Мексиканският дизайнер Фернандо Лапосе разработи иновативен начин за производство на фурнир.
Totomoxtle е направен от разноцветни люспи, които са отпадък от различни сортове царевица. За целта царевичните люспи се отстраняват от кочана, пресоват се и се залепват ръчно върху подложка, за да се подсилят. После, с помощта на лазер, малките фурнирни листове се оформят във вид на плочки или маркетри – вид инкрустация от дървесина, която се употребява за украса. Фурнирът Totomoxtle може да се използва за декоративно покритие на стени или като акцент при производството на мебели и дизайнерски предмети като маси, лампи, вази.
Лапосе разработва Totomoxtle в партньорство с местни фермери, чийто начин на живот е сериозно застрашен от въвеждането на генетично модифицирани сортове царевица и от новите стандарти за зеленчуците в супермаркетите. Този бизнес не само осигурява работа на местното население, но благодарение на него се възстановяват видове царевица, които са били вече на изчезване.
С този проект Фернандо и общността на Tonahuixtla искат да покажат колко са ценни местните сортове царевица, не само заради техните хранителни свойства, но и защото те съдържат решения за климатичните предизвикателства, които предстоят, тъй като много от тези видове се отглеждат от векове в невероятно горещи и сухи условия. Защитата на разнообразието от култури и свободата да избираме как да се храним, е не само ключова за запазването на кулинарните традиции, но и от съществено значение за справедлива и здравословна система за производство на храни за бъдещето.
И не на последно място – този проект илюстрира силата на дизайна да трансформира, възстановява и насърчава социалното сближаване.
АВТОР: Любима Пехливанова