Японската асоциация на индустриалните дизайнери през 1952.
Янаги е важна фигура и в обучението по дизайн в Япония като преподавател в Женския колеж по изкуства в Токио и в Университет за изкуства и занаяти „Каназава“ в Ишикава.
През 1977 Сори Янаги поема от баща си поста директор на Японския музей на народните занаяти в Мингеикан, основан от Соецу Янаги през 1936 г. и работи там дълги години. Напуска този свят през 2011 г. на 96-годишна възраст
ИЗТОЧНИК: СПИСАНИЕ МД
АВТОР:
Цветана Шипкова
Цветана Шипкова е между най-опитните български журналисти в областта на интериорния дизайн и архитектурата. Дългогодишен главен редактор на списание „Наш дом“, редакционен директор на Abitare Bulgaria, част от екипа на Bravacasa, от 2016 година тя е главен редактор на списание „MD мебелен дизайн и интериор“ .