Рационалното потребление диктува свои собствени правила на живот. Споделянето завладява нови области. Учим се да споделяме вещи, жизнено пространство, интимност. В близкото минало природозащитници отбелязваха тревожна тенденция: населението от ерата на свръхпроизводството предпочита да се обгражда с еднодневки – предмети, уреди и мебели, които никой не би имал нещо против да изхвърли, ако се мести в нов дом. В резултат на това в околната среда се озовават около 10 милиона тона отпадъци всяка година и не повече от 1% от тези продукти се рециклират.
Отговорът на тревожната статистика е частично повторно използване.
Прогресивното човечество безстрашно експериментира с понятието собственост. Ние споделяме коли, мебели, домакински уреди и дори храна, като колективно се борим с „бързата консумация“.
Споделянето също се възприема от хората като начин на разумна икономия в лицето на хаотично променящата се мода (защо да купувате собствени неща, ако те остаряват по-бързо, отколкото се изплащат?).
„Клиентите на фирмите, които предлагат услуги за споделяне на мебели, набират популярност в САЩ и Европа и са предимно хора с високи доходи. Амбициозните клиенти са склонни да обзавеждат домовете си с качествени дизайнерски мебели, но не виждат причина да плащат пълната цена за уникални екземпляри. Не е лошо, ако ултрамодерен стол икона може да бъде нает за 50 долара на месец (вместо да бъде закупен за 2000 долара) и след година-две без съжаление да бъде заменен за нещо още по-модерно“ – споделя Томас Робъртсън, маркетолог, професор в Академията на Уортън.
Източник: СПИСАНИЕ ДМТ
Четете още интересни и забавни статии >>>>СЕКЦИЯ ЛЮБОПИТНО