Eкоигра с награди стимулира децата в Шумен да събират разделно отпадъци
Разделното събиране на отпадъци е едно от най-малките неща, които можем да направим, за да запазим нашата планета чиста. Нашият живот е пряко свързан със заобикалящата ни среда и ние трябва да носим отговорност за нейното състояние. Най-малките също трябва да бъдат научени да събират разделно, а какъв по-добър начин от игра?
Кампанията
„Умните“ контейнери за отпадъци ReBox бяха поставени в няколко шуменски училища и са част от кампанията „Искам да съм полезен. Рециклирай ме!“, която тече в цялата страна. „Рециклирай умно“ с ReBox е част от дейностите на Партньорство за красива и чиста България и от дългосрочната програма „Място България“. Проектът има за цел да мотивира и спомогне в изграждането на устойчивите навици, свързани с опазването на околната среда.
Състезанието
Контейнерите ReBox са снабдени със специални тензосензори. Това представляват вградени в тях електронни кантари, които изчисляват килограмите на пуснатите бутилки и датчици, които ги броят. След като се изхвърли смачканата бутилка или кенче, машината автоматично изчислява рециклируемата й стойност.
Процесът
Учениците събират пластмасови бутилки и кенчета в технологичните ReBox контейнери, като подготвят внимателно всеки отпадък. Училищата, съвместно с екип на ReBox проверяват, сортират и измерват повторно събрания отпадък, след което специализирана фирма идва да го извози. Събраният отпадък се предава за вторични суровини, за което училището получава конкретна сума, с която да финансира провеждането на различни еко инициативи и закупуването на оборудване и материали за тях.
Победителите
Голямата награда в състезанието между училищата е многофункционалната пейка VARIANT, проектирана специално за кампанията и изработена от рециклирани материали от екипа на дизайнерско студио Love 2 Design, а големият победител е СУ „Панайот Волов“.
Програмата „Искам да съм полезен. Рециклирай ме!“ обхваща седем български града, които се включват с различни инициативи за стимулиране на гражданите да събират разделно. Това са: Пловдив, Варна, Шумен, Силистра, Смолян, Добрич и Плевен. Получените количества пластмаса за рециклиране се измерват на месечна база от местната за всеки град компания за оползотворяване на отпадъци, а в резултат от събраното количество във всеки град подаръкът за победителя е мебел за градската среда, осигурена от местния партньор на проекта.