Тази модерна форма на обучение стартира през 2012 година и доказа своята важна роля в професионалното развитие на студентите.
В периода 23-27 ноември 2020 г. се проведе за 16-ти път вече утвърдената модулна форма на обучение за студентите от специалност „Инженерен дизайн“ в ЛТУ „Дизайн проект“, която доскоро носеше името „Проектна седмица“. През тази седмица в действие бяха третокурсниците, а през следващата ще бъдат четвъртокурсниците. Студентите бяха разделени в 7 групи от по 5 човека и напътствани от екип преподаватели работиха върху проект за български национален щанд на изложението imm cologne. Освен изисквания към конструкцията, заданието включваше и да се предложи идея за национална идентичност. Задачата беше поставена от основния спонсор на събитието – БКДМП. Голямото предизвикателство пред студенти, преподаватели и ментори беше невъзможността да бъдат заедно на място в университета, а всеки работеше от вкъщи и комуникацията се осъществяваше през интернет.
За водещ дизайнер тази година беше поканена Симона Грошевска, която прие задачата сърцато и се опита максимално да ориентира студентите в заданието. Ръководител на учебния модул бе проф. д-р инж. Васил Живков.
За краткото време, което имаха и необичайните обстоятелства, пред които бяха поставени, студентите се справиха добре с поставената им задача.
Проектът, спечелил второ място
Проектът, спечелил трето място
Екипите представиха проектите си също онлайн, като „живото предаване“ беше наблюдавано от 75 души. Финалните презентации бяха оценявани от 17 членно жури, сред което почетни гости бяха архитектите Фабрицио Тодескини и Емилия Превости от италианското студио Edimotion с дългогодишен опит в подготовката и участията в международни изложения. В журито бяха още изпълнителният директор на БКДМП Даниела Петрова, мениджърът-събития в БКДМП Мирослава Симеонова, представителят на УС на БКДМП инж. Стела Василева, главният редактор на сп. МД Цветана Шипкова, управителят на издателство Бисмар и главен редактор на сп. ДМТ инж. Бистра Шишкова, преподаватели от ЛТУ.
Проектът, спечелил вота на публиката
С най-много точки и със значителна преднина пред останалите участници спечели проектът, който предложи изграждане на щанд с използване на готовите модули на българския бранд Wallstack. По този начин екипът прибави извънредна стойност към проекта си, добавяйки още една българска фирма като индиректен изложител. Оригинална беше идеята и за национална идентичност, която включваше българската шевица в името и флага на България.
Вотът на публиката спечели проект на щанд с телескопично изтеглящи се преградни панели.
Първите три отбора, получили най-много точки от журито, получиха предметни награди от БКДМП и годишни абонаменти за сп. ДМТ и сп. МД.
През следващата седмица предстои подобно предизвикателство и за студентите от четвърти курс „Инженерен дизайн“ в ЛТУ, както и за техните преподаватели и ментори.