Разговаряме с Шара Келе, която е между най-интересните и награждавани млади унгарски дизайнери със свеж експериментален подход към нови материали и локални производствени практики.
Тя беше част от богатата програма на МЕЛБА 2021 като участник в панел „Устойчивост“ на фестивала.
Интервю: Цветана Шипкова, снимки: sarakele studio
Какво Ви определя като дизайнер? Какво иска да постигне Шара Келе?
Винаги слагам на първо място устойчивостта, но отвъд това бих казала, че стилът ми е
„игрив минимализъм“. Стремя се към много изчистен и честен дизайн, но винаги с лека закачка. Надявам се, че създавам предмети, които интригуват хората и по този начин се свързвам с тях.
Това също е стъпка към устойчивост: ако харесвате нещо и сте привързани към него, особено мебел, вие ще се грижите добре за него и ще го използвате дълго време.
Може дори да го предадете на следващите поколения.
Каква роля ще играе дизайнът в променящите се и трудни пандемични времена?
Не искам да прозвуча твърде сериозно, но мисля, че ролята ни е голяма и важна. Свръхконсуматорството и морето от отпадъци са пряко свързани с нашата работа, така че трябва да погледнем сериозно какво правим и как го правим.
Създаването на устойчиво бъдеще е приоритет номер едно и дизайнерите трябва да бъдат в челните редици на това движение.
Ние носим голяма отговорност не само да творим устойчиво, но и да споделяме знанията си, да образоваме и убеждаваме нашите клиенти. И да се вдъхновяваме взаимно в този процес.
Устойчивостта е днешната „голяма дума“, твърде често оставаща само дума. Какъв е Вашият подход към екологичната осведоменост и устойчивия дизайн?
Винаги, без изключение се чувствам твърде малка и незначителна, за да се справя с това глобално явление. Изглежда, сякаш всеки проект има твърде малко въздействие в реалния свят. Независимо от това устойчивостта стана за мен по-скоро начин на мислене, отколкото цел.
Тя движи избора ми, подхода ми, дори понякога желанията ми. Стана нещо обичайно за мен, а не специален подход. Всяка фаза на проекта разглеждам през призмата на устойчивостта.
Това е по-очевидно в някои аспекти като избора на материали и производството, но го има във всяко решение – от идеята през производството до логистиката.
ПРОЧЕТЕТЕ СЪЩО: МАРГАРИТА ДИМИТРОВА: В ТЪРСЕНЕ НА „ТОЧНИЯ“ КИЛИМ
Вярвате ли, че дизайнът може да промени света?
Вече го промени, но за съжаление в неособено добър смисъл. Въпреки че създаде много обекти, които всички обожаваме, дизайнът е силно отговорен за състоянието, в което се намира нашият свят днес.
Ние изиграхме голяма роля в създаването на глад за потребление, пазар за евтиното и заменимото и вечна жажда за ново. Но поне знаем, че нашата работа въздейства, така че има надежда.
Ако предприемем отговорни действия и ги комбинираме с остроумие и креативност, това може да има положително въздействие в масов мащаб. Просто трябва да пренаредим приоритетите си, незабавно.
Източник: СПИСАНИЕ МД
ПРОЧЕТЕТЕ СЪЩО: КИКИ ДЖАН: ИСКАМ МЕБЕЛИТЕ МИ ДА СЪЗДАВАТ ЧУВСТВО ЗА ПРИНАДЛЕЖНОСТ И ХАРМОНИЯ