На 16 май в Любляна на гала вечеря бяха обявени победителите в BIG SEE Grand Prix Awards, разпределени в няколко различни категории в областите архитектура и дизайн.
Церемонията е част от BIG Architecture Ljubljana Festival, който се проведе между 15-16 май и събра водещи експерти в областта на архитектурата и интериорния дизайн от Югоизточна Европа и света в столицата на Словения, за да представят най-новите си проекти и да обсъдят актуалните теми и вдъхновяващи иновации в областта. В рамките на фестивала станаха ясни и наградените проекти от отделните държави, носители на отличия от конкурса BIG SEE Interior Design Awards 2024. Победителите от България в отделните категории са:
Be One Hotel София в категория Архитектура, туристически сгради, Архитект: Ателие Серафимов Архитекти. Проектът представлява многофункционална сграда с офиси, хотелска част и обществено обслужващи пространства, съчетаващ в себе си различни градски функции, отговарящи на забързания ритъм на живот в столицата. Основната тема в интериорния дизайн на хотела е преплитането на мотиви от книгата „Малкият принц“, които се могат да се прочетат в мебелите, рецепцията, принтовете по стените и в общите части.
BOUTIQUE RESIDENCE София – South Park в категория Архитектура, жилищни сгради, Архитект: studio CREATIVE. Водещото при архитектурата на сградата са едрите обеми, обрамчени чрез HPL плоскости и подчертани от тъмен композитен материал. Те преливат в ефирната фасадна плоскост, решена със структурно остъкляване. Вложените материали, като камък, дърво и стъкло са съобразени с всички съвременни тенденции и правят сградата едно естествено допълнение на природните дадености от заобикалящата я среда на парка.
VMV Residence София, в категория Архитектура, жилищни сгради, Архитект: Cityscape Architects. Проектът представлява терасиран модел за многофамилна жилищна сграда. Обемното решение е продиктувано от функционалните нужди на всяко отделно жилище, а конструктивното решение допълнително разбива сградата на по-малки обеми и придава уникалност на всеки един етаж.
Zaimov Housing, София, в категория Архитектура, жилищни сгради, Архитект: Cobalt Studio, AREA s.a., Камен Петров, Юлия Райчева. Проектът е за многофамилна кооперация, разположена в централната част на столицата, в близост до парк Заимов. Характеризирано с градски безпорядък, местоположението е лишено от специфичен стилистичен контекст. Целта е да се създаде вечен дизайн с намигване към софийската архитектура от средата на века. Външните материали са подбрани, за да се постигне тази естетика, включително бял кован варовик, дърво и метал.
Общински пазар „Васил Шаханов“, Стара Загора в категория Архитектура, обществени сгради, Архитект: Kiryakov Architects, Иван Киряков, Петър Киряков. Водещата идея на този проект е да преобрази място от периферия на два жилищни квартала в място на взаимно проникване на пространствата и с развитието на нови функционални , комуникационни и визуални връзки да го превърнат в атрактивен обществен център. Територията се третира цялостно, заедно с прилежащият път, който се разширява до четири лентов, изграждат се паркинги, велоалеи и мостови съоръжения-продължения на съществуващи транспортни комуникации. Естетиката на сградата е минималистичен екстериор в бяло от метални панели със скрит монтаж, вътрешни скрити улуци и широко форматна окачена алуминиева фасада, визуално в една равнина с плътните елементи.
TLDA Trading София, в категория Интериор, офис помещения, Архитект: STUDIO DELECTO. Проектът е за офис на международна брокерска компания, ситуиран на цял етаж, който е доминиран от голямо отворено работно пространство, отделено от останалите зони със стъклени преградни стени с повишена звукоизолация. Материалите и цветовете в работната зона са подбрани, така че да намалят умората и стреса по време на работа.
