Един различен поглед към българската архитектура през втората половина на ХХ век
Фондация „Ново архитектурно наследство“ (НАН) представи първата си общодостъпна изложба „ТоталПроект“ в партньорство с Регионален Център за Съвременни Изкуства „Топлоцентрала“ на 29 юни.
Основна тема на изложбата е все още силно непознатата архитектура на България след Втората световна война, която е реконцептуализирана в контекста на тоталното изкуство на следвоенната епоха и развитието на модерността.
Изложбата представя шест различни примера от българската архитектура след Втората световна война. Включените обекти са многообразни – от градоустройствени планове, до фасадни елементи, архитектурни детайли и продуктов дизайн. Отделните фрагменти, макар и коренно различни, са съчетани в едно цяло с цел създаване на един „утопичен“ квартал, в който има всички необходими за живот съоръжения.
Куратори са арх. Анета Василева и арх. Емилия Кълева, а неин координатор е арх. Даяна Николова.
Събитието се осъществява по случай 15 годишнината от постъпването на България в Европейския съюз, със съдействието на Министерството на културата.
Ново Архитектурно Наследство (НАН) е инициатива за идентифициране, съхраняване, развитие и популяризиране на най-отличителни архитектурни обекти в новата ни история. Младият екип на НАН е съставен от професионалисти най-вече в сферата на архитектурата, но изложбата е достъпна за всякакъв тип посетители.
Още на откриването „ТоталПроект“ събира широка аудитория от студенти, архитекти, дизайнери и любители.
Освен отворената изложба, НАН представя и тематични вечери, в които организаторите ни запознават по-отблизо с всеки един от представените обекти. На 14.07 се проведе лекция на тема Художествена галерия в Казанлък, на 15.07 организаторите говорят за град Лозница, а на 20.07 пътуваме във времето от Аерогара Русе.
Предстоят лекции по следните теми – Паметник „Създатели на българската държава“ (21.07), Детска градина „Лозичка“ (27.07) и Зона Б-5 (28.07). Всяка от лекциите ще се проведе в Сцена-бар в Топлоцентралата от 18:00.
Изложбата остава отворена до 21 август в РЦСИ „Топлоцентрала“ – ул. Емил Берсински 5. Тя е достъпна за малки и големи, професионалисти и любители, както и за чуждестранни посетители. Повече информация можете да откриете тук.
Снимки: STUDIO BLENDA, Cahaya Eleven, Йордан Йорданов, Зекие Емин
Вижте още в категорията ни: СЪБИТИЯ
Автор:
Калина Сивчева
Студент, специалност „Архитектура”, Нов Български университет. Интереси в сферата на мебелния, интериорния и модния дизайн. „Вярвам, че архитектурата е равни части функционалност и естетика, точна наука и чувство.“