Производителите на стълби от дървесина са специалисти от старата школа. Владеенето на стила и опитът дават възможност за изпълнение дори и на желанията на клиентите, които доста се отклоняват от обичайните стандартни стълби. Дали материалът ще бъде махагон, дъб или друг дървесен вид – всеки от тях се обработва с много любов и търпение.
Традиционният строител на стълби работи все още с дъб и бук, а и който поръчва стълби, предпочита старите известни материали и почти не е склонен да експериментира. Същото се случва и с масивните мебели от дъбова дървесина, които са стандарт в бранша. Все пак днес се използват и някои екзотични видове като венге или махагон.
Кои са основните опорни точки при производството на стълби от дървесина и какво е характерно за тяхното поддържане?
Основни предпоставки
Дървесината трябва да е достатъчно суха, за може да се изработи в стълба с добро качество. Днес съдържанието на вода се измерва електронно и трябва да е между 12 и 14 процента. Прекалено влажната дървесина води по-късно неминуемо до проблеми. Но за да изсъхне дървесината, е необходимо време. Затова производителят на стълби трябва да разполага с достатъчно голям склад. В едно средно голямо предприятие се събират около 80 огромни дървета. А с това е свързан капиталът. Тъй като дървесината става все по-скъпа, при строителството на стълби се полагат усилия тя да се използва максимално икономично и да остава колкото е възможно по-малко отпадъчен материал. Такива предприятия се строят от поколение на поколение, а това е и гаранцията за добро качество.
От А до Я
Когато решите да строите къща, е добре да се обадите на строителя на стълби от дървесина, още преди да излеете плочата, или пък преди да покриете къщата. Взимането на размери трябва да е изключително прецизно.
С направата на дървена стълба трябва да се постигнат няколко цели: стълбата да изглежда естетически добре, да е подходяща за помещението и да може безпроблемно да се минава по нея.
Сред строителите на стълби от дървесина много снизходително се гледа на модерните допълнителни материали като лепила и винтове. При стълбите от масивна дървесина те изобщо не са необходими – работи се с прецизни ъглови съединения.
Следващата стъпка е изготвянето на чертеж с помощта на компютър, защото перфектните изчисления не се предоставят на големи търговски вериги със стандартни стълби. Майсторът работи винаги на ръка. Клиентът обикновено получава два чертежа – технически и в перспектива, двата в мащаб 1:10.
След като се приключи с операциите рязане, фрезоване, рендосване и шлайфане, стълбата се сглобява в ателиетата. Най-накрая се правят перилата. Окончателният брой на стъпалата се изчислява по-късно.
Парапетите се изработват от един детайл от масивна дървесина. Тогава вече е гарантирана стабилността. За да се улесни транспортът, всички детайли подлежат на разглобяване. Често пъти са необходими само няколко основни точки на закрепване и така се осигурява абсолютно стабилна площ за движение.
И все пак винаги ни изглежда чудно как отделните дървесни детайли едновременно се изграждат почти „от нищото”. Най-накрая стълбата се доставя на мястото за монтаж. Първо се издига базисната конструкция, която трябва да бъде като излята. След това се монтира балюстрадата. Най-често се налага допълнителна обработка.
Модерни машини
Времето, в което всички детайли на стълбата се обработваха на ръка, отдавна вече е отминало. Вдлъбнатите участъци също не се изработват ръчно. Всяко ателие разполага с машини, които съкращават значително времето за работа. При една ръчно изработена стълба има всички възможности: от съвсем простото изпълнение до истинското майсторско творение, което налага и по-висока цена.
Заоблени ъгли
Класическите модели на стълби се снабдени често със струговани балюстради и тежки колони и парапети. Подобен тип английска стълба от махагон се вписва отлично в модерен стил на обзавеждане. Типични тук са издадените напред стъпала. Френската стълба се предпочита при класическото обзавеждане. Стъпалата тук са разположени между две носещи греди. Работи се с ъглови колони под ъгъл от 90º, който често се заобля. Използват се и парапети.
Патина
Понякога сме изненадани от факта, че модните тенденции изключително бързо преминават и се сменят. Затова е добре да изберете такъв цвят, който след 10 години да не изглежда смешен. Една дъбова стълба може да се съчетае със светла или тъмна патина. Необходима е употребата на безир с добро качество – трикратно нанесен. Това допринася дървесината да оживее. При стълба от букова дървесина обикновено не се използва патина, такава стълба е с безцветна повърхностна обработка. Обикновено модни са акцентите от цветни петна. Това се забелязва при кухните от дървесина на дъб и ясен, с лаково покритие в зелено или синьо. При стълбите няма изключения. Понякога се постига варовиково бял нюанс. Такава стълба се предпочита при модерно обзавеждане.
ПРОЧЕТЕТЕ СЪЩО: НАТУРАЛНИ МАСЛА И ВОСЪЦИ ЗА ОБРАБОТВАНЕ НА ДЪРВЕСИНА
Поддръжка
Всяка стълба е подложена на голямо износване. Обичайната поддръжка трябва да се допълва от редовно обработване. Не е за предпочитане да миете стълбата с влажна кърпа, дори и да е байцвана. Честата употреба на вода уврежда копринения блясък на байца. Идеалната поддръжка става с леко напоена с масло мека кърпа. Така дървесината няма да се издраска. След максимум 15 години стълбата се нуждае от допълнителна обработка, след което си осигурявате още 10 години спокойствие. По покривния слой на стъпалата и на парапета ще се появят следи от износване. Решението е леко шлайфане и байцване. Трябва отвреме-навреме основно да преглеждате стълбата за повреди като издрасквания, поява на дупчици и др., за да се отстраняват своевременно.
Специална атмосфера
В днешно време на стълбите се гледа като на обикновен строителен елемент. С възможността за избор на специални форми, различни материали и комбинация от различно оформени елементи могат да се осъществят индивидуални желания за оптимално пространствено използване.
С избора на правилната стълба може да се разпознае характерът на една къща или жилище. Дори и да е отминало времето на пищните и разкошни стълби, всяка една от тях, която се намира на централно място, представлява „визитната картичка” на дома.
Който желае да обзаведе жилището си, като му придаде естествено излъчване и обича топлия уют на истинската дървесина, той не бива да се лишава от възможността за правилния избор на стълба от дървесина.
ПРОЧЕТЕТЕ СЪЩО: СТЪЛБИТЕ – ПЪТЯТ МЕЖДУ ДВЕ ПРОСТРАНСТВА
Източник: СПИСАНИЕ ДМТ