Coca Cola Europasific Partners, София, в категория Интериор, офис помещения, Архитект: MoVe Architects. Водещата идея на този проект е да се фокусира върху посрещането на лидерските нужди на световния гигант за напитки, включвайки едновременно елементи от различни култури и марката Coca-Cola. На първия офисен етаж темата са офисите на компанията по света. По този начин се внедрява по малко от всяка култура в интериора – от бетона на Берлин, до елегантния стил на Париж и не на последно място, живота на Испания и градския дизайн на Лондон. Вторият офисен етаж и приемната са възприели духа на България и по-специално традиционни мотиви, части от нашата история и култура. Последното ниво е съсредоточено предимно върху събития и екипно обвързване, заедно с множество пространства за поверителност като телефонни кабини.
Milestone Office Space, София, в категория Интериор, офис помещения, Архитект: Cache atelier. Офис пространството безпроблемно съчетава функционалност, естетика и хармонична атмосфера. Дизайнерският етос се характеризира с индустриална естетика, окъпана в мека, приглушена тоналност. Архитектите са включили обширна естествена зеленина в целия офис, стратегически разположени, за да въведат живи акценти, които противодействат на преобладаващия индустриален минимализъм. Сложните графични елементи, фино вплетени в дизайна, предлагат нотка на артистичен усет, без да затрупват пространството. Тези деликатни детайли служат както като функционални маркери за ориентиране, така и като естетически подобрения, добавяйки дълбочина и характер към работното пространство.
Gentle, София, в категория Интериор, жилищни помещения, Дизайнер: Мариела Ганова. Проектът е за изискан мезонет, в който всеки елемент е внимателно подбран, за да предизвика усещане за спокойствие, изтънченост и комфорт. Топлата дървена ламперия от орех краси избрани стени, вдъхвайки в пространството усещане за естествена топлина и изтънченост. Скритите осветителни тела деликатно осветяват ключови елементи, хвърляйки меко сияние, което подчертава архитектурните нюанси на дизайна.
Vitosha, София, в категория Интериор, жилищни помещения, Дизайнер: Лора Денева. Проектът е за малко жилище. Интериорът е с минималистичен и семпъл дизайн, където детайлите играят основна роля. Ярките цветове, вдъхновени от скандинавския дизайн, са обрамчени от графични елементи като дръжките на вратите, ключовете и контактите.
D-Town Apartment, Бургас, в категория Интериор, жилищни помещения, Дизайнер: MK Design studio – Martin Kraev. Проектът е за тристаен апартамент с панорамна 180-градусова гледка, тип лофт, обединяващ всички жилищни зони в едно пространство. Интериорът се отличава със земни цветове и материали, матови покрития, пастелни нюанси и индустриални елементи.
The Basil House, София, в категория Интериор, жилищни помещения, Дизайнер: REZOS Construction Company – Вилимира Григорова. Проектът е за цялостна реконструкция на триетажна къща с обща площ 290 м2. Тя е била проектирана като три отделни апартамента на етаж. Мисията на дизайнерите е да я превърнат във функционално, елегантно, светло пространство, съобразено с ежедневието на едно тричленно семейство.
Apartment 33, София, в категория Интериор, жилищни помещения, Дизайнер: Loft Studio – Мария-Йоана Манова. Проектът е за за апартамент с прави геометрични форми и високи тавани. Ефектът на индивидуалност и артистичност е търсен като е заложен модерен стил с индустриални елементи.
DOMKO Showroom – a Flexible Spacе, София, в категория Интериор, търговски помещения, Дизайнер: Cache atelier. Домко е един от най-големите търговци на дребно в България на домашен и търговски текстил и подови настилки. Пространството е разработено като допълнителна зона към техния основен шоурум в София и безпроблемно съчетава функционалност с изтънченост. От срещи с клиенти до корпоративни събития, всяка зона е внимателно изработена, за да улесни разнообразни дейности. Минималистичната архитектура се характеризира с тъмни нюанси. Наситено сините завеси служат като универсални прегради, които подобряват акустиката и динамично трансформират пространството, създавайки хармонична комбинация от динамика и равновесие.
Пълен списък с всички големи победители в BIG SEE Grand Prix Awards и повече за фестивала можете да намерите тук: https://bigsee.eu/
Списание MD е официален медиен партньор на BIG Architecture Ljubljana Festival.